هشدار چین به کانادا درباره یارکشی سیاسی

به گزارش فروشگاه کوچک، سفیر چین در کانادا از مقامات این کشور خواست برای برطرف مسائل بین دو کشور، به دنبال یارکشی سیاسی نباشند و کوشش نمایند اختلافات را به وسیله گفت وگوی دوجانبه حل نمایند.

هشدار چین به کانادا درباره یارکشی سیاسی

از سفر با تور کانادا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل فروشگاه کوچک، سفیر چین در کانادا با اشاره به اجلاس جهانی اقتصاد از وزیر امور خارجه کانادا خواسته است، مسائل به وجود آمده بین دو کشور در بستری دوجانبه حل شوند و اتاوا به دنبال جلب حمایت و یارکشی از کشورهای دیگر برای اعمال فشار به پکن نباشد.

به نوشته روزنامه چاینا دیلی، لو شایه سفیر چین به کانادا هشدار داد با توجه به این که کوشش برای دریافت حمایت از کشورهای دیگر به حل مسائل بین دو کشور یاریی نمی کند، به دیپلماسی میکروفونی متوسل نشود.

لو در کنفرانسی خبری در روز پنجشنبه در شهر اتاوا گفت این که کریستیا فریلند وزیر امور خارجه کانادا، از اجلاس جهانی اقتصاد هفته آینده در داوس برای دریافت حمایت برضد چین استفاده کند، ایده بدی خواهد بود.

لو اضافه کرد؛ پکن امیدوار است اتاوا قبول کند که مسائل را به وسیله گفت وگوی دوجانبه حل نمایند و به بازگشت روابط به جهت صحیح یاری کند.

از ماه گذشته که مقامات کانادایی منگ وانژو مدیر اقتصادی شرکت هواوی چین را به درخواست آمریکا دستگیر نموده اند، روابط چین و کانادا دچار تنش شده است.

لو دستگیری منگ را دارای انگیزه سیاسی مطرح کرد زیرا به گفته آنها او هیچ یک از قوانین کانادا را نقض ننموده بود.

از سوی دیگر کانادا و متحدانش کمپینی را به راه انداختند که هدف آن آزادی مایکل کووریگ دیپلمات پیشین و مایکل اسپاور تاجر کانادایی است که در چین تحت بازداشت هستند. به گفته مقامات چینی، این دو به اتهام دست داشتن در فعالیت هایی که امنیت ملی این کشور را به خطر می اندازد دستگیر شده اند.

لو از دستگیری این دو کانادایی دفاع کرد و گفت این دو نفر قوانین چین را زیر پا گذاشته اند.

براساس این گزارش، جاستین ترودو نخست وزیر کانادا کوشش نموده حمایتی بین المللی را برای مناقشاتی که با چین دارد جلب کند. فریلند هفته گذشته گفت مسئله کانادایی های دستگیر شده در راس برنامه کاری او در ملاقات های هفته آینده وی در اجلاس جهانی اقتصاد در شهر داوس خواهد بود.

لو در این خصوص گفت چین در جامعه جهانی منزوی نخواهد شد و به خاطر اعتراض چند کشور از موضع خود کوتاه نمی آید. هردو طرف باید از جهتهای دوجانبه برای گفت وگو استفاده نمایند نه متوسل شدن به دیپلماسی میکروفونی.

لو اضافه کرد بدون شک شکاف میان پکن و اتاوا بر روی مذاکرات توافق نامه تجارت آزاد بین دو کشور تاثیر خواهد گذاشت.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 13 مهر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 392

به "هشدار چین به کانادا درباره یارکشی سیاسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار چین به کانادا درباره یارکشی سیاسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید