چراغ سبز آمریکا برای فروش 1.8 میلیارد دلاری تسلیحات به تایوان

به گزارش فروشگاه کوچک، وزارت خارجه آمریکا فروش بالقوه سه نوع سیستم تسلیحاتی به تایوان به ارزش مجموع 1.8 میلیارد دلار را تایید نموده است.

چراغ سبز آمریکا برای فروش 1.8 میلیارد دلاری تسلیحات به تایوان

به نقل از خبرگزاری رویترز، اخیرا گزارش شده بود که کاخ سفید به دنبال فروش پنج سلاح پیشرفته نظامی به تایوان به ارزش پنج میلیارد دلار است و این اقدام در حالی انجام شده که دولت واشنگتن فشار بر چین را افزایش داده و نگرانی ها درباره تمایل پکن نسبت به تایوان شدت گرفته است.

در میان سایر سیستم های تسلیحاتی که اطلاعیه رسمی آنها روز چهارشنبه از سوی وزارت خارجه آمریکا به کنگره ارسال شد، 11 پرتابه راکتی ساخت کمپانی لاکهید مارتین به ارزش 436.1 میلیون دلار نیز دیده می گردد. همچنین موشک های کروز SLAM-ER ساخت کمپانی بوئینگ به ارزش 1.008 میلیون دلار و شش حسگر MS-110 ساخت کمپانی هوافضای کالینز نیز به ارزش 367.2 میلیون دلار از دیگر تجهیزاتی هستند که به تایوان فروخته می شوند.

برد نهایی موشک های کروز، هوا به زمین، 270 کیلومتر است؛ مسافتی که از عرض تنگه تایوان که جدا کننده چین از جزیره تایوان است، فراتر می رود.

همچنین انتظار می رود که پهپادهای ساخت کمپانی جنرال اتومیک و موشک های هارپون ضد ناو ساخت کمپانی بوئینگ از دیگر تجهیزات نظامی باشند که به تایوان فروخته خواهند شد.

این اطلاعیه رسمی به کنگره 30 روز زمان می دهد تا با فروش این تسلیحات به تایوان مخالفت کند اما بعید به نظر می رسد که این اقدام از سوی دولت آمریکا با حمایت دو حزبی از فروش تسلیحات به تایوان روبرو گردد.

وزارت خارجه آمریکا در اعلام این قرارداد تسلیحاتی آورده است، فروش این موشک ها به تایوان در جهت خدمت به منافع آمریکا در زمینه های مالی و امنیت ملی به واسطه یاری به این جزیره برای مدرنیزه سازی نیروهای مسلح و حفظ توانمندی دفاعی آن است.

وزارت دفاع و خارجه تایوان از این اخبار استقبال نموده و گفتند که این تسلیحات به ارتقای ظرفیت های دفاعیشان یاری می نماید.

وزارت دفاع تایوان گفت: این فروش سلاح نشان می دهد که آمریکا اهمیت زیادی به موضع استراتژیک منطقه هند-پاسیفیک و تنگه تایوان می دهد و به صورت فعال به ما در تقویت ظرفیت های دفاعی مان یاری می نماید.

پکن که تایوان را یکی از استان های خود می داند وعده داده تا حتی شده با استفاده از زور، آن را به کنترل خود درآورد.

سفارت چین در آمریکا هنوز به این خبر واکنش نشان نداده اما وزارت خارجه این کشور اخیرا گفته بود که فروش تسلیحات آمریکا به تایوان به شدت بر منافع امنیتی و حق حاکمیت چین لطمه می زند و به واشنگتن تاکید نمود تا این فروش را کنسل کند و هشدار داد که با توجه به شرایط واکنش مشروع و ضروری صورت می گیرد.

واشنگتن به شدت تمایل دارد تا تایوان ظرفیت های دفاعی خود را در مواجهه با اقدامات رو به رشد چین علیه این جزیره تقویت کند. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 29 آبان 1399 بروزرسانی: 29 آبان 1399 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1344

به "چراغ سبز آمریکا برای فروش 1.8 میلیارد دلاری تسلیحات به تایوان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چراغ سبز آمریکا برای فروش 1.8 میلیارد دلاری تسلیحات به تایوان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید