خبرنگاران 17 هزار هکتار زمین کشاورزی البرز دارای سیستم آبیاری نوین است

به گزارش فروشگاه کوچک، کرج - خبرنگاران - مدیر آب وخاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان البرز اظهار داشت که از مجموع 64 هزار هکتار اراضی کشاورزی این استان ، 17 هزار و 200 هکتار آن تا به امروز به سیستم آبیاری نوین مجهز شده است .

خبرنگاران 17 هزار هکتار زمین کشاورزی البرز دارای سیستم آبیاری نوین است

حجت اله رضایی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران اضافه نمود: سال جاری نیز با اختصاص 23 میلیارد و 600 میلیون تومان از محل اعتبارات ملی، تجهیز یک هزار هکتار از اراضی کشاورزی البرز به سیستم آبیاری نوین در برنامه کاری قرار گرفته که تا به امروز 610 هکتار آن محقق شده است.

وی ادامه داد: مابقی این پروژه تا 2 ماه آینده به اتمام می رسد ضمن آنکه سال جاری نیز عملیات تجهیز یک هزار و 700 هکتار دیگر از زمین های کشاورزی البرز از محل سایر منابع اقتصادی در دست اقدام قرار گرفته است.

رضایی گفت: از مجموع 64 هزار هکتار اراضی کشاورزی البرز، 10 هزار هکتار آن به دلایل مختلف همچون نداشتن مستندات قانونی و منابع آبی مناسب و همچنین صعب العبور بودن امکان اجرای این طرح وجود ندارد.

مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی جهاد کشاورزی استان البرز افزود: در 37 هزار هکتار دیگر از اراضی کشاورزی استان امکان اجرای این طرح وجود دارد ولی پیش بینی شده تا افق 1404 در صورت تامین اعتبار 10 هزار هکتارآن به سیستم نوین آبیاری مجهز گردد.

روش های نوین آبیاری در کشور به منظور استفاده بهینه از آب و صرفه جویی در آب کشاورزی به طرق مختلف همچون بارانی، قطره ای، کم فشار و زیرسطحی انجام می گردد ولی در سالیان اخیر رویکرد به استفاده از نوار تیپ به دلیل بهره وری بالا و کم هزینه تر بودن بیشتر شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 16 آذر 1399 بروزرسانی: 16 آذر 1399 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1378

به "خبرنگاران 17 هزار هکتار زمین کشاورزی البرز دارای سیستم آبیاری نوین است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 17 هزار هکتار زمین کشاورزی البرز دارای سیستم آبیاری نوین است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید