انتقاد تند رهبر جمهوری خواستار در سنا از ترامپ

به گزارش فروشگاه کوچک، گرچه انتقاد از ترامپ پیش از این هم توسط جمهوری خواستار مطرح شده بود، اما تاکنون هیچ مقام ارشدی از جریان خودی همچون میچ مک کانل به او نتاخته است.

انتقاد تند رهبر جمهوری خواستار در سنا از ترامپ

به گزارش جماران، میچ مک کانل رهبر اکثریت جمهوری خواه سنای آمریکا در یادداشتی در روزنامه واشنگتن پست نوشت: خارج کردن نیروهای نظامی آمریکا از سوریه یک خطای فاحش راهبردی است. این اقدام به ناامنی بیشتر آمریکا انجامیده، رقبا و دشمنان آمریکا را قوی تر نموده و شرکای مهم ایالات متحده را تضعیف خواهد نمود.

من از مبارزه علیه تروریسم بین المللی در سال های گذشته سه درس گرفته ام. از نظر من، تهدید به سادگی برطرف نمی گردد، آلترناتیوی برای رهبری ایالات متحده در این مبارزه وجود ندارد و آمریکا چنین نبردی را به تنهایی پیش نمی برد، بلکه نیازمند همپیمانان محلی در هر یک از این مناطق است.

اما متاسفانه اقدامات اخیر دولت، این درس گیری های مهم را بازتاب نمی دهند.

ترکیب خروج آمریکا (از شمال سوریه) و درگیری های خصمانه رو به گسترش میان ترکیه و نمودها، یک کابوس راهبردی را برای کشور ما رقم می زند.

حتی اگر آتش بس پنج روزه اعلام شده در روز پنجشنبه نیز دوام می آورد، باز هم باید اذعان کرد که وقایع هفته گذشته باعث عقب افتادن مبارزه آمریکا با داعش و دیگر تروریست ها شده است.

چنانچه خروج نیروهای آمریکایی از این منطقه متوقف نگردد، این اقدام به نفع بشار اسد رئیس جمهور سوریه، ایران و روسیه تمام خواهد شد.

دولت آمریکا باید کماکان شمار محدودی از سربازان خود در سوریه را نگه دارد، حضور نظامی در عراق و دیگر کشورهای منطقه را حفظ کند و افغانستان را نیز تا زمانی که به اهداف اش نرسیده ، ترک نکند. جنگ های آمریکا تنها وقتی بی انتها خواهند بود که آمریکا از پیروز شدن در آنها خودداری کند.

خبرگزاری آلمان در مورد این یادداشت می نویسد: سخنان مک کانل وزنی متفاوت با دیگر جمهوری خواستار دارد. او به عنوان رهبر اکثریت جمهوری خواه در سنای آمریکا یکی از قدرتمندترین سیاستمداران در حزب خود است.

از این جریان خودی پیش از این نیز انتقادهایی علیه سیاست ترامپ در سوریه مطرح شده بود، اما شدت هیچ کدام به پای سطور اخیر مک کانل نمی رسد. حتی حملات شدید ترامپ در سال های اخیر به مواضع لیبرال واشنگتن پست نیز باعث نرمش در لحن انتقادی مک کانل نشده است.

گرچه این جمهوری خواه پرنفوذ مشخصا نامی از رئیس جمهور آمریکا نبرده، اما پیغام او کاملا روشن است. ترامپ مدت هاست که هدف بازگرداندن نیروهای آمریکایی از ماموریت های خارج از مرزهای این کشور را دنبال می کند و می خواهد به گفته خود، به حضور آمریکا در جنگ های بی انتها پایان دهد.

اوایل ماه اکتبر ترامپ جمهوری خواه با خروج سربازان آمریکایی از شمال سوریه راه را برای عملیات نظامی ترکیه علیه شبه نظامیان کرد این منطقه همیشه کرد. این تصمیم ترامپ به عنوان چراغ سبز آمریکا به ترکیه برای حمله به نمودها ارزیابی شد و مورد انتقاد شدید بین المللی نهاده شد.

پیش از این حتی نزدیک ترین همراهان و مؤتلفان ترامپ در حزب جمهوری خواه، همچون سناتور لیندسی گراهام نیز به شکل علنی علیه سیاست او در سوریه موضع گرفته بودند. اکنون نیز با مک کانل وزنه مخالفان سیاست ترامپ در سوریه به شکل چشمگیری سنگین تر شده است.

منبع: عصر ایران
انتشار: 11 آذر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 560

به "انتقاد تند رهبر جمهوری خواستار در سنا از ترامپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد تند رهبر جمهوری خواستار در سنا از ترامپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید