زندگی دوباره زباله ها

به گزارش فروشگاه کوچک، با پیشرفته شدن جوامع بشری ، افزایش جمعیت ، صنعتی و ماشینی شدن روز افزون زندگی بشر، شاهد اتفاقات متفاوت و دگرگونی های بسیار زیادی در زندگی شخصی و اجتماعی تمام انسان ها هستیم . که برخی از این تحولات مثبت و بالطبع بسیاری از آن ها منفی و مضر هستند. در کشورهای مختلف هم این تأثیرات متفاوت می باشند .

زندگی دوباره زباله ها

زندگی دوباره زباله ها

با پیشرفته شدن جوامع بشری ، افزایش جمعیت ، صنعتی و ماشینی شدن روز افزون زندگی بشر، شاهد اتفاقات متفاوت و دگرگونی های بسیار زیادی در زندگی شخصی و اجتماعی تمام انسان ها هستیم . که برخی از این تحولات مثبت و بالطبع بسیاری از آن ها منفی و مضر هستند. در کشورهای مختلف هم این تأثیرات متفاوت می باشند . در کشورهای پیشرفته معضلات به علت برنامه ریزی های دقیق تر کمتر است ، اما در کشورهای در حال توسعه این مسائل و عواقب آن بیشتر مشهود و قابل لمس می باشند . یکی از این مسائلی که می توان گفت ، جوامع بشری با آن دست به گریبان می باشند ، زباله ها و فضولات ناشی از آن می باشند . چند سالی هست که کشورهای پیشرفته برای حل این مشکل ، به آنالیز و مطالعه همه جانبه پرداخته و در پی یک راهکار درست و منطقی می باشند. اولین انگیزه این پژوهشگران این است که مواد اولیه در خدمت بشر، محدود هستند و ممکن است یک روز تمام شوند.

تبلیغات تلویزیونی آن کم و غیر مجذوب نماینده است . فواید آن به خوبی برای مردم شرح داده نمی گردد و یا به طور مداوم صورت نمی گیرد . اغلب تبلیغات درون شهری در این زمینه موقتی است و یا گیرایی خاصی برای مخاطبین ندارد . در بین بچه ها و نوجوانان هنوز فرهنگ و ضرورت بازیافت جای نیفتاده است

به همین علت باید به فکر چاره اساسی بود . در کشورهای در حال توسعه وضع از این هم بدتر است، زیرا اغلب کشورهای در حال توسعه دچار مصرف زدگی هم می باشند و به نوعی خود فراوری نماینده زباله هستند . فرهنگ مصرف زدگی به آن ها اجازه فراوری نمی دهد . پس به علت مصرف زیاد بشر و محدود بودن منابع اولیه ، باید به فکر چاره یا همان بازیافت افتاد .

بازیافت کردن فواید بسیاری دارد که از جمله می توان فواید مهم و موثر محیط زیستی ، اجتماعی و مالی را نام برد . مثلاً از نظر مالی می توان گفت که بازیافت مواد ، سهم واردات را در کشورهای در حال توسعه کم می نماید ، و توسعه و توسعه آن می تواند به صرفه جویی مالی و بالا بردن سطح و چرخه فراوری در داخل کشور یاری کند . بسیاری از دانشمندان ابراز می نمایند که ، مواد بازیافتی دارای مضرات سلامتی و بهداشتی می باشند.

مثلاً بازیافت روغن های مصرفی آشپزخانه، مسائل جدی سلامتی به وجود می آورد . البته کاملاً این پیش بینی علمی صحیح و متقن می باشد و باید در بازیافت ها به موارد این چنینی توجه زیادی کرد . اما از طرف دیگر می توان از بازیافت برخی از مواد به مواد مفید دیگری دست یافت که سود بیشتر زیستی و مالی به همراه دارند. مثلاً بسیاری از متخصصان در زمینه بازیافت از روغن مصرف شده خانگی به نوعی سوخت زیستی برای اتومبیل ها شده اند که حتی برای سوخت هواپیما هم مفید است. اغلب بازیافت هر کدام از مواد به صورت جداگانه و با شیوه های خاصی صورت می گیرند.در بسیاری از خیابان های شهرهای پیشرفته جهان سطل های جداگانه برای هر کدام از این مواد وجود دارد. مثلاً سطل های زباله برای شیشه ، پلاستیک ، کاغذ و ... تعبیه شده است که شهروندان هر کدام از مواد زائد منزل خود را بر اساس مواد مورد نظر در آن سطل ها می اندازند و به صورت کاملاً تفکیک شده به مراکز بازیافت منتقل می شوند. حتی شهروندان به وسیله تبلیغات تلویزیونی ، خیابانی و دانش آموزان و دانشجویان در مدارس و دانشگاه ها آموزش می بینند که در محیط پیرامون زندگی خود ، زباله ها را جدا سازی نموده و حتی در برخی از موارد می آموزند که چگونه می توانند آن ها را خودشان بازیافت نمایند .

بسیاری از متخصصان در زمینه بازیافت از روغن مصرف شده خانگی به نوعی سوخت زیستی برای اتومبیل ها شده اند که حتی برای سوخت هواپیما هم مفید است. اغلب بازیافت هر کدام از مواد به صورت جداگانه و با شیوه های خاصی صورت می گیرند

حتی کارگاه های آموزشی رایگانی برای بچه ها و نوجوانان طراحی می نمایند، تا آن ها به اهمیت و ضرورت این موضوع دست یابند عملاً بیاموزند که چگونه می توانند بازیافت انجام دهند . اکنون در بسیاری از کشورهای جهان رشته هایی در این زمینه تدوین و ساختار یافته است تا دانشجویان بتوانند بیشتر با این موضوع مهم زندگی شهروندی آشنا شوند . و یا در پی راه ها و روش های نوینی در این زمینه باشند . رشته های بین رشته ای هم پا به عرصه وجود گذاشته اند که به مطالعه عوارض جانبی این مواد بازیافت شده از نظر محیط زیستی ، اجتماعی ، پزشکی و مالی می پردازند .

بسیاری از شاخه های رشته های علوم انسانی هم به مطالعه این پدیده می پردازند از جمله آنالیز حالات روانی افرادی که از کالاهای بازیافت شده استفاده می نمایند که در روان شناسی جای دارد. یا مطالعه اثرات اجتماعی و یا نوع تبلیغاتی که بر ترویج فرهنگ بازیافت اثر دارد که در زمینه مطالعات اجتماعی جای دارد . امروزه ، حرکت هایی در این زمینه از سوی شهرداری های منطقه ها و شهرهای مختلف در حال شکل گیری است که اغلب هم عقیم مانده است . در کشور ما عدم موفقیت این برنامه دلایل مختلفی دارد .

از جمله این که تبلیغات در این زمینه بسیار کم است و مردم ما اغلب از این پدیده اطلاع خاصی ندارند و اگر هم در بین قشر خاصی اطلاعات اندک و ناچیزی وجود دارد ، تمایل ندارند که از کالاهای بازیافتی استفاده نمایند. تبلیغات تلویزیونی آن کم و غیر مجذوب نماینده است . فواید آن به خوبی برای مردم شرح داده نمی گردد و یا به طور مداوم صورت نمی گیرد . اغلب تبلیغات درون شهری در این زمینه موقتی است و یا گیرایی خاصی برای مخاطبین ندارد . در بین بچه ها و نوجوانان هنوز فرهنگ و ضرورت بازیافت جای نیفتاده است . رشته تخصصی خاصی برای آن وجود ندارد. حتی در بسیاری از خیابان ها، سطل آشغال هایی برای پسماندهای مختلف قرار گرفته است که مردم حتی نمی دانند که منظور از نوشته های روی این سطل ها چیست . آن ها هر نوع زباله ای را در درون این سطل ها ریخته، و کسی نیست که هدایت کاملی بکند . در بسیاری از منطقه ها شهر ، افراد زباله جمع کنی را می بینیم که در درون این سطل ها در پی آشغال های مختلف هستند تا به دکه های شهرداری بفروشند . و حتی در این بین مشاغل کاذبی پدید آمده اند .

منبع:www.tebyan.net

ارسال به وسیله کاربر محترم سایت : mehdigerdali

منبع: راسخون
انتشار: 13 مهر 1400 بروزرسانی: 13 مهر 1400 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1891

به "زندگی دوباره زباله ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زندگی دوباره زباله ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید