واکنش سازمان غذا و دارو به فیلم قاچاق واکسن فایزر به کشور

به گزارش فروشگاه کوچک، محمد رضا شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو در واکنش به شایعه وجود محموله قاچاق فایزر گفت: زنجیره سرد واکسن فایزر، دمای منفی شصت تا هفتاد درجه سانتیگراد است و به این دلیل، امکان جابجایی آن بین کشور ها وجود ندارد. با فرض محال، اگر واکسن کنونی، فایزر باشد، در جابجایی قطعا اثربخشی خود را از دست داده است.

واکنش سازمان غذا و دارو به فیلم قاچاق واکسن فایزر به کشور

به گزارش تسنیم، وی افزود: با توجه به محدودیت منابع تولید، بین کشور های متحد نیز چالش وجود دارد و با وجود پیش پرداخت مبالغ تامین واکسن کرونا، همچنان سهمیه ها تامین نشده اند.

رییس سازمان غذا و دارو به مزایای سامانه تیتک و امکان برچسب گذاری اشاره و شرح داد: همه محموله های واکسن که وارد کشور می شوند با برچسب گذاری کد خاصی روی آن الصاق می شود و در هنگام تزریق با کد ملی فرد، در سامانه تیتک تطبیق داده می شود که چه کسی، کدام ویال واکسن از کدام کشور را دریافت کرده است.

وی تاکید کرد: سازمان دنیای بهداشت به تمامی نظام های سلامت و سازمان های غذا و داروی دنیا اعلام کرده که به دلیل محدودیت های تولید واکسن، موارد تقلبی واکسن به شدت زیاد شده است زیرا، تقاضای دریافت و تلقیح واکسن افزایش یافته و تولید به میزانی که جوابگوی نیاز های فوری همه مردم دنیا باشد، موجود نیست. به عبارت دیگر، در حال حاضر تقاضا بیشتر از عرضه است و این مسئله، بازاری را برای افراد سودجو فراهم کرده که واکسن های تقلبی را به عنوان واکسن اصلی با قیمت های بالا عرضه کنند.

شانه ساز افزود: خوشبختانه واکسن تقلبی در کشور ما وجود ندارد، تا به امروز گزارشی در این خصوص از معاونت های غذا و داروی دانشگاه های علوم پزشکی و ستاد مبارزه با قاچاق در این زمینه نداشته ایم. با این وجود، اگر در فضای مجازی به فردی پیشنهاد واکسن داده شد، اعتماد نکنند، احتمال قاچاق و تقلبی بودن آن، قطع به یقین بوده و از اصالت برخوردار نیست.

وی با اشاره به اینکه اطلاعات فرد و نوع واکسن دریافتی در سامانه های مختلف معاونت بهداشت از جمله سیب و ... و نیز تیتک سازمان غذا و دارو ثبت می شود، گفت: این مسئله در قانون بودجه سال 1400 مورد تاکید قرار گرفته که تمامی کالا های سلامت محور از جمله دارو و واکسن باید در سامانه تیتک ثبت شوند بنابراین، واکسن کرونا به دلیل اولویت، از ابتدای شروع واکسیناسیون در کشور، ثبت شده است. لینکی بین سامانه های سیب، تیتک و ... برقرار شده و پیشخوان (داشبورد) اطلاعات افراد از طریق کد ملی و نوع واکسن دریافتی شان قابل پیگیری است.

رئیس سازمان غذا و دارو با تاکید بر اینکه از 2 میلیون دوز واکسن ورودی به کشور، همگی باید ثبت در سامانه تیتک شوند، افزود: واکسن های وارداتی که از طریق معاونت های بهداشتی دانشگاه ها تلقیح می شود، با اطمینان خاطر تزریق شوند. ولیکن در مواردی خارج از این راستا، قطعا تقلبی است. با توجه به اینکه، واکسن جزو کالا های سلامت محور است، علاوه بر ضرر و زیان مالی، سلامت افراد مصرف کننده نیز به مخاطره خواهد افتاد.

وی در خصوص ورود شرکت های خصوصی به خریداری و واردات واکسن گفت: این شرکت ها، خارج از حوزه نظارتی سازمان غذا و دارو، واکسن را وارد و عرضه نمی کنند. شرکت هایی که برای واردات واکسن اعلام آمادگی کردند، تمام اسناد خود را در اختیار سازمان قرار داده اند، اما هنوز هیچ واکسنی توسط بخش خصوصی و خارج از سیستم ثبت تیتک و برچسب گذاری اصالت کالا، وارد کشور نشده است.

شانه ساز در پایان تاکید کرد: اگر شرکت های خصوصی هم در واردات واکسن کرونا بتوانند به مجموعه وزارت بهداشت کمک کنند، تمامی محموله باید در سامانه تیتک ثبت شود و هر فردی در جمهوری اسلامی ایران، واکسن دریافت کند، باید اطلاعات فردی و مشخصات واکسن در سامانه های وزارت بهداشت و از جمله تیتک ثبت شود تا قابلیت رصد داشته باشد. تا آنجا که سامانه تیتک با مجوز های دریافتی اداره کل داروی سازمان غذا و دارو ارتباط دارد در صورت عدم تایید اداره دارو، واکسن قابلیت تلقیح نخواهد داشت، بنابراین، با ثبت در سامانه تیتک، عملا احتمال قاچاق و تقلبی بودن به حدود صفر می رسد.

منبع: فرارو
انتشار: 3 تیر 1400 بروزرسانی: 3 تیر 1400 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1746

به "واکنش سازمان غذا و دارو به فیلم قاچاق واکسن فایزر به کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش سازمان غذا و دارو به فیلم قاچاق واکسن فایزر به کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید