راهکارهای سنتی و تغذیه ای برای تقویت سیستم ایمنی بدن در ایام کرونا: استفاده از بادکش، سیر و پیاز خام!

به گزارش فروشگاه کوچک، یک متخصص طب سنتی ضمن تشریح راهکارهای طب سنتی و دستورات تغذیه ای برای تقویت سیستم ایمنی بدن، به فواید شگرف بادکش و حجامت در تقویت سیستم ایمنی اشاره نمود.

راهکارهای سنتی و تغذیه ای برای تقویت سیستم ایمنی بدن در ایام کرونا: استفاده از بادکش، سیر و پیاز خام!

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، دکتر سید سعید اسماعیلی درباره راهکارهای کاهش مرگ و میر و عوارض ناشی از کرونا اظهار کرد: از ابتدای شیوع کرونا ما مطرح کردیم که برپایه آن چه که طب سنتی قبول دارد و طب نوین نمی تواند آن را رد کند، باید سیستم ایمنی عموم مردم را تقویت کنیم.

وی ادامه داد: با یکسری راهکارهای ساده تغذیه ای می توانیم سیستم ایمنی مردم را ارتقا دهیم مثلاً به مردم بگوییم چه غذایی بخورند، چگونه ورزش نمایند و چه ساعاتی بخوابند. ماحصل این توصیه ها می گردد تقویت سیستم ایمنی و دفاعی بدن که باعث می گردد هر عامل بیماری زایی در کشور ایجاد گردد، بدن مردم در مقابل آن عامل بیماری زا پاسخ ایمنی مناسبی داشته باشد.

وی اضافه نمود: تا به امروز مسئولان وزارت بهداشت به بحث تغذیه و نقش آن در سلامتی مردم توجه جدی نداشتند؛ اگر از ابتدا، وزارت بهداشت آموزش تغذیه سالم را پیگیری می کرد، سیستم ایمنی مردم تقویت می شد و میزان مرگ ومیر بر اثر کرونا در کشور کاهش می یافت. این مدلی که ما پیشنهاد می کنیم یعنی استفاده از طب سنتی برای تقویت سیستم ایمنی، یک راهکار کلی برای مقابله با بیماری کروناست زیرا تقویت سیستم ایمنی با استفاده از تدابیر طب سنتی، راهکاری بسیار ارزان و قابل دسترس است.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر راهکارهای طب سنتی برای مقابله با کرونا توضیح داد: استفاده از سیر و پیاز خام یا پخته در خوراک روزانه می تواند در تقویت سیستم ایمنی تأثیر بسزایی داشته باشد؛ یکی دیگر از مواردی که حتی در مقالات روز دنیا به عنوان تقویت نماینده سیستم ایمنی بدن از آن ها یاد می گردد، سیاه دانه است؛ سیاه دانه در طب سنتی و طب رایج خواص اثبات شده بسیار زیادی برای تقویت سیستم ایمنی دارد. مردم می توانند روزانه مقداری سیاه دانه را به غذاهای خود اضافه نمایند؛ استفاده آن همراه با عسل نیز توصیه می گردد.

اسماعیلی اضافه نمود: توصیه دیگر ما استنشاق آب و نمک یا غرغره کردن آن است؛ مردم می توانند روزی یک تا دو بار آب نمک غرغره نمایند.

این متخصص طب سنتی ادامه داد: باید توجه داشت که استرس و نگرانی تأثیر منفی بر سیستم ایمنی افراد دارد؛ دوری از اخبار ناگوار و حفظ آرامش در چنین شرایطی امری مهم تلقی می گردد. تنظیم زمان خواب و بهبود کیفیت خواب نیز از دیگر توصیه هایی است که می توان به آن اشاره نمود. مردم از پرخوری، درهم خوری و خوردن غذاهای سنگین اجتناب نمایند و مصرف آش و سوپ را در برنامه روزانه خود بگنجانند.

وی شرح داد: منظور از غذاهای سنگین، غذایی است که هضم آن سخت باشد؛ غذاهای چرب و سرخ نموده از این قبیل غذاهای سنگین هستند؛ ماکارونی، الویه، سوسیس و کالباس، پنیر پیتزا و فست فودها از غذاهای چرب و سنگین به شمار می فرایند.

این پزشک متخصص طب سنتی درباره سایر راه های تقویت سیستم ایمنی اعلام نمود: مقالات روز دنیا تأیید می نماید که حجامت در تقویت سیستم ایمنی مؤثر است؛ البته اگر افراد دچار کم خونی نباشند، می توانند حجامت نمایند و در صورتی که منعی برای حجامت وجود داشته باشد یا فرد به کم خونی مبتلا باشد، می تواند به جای حجامت از بادکش پشت کتف استفاده نمایند و بادکش نیز در تقویت سیستم ایمنی افراد بسیار مؤثر است.

اسماعیلی در پاسخ به سؤالی درباره واردات واکسن کرونا گفت: در مورد واکسن کرونا اما و اگرهای زیادی داریم؛ از چند منظر می توان به قضیه واکسن نگاه کرد؛ در ابتدا باید دید که آیا راهکار خاتمه اپیدمی کرونا، واکسن هست یا خیر؛ به عبارت دیگر باید در ابتدا به این سؤال پاسخ داد که آیا راهکار منحصر به فرد مشکل کرونا، واکسن است یا خیر که در این باره باید گفت کارایی و اثربخشی واکسن های موجود در دنیا هنوز به طور کامل تعیین نشده زیرا در فاز تست انسانی هستند و بنابراین نمیتوان راهکار خاتمه کرونا را تزریق واکسن آن دانست.

وی ادامه داد: سؤالات زیادی درباره واکسنی که از خارج از کشور وارد می گردد مطرح است؛ ممکن است واکسن های آمریکایی و انگلیسی در این شرایط خودشان یک عامل بیولوژیک باشند یا ممکن است تزریق واکسن های نوع جدید انگلیسی و آمریکایی، باعث گردد افراد به بیماری هایی مانند بیماری های خودایمنی مبتلا شوند. درباره واکسن آمریکایی و انگلیسی و فرانسوی نیز ممنوعیت واردات واکسن از این کشورها درست بود زیرا به هرحال این کشورها با ما دشمن اند و می خواهند به ما ضربه بزنند بنابراین باید نسبت به واردات واکسن کرونا هوشیاری لازم را داشته باشیم.

این پزشک اضافه نمود: در صورتی که واکسن ایرانی کرونا به فراوری انبوه برسد قطعاً این واکسن داخلی ارجحیت دارد و از واکسن های خارجی که هنوز از عوارض آن ها آگاه نیستیم قطعاً بهتر است. نکته دیگری که درباره واکسن خارجی مدنظر است این است که باید دید میزان اثربخشی این واکسن ها چه قدر است یعنی چه قدر می توانیم اطمینان داشته باشیم که در صورت سالم بودن واکسن های وارداتی، اثربخش نیز هستند. هنوز اثربخشی قطعی این واکسن ها به طور کامل به اثبات نرسیده است و در نتیجه چندین میلیارد هزینه کردن برای واکسنی که هنوز اطلاعات زیادی از آن نداریم کمکی به مردم نخواهد کرد.

اسماعیلی ادامه داد: یک بحث دیگر درباره واکسن کرونا مطرح است؛ گفته شده که باید واکسن کرونا در دو دوز به مردم تزریق گردد. آیا با تنها چند هزار دوز از واکسن کرونا، می توان جمعیت زیادی را علیه کرونا واکسینه کرد؟ طبعاً خیر. بنابراین در عمل نیز انجام واکسیناسیون برای درصد عمده ای از ایرانی ها در چنین شرایطی ممکن نیست.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر راهکار خاتمه اپیدمی کرونا توضیح داد: راهکار کاهش مرگ و میر ناشی از کرونا، تقویت سیستم ایمنی است؛ ممکن است بسیاری از افراد این سؤال را بپرسند که آیا تأخیر در واردات واکسن به ضرر سلامتی مردم نخواهد بود؟ اتفاقاً پرهیز از شتابزدگی در واردات واکسن به نفع سلامت مردم است زیرا باید جوانب مختلف واکسن مورد آنالیز قرار بگیرد. اگر واکسنی وارد کشور گردد که مکانیسم اثر آن هنوز به درستی تعیین نشده است، به جای آن که تلفات را در کشور کاهش دهد ممکن است به سلامتی مردم نیز ضربه غیرقابل جبرانی وارد کند.

وی تأکید کرد: همه عوارض واکسن به خصوص عوارض بلندمدت آن هنوز معلوم نشده اند و روی دسته ای از افراد نیز که مورد آزمایش قرار گرفته اند عوارضی نظیر شوک آنافیلاکسی و حتی مرگ اتفاق افتاده است که همکاران وزارت بهداشت باید حتماً به این مسائل توجه داشته باشند.

این پزشک و متخصص طب سنتی اعلام نمود: باید تا زمان تأمین واکسن ایرانی کرونا، سیستم ایمنی مردم را تقویت کنیم تا بدنشان در برابر بسیاری از بیماری ها از جمله کرونا مقاوم گردد و مرگ و میر کاهش یابد؛ در واقع راهکار کاهش شیوع کرونا در زمان حاضر فقط تقویت سیستم ایمنی بدن با راهکارها و تدابیر ساده ای است که نمونه های آن گفته شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 اسفند 1399 بروزرسانی: 8 اسفند 1399 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1537

به "راهکارهای سنتی و تغذیه ای برای تقویت سیستم ایمنی بدن در ایام کرونا: استفاده از بادکش، سیر و پیاز خام!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکارهای سنتی و تغذیه ای برای تقویت سیستم ایمنی بدن در ایام کرونا: استفاده از بادکش، سیر و پیاز خام!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید