در مصاحبه با خبرنگاران مطرح شد؛ ارائه نوشتاری فرهنگمان به معرفی بهتر آن در دیگر کشورها یاری می نماید

به گزارش فروشگاه کوچک، پروانی گفت: اگر بتوانیم فرهنگمان را به شکل نوشتاری و مناسب ارائه کنیم، بهتر می توانیم فرهنگمان را به جهان بشناسانیم.

در مصاحبه با خبرنگاران مطرح شد؛ ارائه نوشتاری فرهنگمان به معرفی بهتر آن در دیگر کشورها یاری می نماید

ناصر پروانی، شاعر در مصاحبه با خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی فروشگاه کوچک؛ با اشاره به اینکه صنعت نشر ابزاری برای صدور فرهنگ ایرانی و ایرانی اسلامی به سایر کشورهاست گفت: بزرگترین نمایشگاه کتاب در آلمان برگزار گردید و چهل ناشر به نمایندگی از ایران در این نمایشگاه حضور داشتند.این حضور می تواند نماینده خوبی برای معرفی فرهنگمان باشد. متاسفانه خارجی ها از ما کتابخوان تر هستند و سرانه مطالعه آن ها از سرانه مطالعه کشورمان بیشتر است.اگر بتوانیم فرهنگمان را به شکل نوشتاری و مناسب ارائه کنیم می توانیم بهتر فرهنگمان را به جهان بشناسانیم همانطور که در فیلمسازی و ورزش نماینده ای برای شناساندن ایران و ایرانی به سایر کشورها داریم.

وی اضافه کرد: اغلب افراد فرهنگی به کتاب بیشتر اعتماد می نمایند ممکن است یک فیلم ایرانی را در محیط خانوادگی خود نبینید، اما بسیاری از افراد خارجی کتاب حافظ را خوانده اند. افراد خارجی را می شناسم که حفظ، مولانا و سعدی را خواندند اما افراد تحصیل نموده در کشور خودمان این کتاب ها را مطالعه نکردند. حافظ، مولانا و سعدی نمایندگان فرهنگی ما در کشورهای دیگر هستند. حتی در آثار دیگری هم که به شکل مکتوب درآمده است همین مسئله را می بینیم.

این شاعر با اشاره به اینکه در معرفی آثار به کشور های خارجی دو جنبه داریم یکی بحث محتوایی آن است و دیگری مسئله ظاهری آثار مطرح می گردد، اعلام کرد: ترجمه مناسب کتاب به زبان های دیگر با تسلط بسیار خوب می تواند قرابت فرهنگی به معنای واقعی آن ایجاد کند. بحث دومی که در معرفی آثار به کشورهای دیگر مطرح می گردد بحث زیبایی ظاهری آن هاست.اینکه ناشر بخواهد از چه کاغذی استفاده کند. ظاهر کتاب بعد از محتوای آن می تواند تاثیرگذار باشد. دیوان حافظی که با جلد بسیار زیبایی تزئین شده است بهتر خوانده می گردد.چراکه شکل ظاهری کتاب هم بسیار مهم است.

پروانی با اشاره به اینکه در معرفی کتاب به کشورهای دیگر بسیار موثر است چه کسانی کتاب را می خواند اظهار کرد: افراد فرهیخته و فرهنگی که به فرهنگ علاقه دارند، اهل مطالعه هستند. در نتیجه می خواهیم با افرادی ارتباط برقرار کنیم که صاحب اندیشه هستند و کتاب صاحبان اندیشه را هدف می گیرد.یک کشور با فرهنگ آن به صاحبان اندیشه معرفی می گردد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 5 فروردین 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 89

به "در مصاحبه با خبرنگاران مطرح شد؛ ارائه نوشتاری فرهنگمان به معرفی بهتر آن در دیگر کشورها یاری می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در مصاحبه با خبرنگاران مطرح شد؛ ارائه نوشتاری فرهنگمان به معرفی بهتر آن در دیگر کشورها یاری می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید