پکن: هانت نباید حمله به چین را به ابزاری برای رقابت های انتخاباتی بدل کند

به گزارش فروشگاه کوچک، دولت چین از جرمی هانت خواست با زدن حرف های بی ربط درباره چین، کوشش نکند برای خود در انتخابات رأی جمع کند.

پکن: هانت نباید حمله به چین را به ابزاری برای رقابت های انتخاباتی بدل کند

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

به گزارش فارس، گنگ شوانگ سخنگوی وزارت امور خارجه چین از جرمی هانت وزیر امور خارجه انگلیس، به خاطر استفاده از سخنان ناروا درباره چین برای پیروزی در انتخابات نخست وزیری بریتانیا انتقاد کرد.

به گزارش رویترز، شانگ روز پنج شنبه در نشستی خبری گفت ادعای جرمی هانت در مورد عدم تعهد چین به آزادی های اساسی در هنگ کنگ بی شرمانه است.

او گفت: این (انتخابات نخست وزیری) در بریتانیا امری داخلی است. اما امیدوارم افراد خاصی در بریتانیا، از جمله آقای هانت، در خلال انتخابات به صورت ناروا درباره چین صحبت ننموده و امیدوار باشند از آن برای جذب رأی در انتخابات یا جهت خدمت به آن استفاده نمایند.

چندی پیش بریتانیا و چین از دوران طلایی روابط دوجانبه صحبت می کردند، اما پس از آغاز اعتراضات در هنگ کنگ رفته رفته روابط بین دو کشور به تیرگی گرایید.

هنگ کنگ از سال 1842 تا 1997 تحت سیطره بریتانیا بود اما در سال 1997 و پس از انتها یافتن پیمان پیشین با بریتانیا به جمهوری خلق چین پیوست. هنگ کنگ دارای بیش از 7 میلیون نفر جمعیت است و یکی از مراکز مهم اقتصادی در منطقه شرق آسیا و دنیا به شمار می رود.

19 خرداد، شهروندان هنگ کنگی در اعتراض به تصویب لایحه ای در مجلس اعتراض کردند. این لایحه اجازه استرداد مجرمین به چین را میسر کرد؛ اما به گفته معترضین موجب به خطر افتادن استقلال هنگ کنگ می شد.

25 خرداد ماه کری لام فرماندار هنگ کنگ گفت در واکنش به نارضایتی عمومی گسترده مردم، لایحه پیشنهادی مجلس را به مدت نامحدود به حالت تعلیق در خواهد آورد. اما این اقدام او موجب فروکش کردن خشم معترضان نشد.

هانت با بیان اینکه آزادی های هنگ کنگ در اعلامیه ای مشترک، مورد احترام عنوان شده است، تهدید نموده بود: انتظار داریم این توافق الزام آور به لحاظ قانونی، مورد احترام قرار گیرد و اگر غیر از این باشد عواقبی جدی خواهد داشت.

دولت چین نیز در پاسخ به تهدید جرمی هانت وزیر امور خارجه بریتانیا در مورد هنگ کنگ گفت لندن در رویای دوران استعماری به سر می برد.

هانت در حال حاضر در تب وتاب رقابت با بوریس جانسون وزیر امور خارجه سابق بریتانیا بر سر تصاحب مقام نخست وزیری به سر می برد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 18 مرداد 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 252

به "پکن: هانت نباید حمله به چین را به ابزاری برای رقابت های انتخاباتی بدل کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پکن: هانت نباید حمله به چین را به ابزاری برای رقابت های انتخاباتی بدل کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید