ظریف: اروپایی ها تا به امروز نتوانستند در برابر آمریکا سیاست مستقلی را دنبال نمایند

به گزارش فروشگاه کوچک، وزیر امور خارجه با بیان اینکه مواضع ایران، روسیه، چین و تعداد دیگری از کشورها درباره کوشش آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی کاملا همسان است، گفت: اروپایی ها تا حد زیادی همراهی دارند، ولی تا به امروز نتوانستند در برابر آمریکا سیاست مستقلی را دنبال نمایند.

ظریف: اروپایی ها تا به امروز نتوانستند در برابر آمریکا سیاست مستقلی را دنبال نمایند

با ما سفر کنید و با تور ترکیبی اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرنگاران، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که امروز (سه شنبه) در رأس هیأتی وارد مسکو شد، در بدو ورود به روسیه در جمع خبرنگاران ضمن تشریح هدف از این سفر و کوشش های آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران گفت: روابط ایران و روسیه به عنوان دو همسایه راهبردی است و ضرورت دارد که همیشه در حال مشورت باشیم.

به گفته وی شرایط ویژه بین المللی در زمان کنونی باعث می گردد که این ضرورت دوچندان گردد.

بعضی کشورها و از جمله آمریکا در کوشش برای بر هم زدن مبانی روابط بین الملل هستند

رئیس دستگاه دیپلماسی عنوان نمود: آمریکا و بعضی از کشورهای غربی هم در شورای حکام و هم در شورای امنیت مشغول کوشش هایی برای بر هم زدن نه تنها مبانی برجام، بلکه بر هم زدن مبانی روابط بین الملل هستند.

وی ادامه داد: همانطور که در ماه های گذشته مشاهده کردیم آمریکا باز هم نشان داد که کلا مخالف توافقات بین المللی است و خروج آمریکا از سازمان جهانی بهداشت آخرین نمونه بود که یک سازمان کاملا تخصصی که همه جهان با آن رابطه بسیار فعالی دارند به یک بحث سیاسی برای پوشاندن ضعف های داخلی خود تبدیل کرد.

ظریف با بیان اینکه باید با این سیاست از همه جهات مقابله کرد، افزود: کوشش آمریکا برای طولانی تر کردن محدودیت های تسلیحاتی که یک جزء مهم برجام و قطعنامه 2231 است و دستاوردهای مهم برجام که آمریکایی ها در آن موقع پذیرفتند و الان می خواهند به دلیل تغییر رژیم خودشان زیر تعهداتشان بزنند.

اروپا نتوانسته در برابر آمریکا سیاست مستقلی را دنبال کند

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی عنوان نمود: مواضع ما، روسیه و چین و تعدادی دیگر از کشورها در این زمینه کاملا همسان است. اروپایی ها هم تا حد زیادی همراهی دارند، اما آنها تا به امروز نتوانستند در برابر آمریکایی ها سیاست مستقلی را دنبال نمایند، ولذا ضرورت دارد همه با هم مشورت ها را ادامه دهیم.

وی با بیان اینکه البته روابط ما با روسیه منحصر به این مسائل نیست، گفت: روابط دوجانبه و مالی و همکاری های مالی بین ایران و روسیه و پروژه های مشترکی که در ایران توسط پیمانکاران روسی انجام می گردد، همکاری در حوزه انرژی و همکاری های منطقه ای از جمله در بحث سوریه، اجلاس آستانه و ضرورت برگزاری هر چه سریع تر اجلاس سران آستانه برای رسیدگی به شرایط وخیم در سوریه و ادلب، بحث یمن، لیبی و افغانستان و سایر مباحث از موضوعاتی است که احتیاج به هماهنگی و همفکری بین ما و روسیه دارد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 24 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1143

به "ظریف: اروپایی ها تا به امروز نتوانستند در برابر آمریکا سیاست مستقلی را دنبال نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: اروپایی ها تا به امروز نتوانستند در برابر آمریکا سیاست مستقلی را دنبال نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید