شاهکارهای کرونایی ؛ از عنبر نسارا تا روغن بنفشه ، تلخ ترین خبر کرونایی چه بود؟

به گزارش فروشگاه کوچک، خوردن الکل صنعتی، دودن کردن عنبرنسارا، مالیدن روغن بنفشه، دریافت سشوار زیر بینی، قورت دادن جوهرنمک و ... کج راهه هایی است که این روزها برای مقابله با ویروس کرونا معرفی می شوند.

شاهکارهای کرونایی ؛ از عنبر نسارا تا روغن بنفشه ، تلخ ترین خبر کرونایی چه بود؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، بعد از شیوع ویروس کرونا در ایران، تعدادی از شهروندان به دلیل آشامیدن الکل صنعتی (با تصور نوشیدن الکل طبی) سعی دارند خود را در برابر این ویروس مقاوم نمایند؛ اما آنچه نصیب آنها می گردد، متأسفانه مرگ است و نابینایی.

این درک اشتباه از نحوه مقابله با ویروس کرونا تا به امروز به فوت بیش از 100 نفر از ایرانی ها منجر شده است. آمارها نشان می دهد که در روزهای اخیر تعداد تلفات ناشی از مسمویت الکلی در حال رقابت با تلفات ناشی از کروناست؛ به طوری که در استان فارس تعداد قربانیان الکل در مقایسه با تلفات کرونا، چهار برابر بوده است. مسمومیت 530 فرد با 69 کشته در استان فارس، مسمویت 125 نفر و فوت 11 نفر در تربت جام، مسمویت 230 نفر و مرگ 20 نفر در آذربایجان شرقی، مسمویت 70 نفر و مرگ 15 نفر در استان البرز و مرگ 28 نفر در اهواز در اثر مسمویت الکل، تیتر تعدادی از خبرهاست که در روزهای اخیر منتشر شده است.

در این میان خبر خوراندن الکل صنعتی به یک کودک پنج ساله توسط پدر و مادرش که به نابینایی او منجر شد، شاید رکورد تلخ ترین خبر روزهای اخیر را شکست.

درباره چرایی بروز این اتفاقات تلخ در کشور به دنبال شیوع ویروس کرونا، مجید ابهری -رفتارشناس و استاد دانشگاه شهید بهشتی تأکید می نماید: این یک آسیب اجتماعی است که افراد صرفاً با شنیدن یک پیغام صوتی یا دیدن یک ویدیو یا خواندن یک یادداشت در فضای مجازی، تصمیم به انجام کاری می گیرند. در حالیکه یک انسان سالم و بالغ هیچ حرفی را بدون تفکر، تأمل و آنالیز نمی پذیرد.

وقتی ادعا و نظری را به ویژه درباره مسائل جدید و ناشناخته مثل ویروس کرونا می شنویم، باید قبل از پذیرش و هر نوع اقدامی، درباره درستی آن مطمئن شویم. بنابراین گسترش فضای مجازی در کنار محاسن و امتیازاتش، عوارضی را برای جامعه ایجاد می نماید و اگر آموزش های لازم در جهت کاربرد درست و منطقی از فضای مجازی ارائه نگردد؛ این آسیب ها گاه توان فرسا و خانمان سوز خواهد بود که خوردن الکل صنعتی با هدف مقابله با ویروس کرونا از جمله مصادیق این آسیب ها است.

این کارشناس آسیب های اجتماعی می گوید: عده ای بدون هیچ گونه تحقیق و پشتوانه علمی، چشم بسته هر آنچه می شنوند؛ قبول می نمایند.

این رفتارشناس اعتقاد دارد که ضعیف بودن اعتماد به نفس و نداشتن اعتماد به دولت و رسانه های دولتی از اصلی ترین دلایل وقوع این گونه اتفاقات است. همچنین تربیت خانوادگی، تربیت اجتماعی، کمرنگ شدن خودباوری و نبود سواد رسانه ای در بعضی گروه ها و اقشار جامعه عامل بروز بعضی فجایع مثل مصرف متانول است.

ابهری با اشاره به اینکه از زمان گسترش ویروس کرونا در ایران، فضای مجازی پر از دستورات غیر علمی و شده است؛ می گوید: عده ای دود کردن عنبرنسارا و عده دیگر مالیدن روغن بنفشه و تعدادی هم دریافت سشوار زیر بینی، بعضی آوایزان شدن از درخت کاج و بعضی دیگر قورت دادن جوهر نمک را تجویز می نمایند. در حالیکه این روش ها نه تنها باعث برطرف بیماری یا مقابله با آن نمی گردد بلکه مسائل جدید و سخت تری ایجاد می نماید.

متأسفانه تعدادی از مردم هم هر آنچه در فضای مجازی می بینند؛ بلافاصله پذیرفته و اقدام می نمایند. در همین زمان گسترش کرونا عده ای معلوم نیست با کدام پشتوانه علمی اعلام کردند که با خوردن الکل می توان در برابر این ویروس مقاوم شد. متأسفانه بعضی هموطنان هم به جای تحقیق و پرسش از پزشکان و متخصصان و بر خلاف هدایت های مقامات بهداشت و درمان کشور، اقدام به نوشیدن الکل کردند. آن هم نه الکل خوراکی بلکه الکل صنعتی که به وسیله وایتکس و سایر مواد شیمیایی رنگ آن سفید شده است. مصرف این نوع الکل اگر باعث مرگ انسان نگردد، نابینایی و از کار افتادن کبد، طحال و کلیه ها قطعی است.

این استاد دانشگاه در خاتمه با اشاره به بی اعتمادی مردم به دولت این طور شرح می دهد که متأسفانه بعضی هموطنان ما اطلاعاتی را که از مقامات بهداشت و درمان کشور دریافت می نمایند؛ به کار نمی بندند و حتی گاه در تضاد با آن عمل می نمایند. برای مثال با اینکه جامعه پزشکی کشور بر ممنوعیت تردد غیر ضروری و مسافرت تأکید می نمایند؛ عده ای از شهروندان جاده ها را به قرق خود در آورده و راهی سفر می شوند. انگار که با توصیه های مقامات رسمی کشور سر عناد و لجاجت دارند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 28 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 996

به "شاهکارهای کرونایی ؛ از عنبر نسارا تا روغن بنفشه ، تلخ ترین خبر کرونایی چه بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاهکارهای کرونایی ؛ از عنبر نسارا تا روغن بنفشه ، تلخ ترین خبر کرونایی چه بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید