شیطنت تازه جمهوری آذربایجان

به گزارش فروشگاه کوچک، در نوترین اقدام جمهوری آذربایجان اسکناس 500 مناتی نو جمهوری باکو که به تازگی و به مناسبت یادبود اولین سالگرد جنگ قره باغ منتشر شده با تصویری از پل خدا آفرین بر روی این اسکناس همراه شده است.

شیطنت تازه جمهوری آذربایجان

بر اساس بیانیه مطبوعاتی مورخ 4 نوامبر 2021، این اسکناس 500 مناتی یادآور اولین سالگرد پیروزی ارتش آذربایجان در جنگ 44 روزه قره باغ به رهبری الهام علی اف است.

به گزارش خبرنگاران، پل تاریخی خداآفرین که در قرن یازده میلادی روی رود ارس در مرز فعلی ایران و آذربایجان احداث شد، در داخل محدوده استان جبرئیل در آن سوی مرز و در چند کیلومتری روستای ساری جالو (تکاب) از توابع بخش منجوان در این سوی مرز در ایران قرار گرفته است. پلی در دو بخش کوچک و بزرگ که پل بزرگ به شماره 1858 (متعلق به قرون اولیه اسلامی) و پل کوچک به شماره 1859 (متعلق به صفوی ها) پنجم اسفند 1376 به شماره 1858 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

پل تاریخی خداآفرین از دو پل مستقل تشکیل شده که قسمت هایی از یکی از این پل ها شکسته و نیمی از آن باقی مانده است و پل دیگر کاملاً سالم است و حتی از روی آن عابران امکان عبور و مرور دارند.

اما مهمترین نکته درباره مالکیت این پل است. بر اساس حقوق مرزی، مالکیت این پل مشترک است و ایران و جمهوری آذربایجان به تنهایی مالک پل نیستند و هر کشور صاحب نیمی از پل است که در سمت خود واقع شده است، یعنی تعدادی از دهانه های پل در خاک ایران و تعدادی از دهانه ها در خاک آذربایجان است.

پل تاریخی را خداآفرین را یکی از آثار قدیمی و مهم شهرستان خداآفرین می دانند؛ پلی که روی رود خانه ارس و در واقع از دو پل به فاصله حدود 100 متر از یکدیگر بنا شده است مردم قدیمی تر ارس، آن را رودی از بهشت می نامیدند، هر دو پل از نظر مهندسی و معماری با یکدیگر تفاوت دارند. یکی از آن ها با سنگ سفید ساخته شده و 11 دهانه دارد. بلندی آن 12 متر و طول آن 130 متر است.میزان آجرها و معماری این پل، ذهنیت برای ساخت این پل در قرن 13 را امکان پذیر کرده است.

نکته جالب توجه دیگر، نام های متعددی است که به این پل با خود همراه کرده است که از مشهورترین آن ها می توان به پل سیروس باعتبار نام کوروش - بنا به عقیده پروفسور آندریو رابرت بارن استاد تاریخ یونان در دانشگاه گلاسکو بنای اولیه پل متعلق به کوروش است (که آن بنای اول از بین رفت است) - ، پل جلال الدین ملکشاه، پل خداآفرین، پل حسرت - (حسرت کورپوسو) که نام کنونی این پل است - نام برد.

منبع: فرارو
انتشار: 25 آذر 1400 بروزرسانی: 25 آذر 1400 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1965

به "شیطنت تازه جمهوری آذربایجان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیطنت تازه جمهوری آذربایجان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید