آنچه در خصوص سیاه چاله نمی دانید

به گزارش فروشگاه کوچک، از زمانی که انیشتین در سال 1915، وجود آنها را در نظریه نسبیت عام خودپیش بینی کرد اطلاعات ما هم راجب آنها افزایش یافته است. اما با تمام دستاوردها در این زمینه آنها کماکان جزیی از مرموزترین و قدرتمندترین پدیده ها در دنیایی است که ما می شناسیم. در ادامه 10 ویژگی آنها را برایتان توضیح خواهیم داد.

آنچه در خصوص سیاه چاله نمی دانید

1.سیاه چاله ها اصلا قابل رویت نیستند

علتی وجود دارد که به این چاله ها، سیاه می گویند. جاذبه آنها اینقدر زیاد است که حتی نور هم نمی تواند از آنها فرار کند، بنابراین نوری ازآنها بازنمی گردد و بدین ترتیب مشاهده آنها علنا امکان پذیر نیست. اگرچه ما می توانیم بعضی از تاثیرات این جاذبه شدید را روی اشیاء اطراف آنها ببینیم.

2. به احتمال زیاد الان شما در مدار یکی از آنها هستید

علت این که کهکشان راه شیری خانه کیهانی ما، حالت چرخشی دارد و مانند آبی است که درون سینک آشپزخانه می چرخد و وارد فاضلاب می گردد، وجود *Sagittarius A یا کمان ای است که طبق شواهد سیاه چاله بسیار بزرگی است درست در مرکز کهکشان راه شیری است.

3. آنها از به جامانده های انفجار ستاره های بزرگ شکل گرفته اند

در واقع عمر یک ستاره بزرگ (منظور از ستاره بزرگ، ستاره ای بسیار بسیار بزرگتر از خورشید است) با انفجاری بزرگ به نام سوپرنوا یا ابرنواختر به انتها می رسد وتنها هسته ای بزرگ ازستاره باقی می ماند که گرانش بسیار قوی و چگالی بینهایت دارد و این همان چیزی است که تحت عنوان سیاه چاله از آن یاد می گردد.

4. آنها در سایزهای مختلف به وجود می آیند

فرضیه ستاره شناسان مبنی بر این است که آنها می توانند سیاه چاله ها را از سایز بسیار کوچک یا میکرو با جرمی معادل 22 میکروگرم تا اجسامی بسیار بزرگ با جرمی در حدود 40 میلیارد برابر خورشید دسته بندی نمایند.

5. سیاه چاله ها ستاره ها را برای صبحانه می خورند

با وجود جاذبه غیر قابل فرار آنها، هرچیزی که خیلی نزدیک به آنها شناور باشد، بلعیده می گردد از جمله ستارگان.

6. آنها با قدرت پلاسما پرتاب می نمایند

گاهی اوقات سیاه چاله سعی می نماید که در یک مرتبه مواد زیادی را بخورد و این امر مقداری مقاومت در آنها ایجاد می نماید. تصور کنید که سعی می کنید یک سطل کوچک را با شلنگ آتش نشانی پر کنید چه اتفاقی می افتد. همین اتفاق در خصوص سیاه چاله هم می افتد و سیاه چاله هم جریان های بزرگی از پلاسما را پرتاب می نمایند به نام پرتابه های پلاسمائی که به مقدار صدها هزار سال نوری طول دارند.

7. آنها اختروش فراوری می نمایند که نورانی ترین اجرام در گیتی هستند

پرانرژی ترین و نورانی ترین اجرام در عالمی که می شناسیم اختروش ها یا کوازارها (Quasars)هستند. یک اختروش 300 میلیارد بار نورانی تر از خورشید است یا 25000 بار روشن تر از ستارگان راه شیری. اختروش تمام انرژی که فراوری می نماید را از تغذیه انرژی سیاه چاله بسیار بزرگی که در مرکز هر اختروش یافت می گردد، بدست می آورد.

8. یک سیاه چاله اصلا یک چاله نیست

این یک کره است و حداقل با اطلاعاتی که ما داریم هیچ تونلی هم به دنیاهای موازی وجود ندارد.

9. آنها به مقدار کافی قدرتمند هستند که زمان را تغییر دهند

جاذبه سیاه چاله انقدر شدید است که زمان در نزدیکی آنها آهسته تراست (از دید یک ناظر دور).

10. قوانین فیزیک را منحل می نمایند

در داخل سیاه چاله زمان و فضا وجود ندارد. حجم صفر، چگالی بینهایت است.

منبع:thrillis

منبع: کجارو
انتشار: 12 بهمن 1400 بروزرسانی: 12 بهمن 1400 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 2015

به "آنچه در خصوص سیاه چاله نمی دانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنچه در خصوص سیاه چاله نمی دانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید