شرح یک مدیر درباره حاشیه های یک مجوز سینمایی

به گزارش فروشگاه کوچک، معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی تاکید نمود: برای صدور مجوز ساخت فیلم و کارگردانی با کسی رفاقت یا دشمنی نداریم بلکه براساس ضوابط و مهم تر از هر چیز نمونه کار تصمیم گیری می کنیم.

شرح یک مدیر درباره حاشیه های یک مجوز سینمایی

محمدمهدی طباطبایی نژاد در گفت وگویی با فروشگاه کوچک در پی حواشی پیش آمده پس از صدور مجوز ساخت فیلمنامه ای که کارگردانش یکی از فعالان فضای مجازی (اینستاگرام) است، بیان نمود: ما به طور کلی درشورای پروانه ساخت به نمونه کارها ، سوابق علمی و حرفه ای کسی که درخواست مجوز کارگردانی می نماید نگاه می کنیم. در حوزه کارگردانی سوابق تحصیلی و نمونه کارهای ارائه شده ملاک است و درخواست هر کارگردانی از جمله شخص مورد بحث بر همین اساس آنالیز شده است.

وی اعلام نمود: در این مورد، ایشان هم تحصیلات سینمایی داشت و هم چند نمونه فیلم کوتاه فرستاده بود که اعضای شورا به اتفاق آراء نمونه کارهایش را مورد تایید و تصویب برای فراوری فیلم بلند قرار دادند. یعنی اعضای شورا که اصلا این درخواست نماینده را نمی شناخت، صرفا با دیدن نمونه کارها متقاعد شدند که وی صلاحیت کارگردانی یک فیلم سینمایی را دارد.

او درباره انتقادهایی که در این باره مطرح شده که چرا بعضی دستیاران کارگردان ها یا کسانی که در حوزه فیلمسازی کوتاه فعالیت داشتند برای دریافت پروانه ساخت و کارگردانی فیلم های اول خود با مسائل زیاد یا عدم صدور مجوز روبرو شده اند، گفت: حتما نمونه کارها ضعیف بوده چون ما که مسئله ای با کسی نداریم. ما خیلی از کسانی را که برای پروانه ساخت فیلمنامه خود اقدام می نمایند، اصلاً نمیشناسیم و فقط بر اساس نمونه کارها و بعد سابقه علمی کارشان را آنالیز می کنیم. درواقع الان بیش از 70 درصد قضاوت ما بر اساس نمونه کار است و 25 تا 30 درصد بقیه بر اساس جمیع جهات دیگر که شامل تحصیلات و سابقه دستیاری و فعالیت ها سینمایی می گردد.

وی افزود: نکته دیگر این است که در این باره نماینده کانون کارگردان، آقای جیرانی هم در شورای پروانه ساخت حضور دارد و در تایید صلاحیت کارگردانی حجت برای همه ما، نظر آقای جیرانی است و اگر نظر همه مثبت باشد و نظر ایشان منفی، بقیه تجدید نظر می نمایند اما در این موردی که الان مطرح شده،همه اعضا موافق بودند.

شورای ساخت سازمان سینمایی اخیرا مجوز ساخت فیلم حکم تجدید نظر را به تهیه نمایندگی رضا کریمی، کارگردانی و نویسندگی محمد امین کریم پور صادر نموده است که این موضوع با توجه به اینکه این شخص از جمله فعالان فراوری فیلم در اینستاگرام است، واکنش های را از سوی دست اندرکاران سینما در فضای مجازی به دنیال داشته است.

خبرنگار فروشگاه کوچک پیگیر تماس با صنوفی چون کارگردانان و تهیه نمایندگان سینما است تا واکنش آنها را نسبت به این اتفاق جویا گردد، این در حالی است که سال های قبل تر، کانون کارگردانان سینمای ایران،مجوز کارگردانی برای فیلم سازان اولی را می داد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 31 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1221

به "شرح یک مدیر درباره حاشیه های یک مجوز سینمایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرح یک مدیر درباره حاشیه های یک مجوز سینمایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید