باورهای اشتباه درباره کرونا

به گزارش فروشگاه کوچک، فرضیات زیادی در خصوص کووید 19 وجود دارد؛ لازم است بدانیم چه گفته هایی در خصوص این ویروس نادرست است تا از انجام آنها پرهیز کنیم.

باورهای اشتباه درباره کرونا

به گزارش خبرنگاران، در دوران اپیدمی همه گیری کرونا شاهد بودیم که این بیماری طیف وسیعی از عوارض و علائم مختلف را برای بیماران ایجاد می نماید و پزشکان با توجه به سن، جنس، علایم بیماری و بیماری های زمینه ای داروهای مختلفی را تجویز می نمایند که این داروها از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

در این بین ضروری است که هر فرد باورهای اشتباه خود را در خصوص این بیماری اصلاح کند و تنها در خصوص علائم و بیماری خود با پزشک مربوطه در تماس باشد و مراقبت های لازم را انجام دهد، چراکه با توجه به مقاومت باکتری ها و سایر عوامل بیماری زا باید از مصرف خودسرانه دارو به خصوص آنتی بیوتیک ها خودداری گردد اما بعضی از افراد مبتلا به این بیماری یا افرادی که بعضی علائم سرماخوردگی دارند تصورات اشتباهی در خصوص این بیماری دارند که در این ادامه به تشریح بعضی از این باورهای اشتباه می پردازیم.

استفاده مکرر از داروی گیاهی موثر است؟

کارشناسان تاکید دارند که استفاده مکرر از یک گیاه دارویی یا ماده غذایی توصیه نمی گردد، چرا که گیاهان دارویی باید زیر نظر پزشک تجویز شوند که در غیر این صورت ممکن است در فرایند درمان تداخل ایجاد نمایند.

استفاده از دو ماسک روی هم ضروری است؟

برای عموم مردم استفاده از ماسک های سه لایه پزشکی کفایت می نماید و احتیاجی به استفاده دو ماسک همزمان (بر روی هم نیست) و به هیچ وجه در فرایند اکسیژن رسانی خون و اندام های داخلی بدن خللی ایجاد نمی نماید، اما توصیه می گردد که هموطنان، ماسک اضافه به همراه خود داشته باشند تا در صورت آلودگی ماسک، تعویض گردد . همچنین استفاده از ماسک های فیلتردار تنها برای کار درمان اندیکاسیون(ضرورت) دارد.

کرونا جوانان را تهدید نمی نماید؟

بعضی از افراد جوان بر این باورند که بیماری کرونا آنها را تهدید نمی نماید، در صورتیکه موارد فوتی در افراد جوان و حتی بدون بیماری زمینه ای نیز در سطح استان به ثبت رسیده است. آنالیز ها در کشورهای مختلف نشان می دهد محققان دریافتند شدت بیماری کووید 19 در جوانان بالغ بیش از سایرین است و 20 درصد از جوانانی که در بیمارستان بستری می شوند، از بخش مراقبت های ویژه (ICU) سردر می آورند. به گفته محققان بسیاری از این افراد حتی پس از نابودی کامل ویروس نیز به مراقبت های پزشکی مستمر احتیاج دارند.

استفاده مداوم از دستگاه بخور مفید است؟

رطوبت و مرطوب بودن مجاری تنفسی از بسیاری از بیماری ها جلوگیری می نماید، اما رطوبت زیاد و بیش از اندازه و بخور سایر مواد، بستری مناسب برای ایجاد بیماری های قارچی بوده و استفاده از بخور موادی چون جوش شیرین یا سایر ماده ها که این روزها در فضای مجازی دست به دست می گردد، پایه و بنیه علمی و پزشکی نداشته و چه بسا ممکن است مضر نیز باشند. عارضه اصلی بیماری کرونا اختلال در اکسیژن رسانی و کمبود اکسیژن خون است وقتی این افت اکسیژن رخ بدهد، اولین ارگان هایی که در بدن آسیب می بینند اعضایی هستند که مصرف اکسیژن بالایی دارند از جمله مغز و قلب و زودتر از بقیه اعضا در عملکرد خود دچار اختلال شده و از کار می افتند، حتی ممکن است سکته قلبی و مغزی به دلیل ترس نیز رخ بدهد.

آیا گلاب در برابر ویروس کرونا خاصیت ضدعفونی دارد؟

براساس بعضی توصیه های سنتی، استفاده از گلاب به دلیل نقش ضدعفونی که دارد باعث پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید 19 و همچنین بهبود علائم آن می گردد. اما ضروری است بدانیم تا به امروز هیچ مطالعه ای نقش ضدعفونی نمایندگی این ماده را در برابر ویروس ها خصوصا ویروس کرونا به اثبات نرسانده است. اگرچه گلاب از نظر خواص مفید برای سلامتی بدن، خصوصا اعصاب و روان، اهمیت دارد اما نقش ضدعفونی نمایندگی آن از نظر علمی تایید نشده است. در بعضی مطالعات مشاهده شده که عصاره گل محمدی با درجه غلظت بالا، درجاتی از خاصیت آنتی باکتریایی از خود نشان داده است که البته در این باره نیز بین نتایج مقالات مختلف تضاد وجود دارد. از طرفی باید توجه داشت که عامل ایجاد نماینده بیماری کووید 19 از جنس ویروس هاست. براساس مطالعات و شواهد علمی موجود، گلاب هیچ نقشی در ضدعفونی سطوح و دست ها در برابر ویروس کرونا ندارد. توصیه می گردد برای ضدعفونی از الکل و وایتکس، براساس دستورالعمل های اعلام شده بهره ببرید.

آیا ابتلا به بیماری کرونا ممکن است باعث زایمان زودرس گردد؟

با توجه به جدید بودن ویروس کرونا، در خصوص عوارض ابتلا به این ویروس در دوران بارداری اطلاعات کافی و بر اساس شواهد معتبر وجود ندارد؛ اما به دلیل ایجاد تغییر در سیستم های ایمنی و فیزیولوژیک در دوران بارداری، و با توجه به مقالات و گزارش های مربوط به بیماری های ویروسی سارس و مرس طی سالیان اخیر، به نظر می رسد که زنان باردار بیش از سایرین مستعد ابتلا به عفونت های تنفسی هستند. از آنجا که ابتلا به این بیماری ها در مواردی با زایمان زودرس همراه بوده است، همیشه این نگرانی وجود داشته است که آیا ابتلا به بیماری کرونا باعث زایمان رودرس در مادران می گردد؟

در حال حاضر اطلاعات محدودی در این خصوص وجود دارد. اطلاعات در خصوص عوارض نوزادان متولد شده از مادران باردار مبتلا به بیماری کرونا نیز محدود است. در واقع به صورت قطعی تعیین نیست که آیا زایمان زودرس به دلیل آلودگی مادر به بیماری کرونا بوده است یا خیر. در شرایط کنونی، قرنطینه خانگی در خانم های باردار و اقدامات پیشگیرانه با دقت بیشتر، توصیه می گردد.

منبع: فارس

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 10 دی 1399 بروزرسانی: 10 دی 1399 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1429

به "باورهای اشتباه درباره کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باورهای اشتباه درباره کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید