با آنالیز داده های غیررسمی لایحه بودجه 99 مطرح شد؛ بودجه نویسی دولت با عینک خوش بینی!

به گزارش فروشگاه کوچک، خبرنگاران : لایحه بودجه سال آینده فردا در صحن علنی مجلس رونمایی می گردد. اگرچه تاکنون گزارش رسمی از داده های بودجه منتشر نشده، اما داده های غیررسمی، کروکی اقتصاد ایران را در محلی وابسته به منابع اقتصادی نشان می دهد.

با آنالیز داده های غیررسمی لایحه بودجه 99 مطرح شد؛ بودجه نویسی دولت با عینک خوش بینی!

به گزارش خبرنگاران به نظر می رسد دولت با فرض فروش یک میلیون بشکه نفت در روز، بودجه 99 را به تصویب رسانده است. این تصمیم خوش بینانه نزدیک به 70 هزار میلیارد تومان منابع نفتی در اختیار دولت قرار می دهد. سهم صندوق توسعه ملی از نفت، 20 درصد در نظر گرفته شده اما همچون امسال در تبصره دیگری معادل ارزی آن از صندوق برداشت و صرف امور ضروری می گردد. همچنین برآوردهای اولیه نشان می دهد که درآمدهای اقتصادیاتی و گمرکی نزدیک به 200 هزار میلیارد تومان از پازل منابع را پوشش می دهد. اما دولت بودجه عمومی را در سقف 480 هزار میلیارد تومان بسته است. با این اوصاف، شکاف بین درآمدهای نفتی و اقتصادیاتی با سقف، بیش از 200 هزار میلیارد تومان خواهد بود که باید توسط اوراق اقتصادی، سود سهام شرکت های دولتی و احتمالا تسهیلات خارجی پر گردد. در سمت مصارف، بودجه عمرانی سهم 65 هزار میلیارد تومانی دارد و تعهدات اقتصادی دولت در حدود 40 هزار میلیارد تومان برآورد می گردد. بنابراین یک شکاف 370 هزار میلیارد تومانی با سقف بودجه پدید می آید که به نظر محل مصرف آن، هزینه های جاری خواهد بود.

فردا بودجه سال 99 توسط رئیس دولت به مجلس تقدیم می گردد. این سند، فوندانسیون اقتصادی دولت و کروکی اقتصاد ایران در سال آینده را معین می نماید. دولت در امسال خیلی اصرار داشت که جزئیات بودجه پیش از رونمایی رسمی، علنی نگردد. هر چند که در سال های قبل، مسوولان سازمان برنامه و بودجه در شب پیش از جلسه مجلس یا نشست خبری خبرنگاران، در تلویزیون حاضر می شدند و بعضی از اطلاعات کلان بودجه را به اشتراک می گذاشتند. اما امسال، تا آخرین لحظه نزدیک به اکران عمومی، جزئیات رسمی چندانی به بیرون نیامد. هر چند اطلاعات غیررسمی سوالات زیادی را در خصوص پرکردن شکاف مصارف و منابع به وجود می آورد. در این گزارش جدیدترین داده های درز نموده از بودجه 99 مرور می گردد.

درآمد نفتی فوق خوش بینانه؟

منابع غیررسمی خبر می دهند که دولت برای بودجه 99، روی درآمد نفتی 18 تا 19 میلیارد دلاری حساب باز نموده است. دولت برای به دست آوردن این درآمد، حدود یک میلیون بشکه در روز باید نفت بفروشد. این درحالی است که در طول یک سال اخیر، مسوولان ارشد دولتی و سازمان برنامه و بودجه بارها بر کاهش چشمگیر درآمد نفتی صحه گذاشتند و میزان فروش نفت بین 300 تا 500 هزار بشکه در روز برآورد شده است. در نتیجه می توان گفت یک برآورد خوش بینانه به میزان 2 برابری در بودجه دیده شده است. سهم صندوق توسعه ملی طبق قانون برنامه ششم باید 36 درصد از کل درآمد نفتی باشد. اما آخرین برآورد ها نشان می دهد که سهم صندوق از درآمد نفتی، همچون امسال 20 درصد مشخص شده است. پیش بینی شده معادل ارزی این 20درصد مبلغ 3 میلیارد و 425 میلیون یورو باشد که این رقم صرف امور ضروری زیربنایی و دفاعی خواهد شد.

پس از 20 درصد صندوق، درحدود 60 درصد منابع ارزی به واردات کالاهای اساسی با نرخ 4200 تومان و 5/ 14 درصد نیز به شرکت ملی نفت خواهد رسید. با این اوصاف، در بهترین حالت 2 میلیارد دلار به عنوان منابع ارزی دولت باقی می ماند. پیگیری ها نشان می دهد که دولت به شکل ریالی، درحدود 70 هزار میلیارد تومان درآمد نفتی در بودجه 99 پیش بینی نموده است. با این اوصاف، نرخ میانگین تسعیر بودجه (با توجه به سهم حدودی 5/ 12 میلیارد دلاری دولت) تقریبا بین 5 تا 6 هزار تومان خواهد بود. برای تحقق این اعداد بانک مرکزی باید آنچه پس از کسر سهم دلار 4200 تومان باقی می ماند را با نرخ نیما یا آزاد به ریال تبدیل کند. البته تمامی این محاسبات بر این پایه است که وزارت نفت در سال آینده، قادر به فروش روزی یک میلیون بشکه نفت در روز باشد.

افزایش تکیه بر منابع اقتصادی

پیش تر سخنگوی دولت سقف منابع بودجه عمومی را 480 هزار میلیارد تومان اعلام نموده بود. در نتیجه مجموع منابعی عمومی باید به این مقدار برسد. اگر دولت برای درآمد نفتی حدود 70 هزار میلیارد تومان و برای مجموع درآمدهای اقتصادیاتی و گمرکی هم 200 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته باشد، 210 هزار میلیارد تومان کسری منابع خواهد داشت. این کسری عمدتا باید به وسیله اوراق اقتصادی، فروش و مولدسازی دارایی های دولت و درآمدهای حاصل از مالکیت دولت به دست آید. در فصل واگذاری دارایی های اقتصادی، دولت دارای محدودیت هایی است. از جمله اینکه طبق قانون برنامه ششم توسعه منابع حاصل از فروش و واگذاری انواع اوراق اقتصادی و اسلامی نباید از 50 هزار میلیارد تومان تجاوز کند. البته این سقف برای بودجه سال آینده احتمالا تا 80 هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کند. البته در این فصل دولت می تواند به منابع دیگر همچون استفاده از تسهیلات خارجی نیز تکیه کند. پیش تر علی ربیعی اعلام نموده بود که در بودجه 30 میلیارد دلار برای تامین اقتصادی خارجی برای حوزه دولتی و خصوصی در نظر گرفته شد. البته معین نیست که چه میزان برای بودجه دولت پیش بینی شده است. همچنین با توجه به شرایط تحریمی که نقل وانتقال درآمدهای ارزی خود دولت به سختی انجام می گردد، اخذ تسهیلات خارجی معلوم نیست تا چه حد ممکن باشد. درآمدهای حاصل از مالکیت دولت، از جمله سود سهام شرکت های دولتی، در امسال معادل 8/ 33 هزار میلیارد تومان لحاظ شده بود. برای سال آینده اگر این درآمدها افزایش 15 درصدی داشته باشند، دولت می تواند به حدود 39 هزار میلیارد تومان منابع دست یابد. با جمع تمام این اعداد، باز هم میزان قابل توجهی از منابع (درحدود 90 هزار میلیارد تومان) نامعین است. مگراینکه دولت روی تسهیلات خارجی حساب ویژه ای باز نموده باشد.

افزایش هزینه جاری

با توجه به اینکه بودجه عمرانی در سال 99 معادل 65 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است، مجموع مصارف تملک دارایی های اقتصادی و هزینه جاری دولت درحدود 415 هزار میلیارد تومان خواهد بود. هزینه های اقتصادی در سال آینده طبق قانون، حداکثر معادل 10 درصد از بودجه عمومی است. البته به نظر دولت درحدود 35 هزار میلیارد تومان برای هزینه های اقتصادی در نظر گرفته است. عددی که نسبت به امسال، تفاوت محسوسی ندارد. بعضی نشانه ها حاکی از این است که تعهدات اقتصادی دولت برای سال آینده بیشتر از این عدد است. در قانون برنامه ششم توسعه اعتبارات تملک دارایی های اقتصادی برای سال آینده درحدود 6/ 40 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. با این حساب مجموع مصارف عمرانی و اقتصادی در بودجه سال آینده احتمالا نزدیک به 110 هزار میلیارد تومان است. به این ترتیب 370 هزار میلیارد تومان باقی می ماند که متعلق به هزینه های جاری خواهد بود. دنیای اقتصاد در شماره قبلی، در گزارشی با عنوان آخرین تغییرات بودجه 99 به تفصیل به نحوه تغییرات سقف بودجه سال آینده پرداخت. در نسخه اولیه بودجه، به نظر می آمد که 310 هزار میلیارد تومان برای هزینه های جاری در نظر گرفته شده بود.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 2 بهمن 1398 بروزرسانی: 2 بهمن 1398 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 677

به "با آنالیز داده های غیررسمی لایحه بودجه 99 مطرح شد؛ بودجه نویسی دولت با عینک خوش بینی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با آنالیز داده های غیررسمی لایحه بودجه 99 مطرح شد؛ بودجه نویسی دولت با عینک خوش بینی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید