قوانین شهرداری ها نیازمند بازنگری است

به گزارش فروشگاه کوچک، استاندار فارس گفت: قوانین باید جوابگوی واقعیت موجود و نیازهای پویای جامعه باشد و با توجه به اینکه از زمان تدوین قانون شهرداری ها مدت زمان زیادی سپری شده از این رو ضروری است در قوانین این نهاد بازنگری لازم صورت گیرد.

قوانین شهرداری ها نیازمند بازنگری است

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، عنایت الله رحیمی، در هجدهمین نشست مشترک مدیران و قضات عالی رتبه دیوان عدالت اداری و مدیران حقوقی شهرداری های کلانشهرهای کشور در شیراز در استان فارس بیان داشت: یکی از مسائلی که هم اینک با آن روبرو هستیم، فرایند رو به رشد شهرها در ایران و عدم تطبیق مباحث آنها با قوانین موجود است.

وی اضافه کرد: شهرها گاه به صورت طبیعی ایجاد شده اند که بافت های قدیمی موجود، بخش هایی از آنها هستند اما این گونه بافت ها در حال حاضر با واقعیت ها و نیازمندی های زندگی امروز و همچنین قوانین موجود مطابقت ندارند.

رحیمی ادامه داد: از سوی دیگر در شهرهایی که بتازگی تاسیس شده اند نیز گاه پیش بینی ها در مورد مسائل حوزه شهری به صورت صد درصد درست نیست و مشکلاتی در این زمینه بروز می کند.

استاندار فارس اضافه کرد: هم اسناد بالادستی و هم قوانین تفضیلی، ملاک عمل شهرداری ها برای صدور مجوز هستند لیکن برخی از قوانین موجود در این 2 مقوله برای جلوگیری از تخلفات احتمالی و یا عمدی در شهرها کفایت نمی کند.

رحیمی با تاکید بر اینکه افزون بر نقشه ها نیازمند شناسایی طرح های بالادستی هستیم، گفت: قانونگذار در این زمینه برای تصویب ضوابط و مقررات، شورایی با عنوان شورای عالی شهرسازی کشور تشکیل داده است.

وی همچنین بر لزوم رعایت تمایز بین فضاهای شهرهای کوچک و بزرگ در وضع قوانین شهرداری ها تاکید و بیان نمود: فضای کلانشهری مانند شیراز با شهری که پنج هزار نفر جمعیت دارد، بسیار متفاوت است.

رحیمی ادامه داد: استفاده از متخصصان ذی ربط نیز برای کاهش زمان رسیدگی به پفراینده های مربوط به شهرداری ها از هنگام تشکیل تا صدور رأی توسط دیوان عدالت اداری، یکی از مسائلی است که باید به آن اهتمام ویژه داشت.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 17 بهمن 1398 بروزرسانی: 17 بهمن 1398 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 717

به "قوانین شهرداری ها نیازمند بازنگری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قوانین شهرداری ها نیازمند بازنگری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید