مراحل ازدواج و فرآیند متاهل شدن

به گزارش فروشگاه کوچک، مراحل ازدواج به طور کلی به سه مرحله آشنایی، نامزدی و عقد و عروسی تقسیم می گردد که در مرحله باید اصول کلی مانند ارزیابی و تصمیم گیری رعایت گردد.

مراحل ازدواج و فرآیند متاهل شدن

ازدواج به یکباره صورت نمی گیرد بلکه از مرحله تصمیم گیری برای ازدواج تا زمان عروسی افراد مراحلی را پشت سر می گذارند که هر مرحله می تواند فرایند ازدواج را تسهیل و بنیان خانواده جدید را مستحکم تر نموده و یا شاید گاهی آن را قدری سخت و پیچیده کند. در این نوشته فرآیند ازدواج در ایران و غرب و اصول کلی مراحل ازدواج آمده است.

فرایند و مراحل ازدواج

فرایند و مراحل ازدواج در کشور ما عبارت است از:

 • تصمیم گیری برای ازدواج
 • آمادگی
 • تحقیق و کاوش
 • به کار بستن معیارهای عملی انتخاب همسر
 • انتخاب همسر
 • مراسم خواستگاری
 • توافق در خصوص شرایط
 • دوران نامزدی
 • دوران عقد و عروسی

مراحل ازدواج را با یک تقسیم بندی کلی تر می توان به سه مرحله تقسیم نمود:

 1. آشنایی
 2. نامزدی
 3. عقد و عروسی

برای آمادگی دختر و پسر برای انجام ازدواج قبل از هر اقدام آموزش مهارت ها و اطلاعات لازم برای ازدواج پیروز لازم است از دیدگاه دیگر و از بعد روانی مراحل ازدواج عبارتند از:

 1. ترک پدر و مادر، قطع وابستگی کامل از خانواده
 2. پیوند زناشویی و گسستن بعضی بندها و وابستگی هایی که شخص با پدر و مادرش خود داشته است.
 3. وحدت کامل با همسر، اشتراک در اموال و فرزندان و...

امروزه در بعضی از کشورهای غربی ازدواج شکوه و جلال خود را از دست داده و اغلب به صورت آرام و بی سر و صدا انجام می گیرد. برای خالی نبودن عریضه تنها کاری که اعمال می شود مطلع ساختن دوستان و آشنایان از ازدواج و یا تشکیل جلسه ای ساده و بدون تشریفات مفصل است. این از جهاتی بد نیست اما برگزاری مراسم به صورت آنچه در کشور ما انجام می گیرد اگر از افراط پرهیز شود موجب افزایش اهمیت ازدواج شده و مسلما برنامه ای که با تشریفات و با اهمیت شروع شود احتمال اینکه به سادگی به جدایی برسد کمتر خواهد شد.

مراحل ازدواج در غرب

در غرب موانعی در رابطه دختر و پسر وجود ندارد. آنان از سنین 15- 16 سالگی با یکدیگر دوست می شوند. پس از انتخاب یکدیگر را به خانواده معرفی می کنند. این فرهنگ در جامعه پذیرفته و پدر و مادر در این رابطه مانعی ایجاد نمی کنند. مراحل بعدی تا رسیدن به ازدواج دائم به توضیح زیر است:

 • دوستی هایی که در سنین 18 تا 19 سالگی ایجاد می شود پایدارتر می باشند. در این سنین وظیفه فرد انتخاب زوج است. انتخاب زوج با توجه به مرحله انتخاب دوست جنس مخالف انجام می گیرد. پس از انتخاب آنها مجاز هستند که با یاری یکدیگر خانه مشترک گرفته و رسما رابطه قبل از ازدواج خود را شروع کنند.
 • در زمان رابطه قبل از ازدواج، دختر و پسر هر دو کارنموده و در اداره خانه شرکت می کنند. اگر این تجربه برای هر دو رضایت بخش بود به ازدواج منجر می شود و در غیر این صورت از هم جدا می شوند. دوره قبل از ازدواج به ازدواج موقت شباهت دارد و احتمالا رابطه جنسی نیز وجود دارد.
 • دوره قبل از ازدواج مقدمه ای برای شناخت و تصمیم گیری برای ازدواج است. آدامز ( Adamez,r)، انتخاب زوج را یک فرآیند پیچیده می دانند که مشتمل بر چهار مرحله است:
 1. دختر و پسر بر اساس این معاشرت و تعاملاتی که دارند با توجه به جاذبه فیزیکی، شباهت، علائق، هوش، ویژگی های شخصیت و ارزش های رفتاری یکدیگر را انتخاب می کنند.
 2. در این مرحله مقایسه خصوصیات و ارزش ها و آشکار سازی هویت هر دو مطرح می شودد که طی معاشرت و گفتگوهای افشایی انجام می شود. در صورت عمق بخشیدن به جاذبه اولیه رابطه ادامه می یابد.
 3. مرحله سوم کشف نقص ها و رسیدن به درجه ای از هماهنگی و همدلی است که دیگر با هم بودن را برای جدایی ترجیح می دهند و اگر جاذبه طرفین به قدر کافی عمیق شود و موانع جدایی به اندازه کافی قوی باشد به استحکام رابطه می انجامد.
 4. در مرحله چهارم آنها درباره سازگاری و باهم بودن در درازمدت تصمیم می گیرند و ازدواج انجام می شود.
 • پس از تصمیم به ازدواج موضوع را به خانواده ها اطلاع می دهند. هزینه مراسم به عهده دختر و پسر است و در مواردی والدین در تامین هزینه ها شرکت می کنند.
 • برای اسکان از آپارتمان های مبله که اجاره می دهند استفاده می کنند و فقط وسایل ضروری مانند وسایل آشپزخانه و وسایل حمام و خواب را خریداری می کنند. در هزینه های زوجین اقوام و دوستان هم شرکت می کنند. معمولاً عروس و داماد محل خرید وسایل مورد احتیاج خود را معین می کنند و کسانی که می خواهند به آنان هدیه دهند به فروشگاه های معین شده مراجعه می کنند و متناسب با بودجه خود مبلغی به فروشگاه می پردازند آنگاه عروس و داماد از بودجه های اهدایی هر جنس و کالایی احتیاج داشتند خریداری می کنند و فروشگاه تمام اجناس را به خانه عروس و داماد می فرستد.

اصول کلی مراحل ازدواج

هر یک از مراحل سه گانه استفاده مستلزم هدفی است که در هدف کلی که تشکیل یک ازدواج پیروز است تاثیر می گذارد. برای رسیدن به هدف کلی در رابطه با مراحل ازدواج کاربرد اصول زیر لازم است.

 1. نظر به اینکه هر یک از مراحل ازدواج هدف ویژه ای دارد بنابراین در سرانجام هر مرحله با توجه به هدف باید ارزیابی به عمل آید. عبور از آن مرحله منوط به نتایج ارزیابی شده است.
 2. برای هر یک از این مراحل حداقل و حداکثر زمانی احتیاجمند است. رعایت مدت برای برنامه ریزی اصولی به هدف لازم است. به عبارت دیگر در طی مدت معین شده باید طوری برنامه ریزی شود که هدف مورد نظر حاصل شود. شتابزدگی در طی مراحل و طولانی شدن آن نباید موجب شود که بسیاری از برنامه های شناخت و یا فعالیت های مرسوم انجام نگیرد و یا به علت طولانی شدن دلزدگی ایجاد شود.
 3. در هر مرحله اقدامات که باید انجام گیرد و مهارتهایی که باید مورد استفاده قرار گیرد باید طراحی و به اجرا درآید. به عنوان مثال دیدار ها، خریدها، برگزاری مراسم و غیره باید با قید زمان معین شود.
 4. در هر مرحله از نظر روابط جنسی باید خط قرمزها معین و رعایت شود. برقراری روابط جنسی در مرحله آشنایی و یا نامزدی در فرهنگ ما مجاز نیست و موارد زیادی است که منجر به سوء استفاده شده و به جای هدف ازدواج، تعیش هدف قرار گرفته که تبعات آن به خصوص برای دختران آسیب زا است.
 5. مراحل اولیه به خصوص مرحله آشنایی و نامزدی که هدف اصلی آن شناخت است از اهمیت ویژه ای برخوردار است لذا استفاده از کلیه مهارت ها و اطلاعات کسب شده باید در این مورد توسط زوجین مورد استفاده قرار گیرد و پی ریزی اصلی بر بنیانی مستحکم پایدار شود.

برگرفته از: آموزش و مشاوره قبل از ازدواج

مجله خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 30 دی 1399 بروزرسانی: 30 دی 1399 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1460

به "مراحل ازدواج و فرآیند متاهل شدن" امتیاز دهید

2 کاربر به "مراحل ازدواج و فرآیند متاهل شدن" امتیاز داده اند | 2.5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراحل ازدواج و فرآیند متاهل شدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید