مریخ نورد استقامت یک آووکادو پیدا کرد!

به گزارش فروشگاه کوچک، مریخ نورد استقامت ناسا تصویر جدیدی از یک سنگ در سیاره سرخ ثبت نموده است که شباهت بسیار زیادی به آووکادو دارد.

مریخ نورد استقامت یک آووکادو پیدا کرد!

مریخ نورد استقامت از زمان فرود روی مریخ در روز 18 فوریه سال 2021، از دهانه جیزرو (Jezero) این سیاره بازدید نموده و در جستجوی نشانه هایی از حیات باستانی بوده است. این مریخ نورد رباتیک در طول سفر خود با بعضی از ویژگی های جالب سیاره سرخ روبرو شده است.

در میان آنها یک جفت سنگ وجود دارد که در روز هشتم سپتامبر از آن ها تصویربرداری شده که شبیه به یک آووکادوی رسیده است که از وسط بریده شده باشد. یک نیمه گرد به صورت وارونه در پیش زمینه تصویر واقع شده است، در حالی که نیمه دیگر گودال مشخصی در مرکز خود دارد. سطح ناهموار سنگ حتی منعکس کننده بافت حفره دار و چرمی پوست آووکادو است.

این عکس تازه با استفاده از دوربین مست کم-زد (Mastcam-Z) ثبت شده است که شامل یک جفت دوربین است که در بالای دکل سر مانند مریخ نورد قرار دارند.

این عکس در نود و هفتمین روز مریخی از حضور استقامت در سیاره سرخ ثبت شد. یک روز مریخی کمی بیشتر از روز زمینی است و حدود 24 ساعت و 40 دقیقه به طول می انجامد.

با یاری بالگرد مریخی نبوغ (Ingenuity) که به عنوان پیشاهنگی برای این مریخ نورد عمل می نماید، استقامت در حال کاوش در دهانه جیزرو با عرض 28 مایل (45 کیلومتر) است که میلیاردها سال پیش میزبان یک دریاچه بزرگ و یک دلتای رودخانه ای بوده است. یکی از اهداف کلیدی این مریخ نورد، توصیف محیط باستانی و جمع آوری نمونه هایی است که در ماموریت های آینده به زمین بازگردانده می شوند.

این کشف تازه به مجموعه رو به رشد این مریخ نورد از صخره های جالب می افزاید. در ماه اوت، مریخ نورد عکسی از یک رخنمون با ظاهر باله کوسه و تخته سنگی شبیه خرچنگ گرفت. استقامت بعلاوه سنگی به شکل دونات با سوراخی در مرکز آن، در ماه ژوئن مشاهده کرد که به گفته دانشمندان ممکن است بقایای یک شهاب سنگ بزرگ باشد که روی سیاره سرخ سقوط نموده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 25 شهریور 1402 بروزرسانی: 25 شهریور 1402 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 2364

به "مریخ نورد استقامت یک آووکادو پیدا کرد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مریخ نورد استقامت یک آووکادو پیدا کرد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید