هیچ سینماگری در شورای تصویب فیلمنامه های فارابی عضو نیست

به گزارش فروشگاه کوچک، بنیاد سینمایی فارابی چندی قبل در واکنش به خبرهای منتشر شده درباره نقش برخی سینماگران در ممیزی و یا تصویب فیلمنامه های متقاضی دریافت حمایت های مالی از این بنیاد، بیانیه ای را صادر کرد و ضمن اعلام ترکیب و اسامی کمیسیون فرهنگی بنیاد فارابی، به تشریح سازوکار حمایتی این بنیاد پرداخت.

هیچ سینماگری در شورای تصویب فیلمنامه های فارابی عضو نیست

هرچند فارابی در این بیانیه صراحتا گفت بنایی برای حمایت عام از همه فراوریات سینمایی ندارد اما در عین حال تاکید نمود که مرجع رد یا تایید فیلمنامه و ممیزی فیلمنامه های سینمایی هم نیست.

در مجموع به نظر می رسد این بیانیه نتوانست پاسخ روشنی به شائبه همکاری برخی سینماگران با بنیاد سینمایی فارابی بدهد لذا علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی درباره این شائبه و اینکه چرا اساسا همکاران سینمایی این بنیاد به صورت شفاف معرفی نمی شوند به فروشگاه کوچک گفت: ابتدا این نکته را مدنظر داشته باشید که این شائبه حاصل بیان اشتباهی بود که چندی قبل از سوی یکی از تهیه کنندگان محترم سینما صورت گرفت و کلمه شوراهای ممیزی فارابی را در فضای رسانه ای عنوان نمود. به کار بردن این کد اشتباه به این معنا است که گویی این تهیه کننده محترم و دیگر افرادی که اقدام به اظهارنظر در این باره نموده اند، شناختی از کارکرد فارابی در طول 35 سالی که از عمرش می گذرد، نداشته اند.

تابش ادامه داد: طی 35 سال گذشته همواره شوراهای مشورتی در بنیاد فعال بوده اند و هر مدیرعاملی که به این بنیاد آمده است متناسب با اهداف و اولویت های اساسنامه بنیاد و یا سلایق فکری و فرهنگی دولت ها، کارشناسانی را اعم از کارگردان، فیلمنامه نویس، تهیه کننده و غیره در مقام مشورت به این شوراها دعوت می نموده که امروز هم همین رویه در بنیاد سینمایی فارابی در جریان است با این تفاوت که طی یک سال گذشته و به وسیله سایت رسمی بنیاد، نحوه برگزاری و ترکیب افراد حاضر در این شوراها را در چند نوبت به صورت کاملا شفاف اطلاع رسانی نموده ایم.

مدیرعامل فارابی گفت: اطلاعیه اخیر بنیاد بیشتر پاسخ به همین شبهه ای بود که به واسطه کد اشتباه از سوی یک تهیه کننده محترم به وجود آمد و فعالیت شوراهای فارابی را هم تراز با ممیزی کرد.

تابش در پاسخ به اینکه آیا غیر از شوراهای تخصصی مانند معناگرا، اجتماعی، کودک ، اقتباس و مقاومت که درباره ترکیب آن ها اطلاع رسانی صورت می گیرد هیچ شورای دیگری در بنیاد تشکیل نمی گردد، گفت: مطلقا هیچ شورای دیگری نیست. کمیسیون فرهنگی داریم که تصمیم گیرنده و پاسخگو است و کار تصویب میزان حمایت ها و امضای نهایی را برعهده دارد و ترکیب و اعضای آن هم پیش تر طی اطلاعیه ای اعلام شده است؛ این شورا متشکل از مدیرعامل، خزانه دار، قائم مقام، معاون فرهنگی، یک کارشناس فراوری که وظیفه بررسی و برآورد جنبه های فنی فراوری یک فیلم را برعهده دارد و مدیر حقوقی بنیاد (بدون حق رأی) است.

مدیرعامل فارابی با تاکید بر اینکه در این شورای تصویب نهایی هیچ سینماگری حضور ندارد، ادامه داد: فقط این اعضا در کمیسیون فرهنگی حضور دارند و پس از اخذ نتایج مشورتی شوراهای دیگر و برمبنای آن مشورت ها، درباره اینکه یک فیلمنامه در چه قالبی می تواند از حمایت های مالی بنیاد بهره مند گردد، تصمیم گیری می گردد.

تابش در سرانجام گفت: اطلاعیه اخیر بنیاد سینمایی فارابی به روشنی سازوکار اجرایی ما برای حمایت از آثار سینمایی را تشریح نموده و درباره عملکرد شوراهای مشورتی بنیاد و ترکیب این شوراها هم پیش تر اطلاع رسانی کامل اجرا شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 فروردین 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 97

به "هیچ سینماگری در شورای تصویب فیلمنامه های فارابی عضو نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هیچ سینماگری در شورای تصویب فیلمنامه های فارابی عضو نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید