دو راه آسان جو بایدن برای دگرش در مناسبات با ایران و روسیه

به گزارش فروشگاه کوچک، بایدن باید بلافاصله پس از رسیدن به قدرت با استفاده از یک میانجی مطمئن پیغام روشنی را به تهران بفرستند: ایالات متحده در بازگشت به توافق جدی و افزون بر آن خواهان به کار گیری سیاست های ملایم تری است.

دو راه آسان جو بایدن برای دگرش در مناسبات با ایران و روسیه

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش شفقنا به نقل از ایندیپندنت؛ رئیس جمهور منتخب ایالات متحده می خواهد بر گزینه هایی تمرکز کند که رئیس جمهور پیشین علاقه ای به آن ها نداشت: تنش زدایی با ایران و شکل دهی یک راهبرد راسخ در روابط دو جانبه با روسیه.

تحریم های دولت ترامپ آسیب سختی به اقتصاد ایران، صادرات نفت خام، ورود منابع اقتصادی و تجهیزات دارویی و پزشکی زد. با این حال، هیچ یک از اهداف پومپئو برآورده نشد و ایران با همه فشار ها به پای میز تبادل نظر نیامد. نتیجه اقدامات دولت ترامپ شکل گیری یک چرخه خود تخریبی بود. ساز و کار فشار حداکثری در هسته خودش یک راهبرد تشدید تنش بود.

در طول چهار سال گذشته روابط ایالات متحده با مسکو نه تنها بهتر از قبل نشد که بدتر هم شد. انگاره بهبود روابط با روس ها با ریاست جمهوری بایدن اندکی سخت می کند. در طول مبارزات انتخاباتی، بایدن روسیه را دشمن ایالات متحده خواند.

پیوستن دوباره به توافق هسته ای ساده ترین راه برای جلوگیری از تنش با ایران است. با این حال، اقدام عملی ممکن است پیچیده تر از آنی باشد که به نظر می رسد. مثلا مقامات ایرانی همچنان بر جبران خسارت ها به سبب خروج ایالات متحده از برجام پافشاری می نمایند. امتیازی که استقبال بایدن از آن دور از انتظار است. از سوی دیگر، ایران آماده برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آینده می گردد که خود انعطاف رئیس جمهور کنونی را کاهش می دهد. بالاتر از همه اینها، رهبر عالی ایران است که چه بسا گرایشی برای بازگشت به دیپلماسی با ایالات متحده نداشته باشد.

اینکه ایالات متحده به توافق برجام وارد گردد یا نه اهمیت کمتری برای امنیت ملی آمریکا نسبت به چگونگی رسیدن دو کشور به یک دستور کار کاهش تنش دارد. بایدن باید بلافاصله پس از رسیدن به قدرت با استفاده از یک میانجی مطمئن پیغام روشنی را به تهران بفرستند: ایالات متحده در بازگشت به توافق جدی و افزون بر آن خواهان به کار گیری سیاست های ملایم تری است. هدف مشترک آن است که دو کشور از پیدایش دشمنی های مشابه ابتدای ژانویه جلوگیری نمایند.

خوشبختانه پویش های ایالات متحده و روسیه چندان پیچیده نیستند. در حال حاضر، یک توافق کنترل تسلیحات هسته ای، New START، روی میز وجود دارد که می تواند به راحتی امضا گردد. بایدن و پوتین ممکن است در بسیاری از مسائل اختلاف نظر داشته باشند، اما هر دو هوادار تمدید توافق New START تا قبل از انقضا در فوریه سال آینده هستند. برای هر دو قدرت، تمدید این توافق به همان اندازه که برای افزایش دیپلماسی عملگرایانه در خط مقدم روابط دو جانبه مهم است برای پشتیبانی از راسخی راهبردی و شفافیت نیز اهمیت دارد.

ایالات متحده و روسیه همچنان در بسیاری از مسائل مرتبط با امنیت ملی رویکرد های ناسازگاری دارند. به ویژه ورود در پهنه هایی که مسکو مدت هاست آنجا را پس از شوروی سابق گستره نفوذ خود می داند. با این حال، بی تفاوتی به آخرین توافق هسته ای ایالات متحده و روسیه بی خردی است. پاسداری از جهت های دیپلماتیک و جلوگیری از شکل گیری یک مسابقه تسلیحاتی هزینه زیادی ندارد.

منبع: فرارو
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 4 دی 1399 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1416

به "دو راه آسان جو بایدن برای دگرش در مناسبات با ایران و روسیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دو راه آسان جو بایدن برای دگرش در مناسبات با ایران و روسیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید