نقشه واقعی جهان: این نقشه های هوشمندانه، مقدار واقعی کشورهای روی کره زمین را نشان می دهند

به گزارش فروشگاه کوچک، وقتی به نقشه جهان نگاه می کنید، منطقی است که فرض کنید گرینلند و آفریقا از نظر مقدار مشابه هستند. اما در واقعیت، قاره آفریقا 14 برابر وسعت خشکی یخی شمال است.

نقشه واقعی جهان: این نقشه های هوشمندانه، مقدار واقعی کشورهای روی کره زمین را نشان می دهند

با احتساب تعدادی از جزایر فراساحلی، مساحت کل گرینلند 2.16 میلیون کیلومتر مربع است، در حالی که آفریقا 30.4 میلیون کیلومتر مربع است.

تازه فقط این نیست، بلکه آفریقا سه برابر بزرگتر از آمریکای شمالی است و به طور قابل توجهی بزرگتر از روسیه است، ولی در نقشه های معمول چنین چیزی را نمی بینیم.

بسکمک از کشورها - از جمله روسیه، کانادا و گرینلند - به اندازه ای که ما فکر می کنیم بزرگ نیستند و این به دلیل چیزی به نام تحریف نقشه جهان است.

این پدیده را می توان به طرح مرکاتور نسبت داد، نقشه ای که معمولاً در دیوار کلاس های درس آویخته می شود و کتاب های درسی دیده می شود و در سال 1596 برای کمک به ملوانان در جهت یابی جهان ایجاد شد.

این نقشه شکل های مناسبی به توده های زمین می دهد، اما به قیمت تحریف اندازه آنها به نفع سرزمین های ثروتمند شمال!

به عنوان مثال، به نظر می رسد که کانادا و روسیه تقریباً 25 درصد از سطح زمین را در نقشه جهان اشغال می کنند، در حالی که در واقعیت فقط 5 درصد را اشغال می کنند.

استرالیا همچنین به نظر نمی رسد بزرگتر از آلاسکا باشد، اما در واقع ششمین کشور بزرگ جهان است. در واقع 4.5 برابر بزرگتر از آلاسکا است.

بزرگترین چالش ایجاد نقشه جهان این است که غیرممکن است که واقعیت کره کروی را بر روی یک سطح صاف به تصویر بکشیم - مسئله ای که قرن ها نقشه نگاران را درگیر خود کرده است.

در نتیجه، اشکال نقشه های جهان معمولاً متنوع بوده و از قلب گرفته تا مخروط را شامل می شود.

اما این تنوع به تدریج با یک مدل، که از طریق جراردوس مرکاتور اختراع شد، از بین رفت و از بقیه پیشی گرفت.

با این حال، اعوجاج آن از طریق نیل کی، دانشمند داده های آب و هوای Met Office، که نمایشی دو بعدی از ظاهر واقعی جهان ایجاد کرد، مورد مطالعه قرار گرفت.

این امر نشان می دهد که چگونه کشورهای در نیمکره شمالی بسیار کوچکتر از آن چیزی هستند که مردم معمولاً فکر می کنند. او این کار را با وارد کردن داده های Met Office در اندازه های هر کشور در Ggplot انجام داد که یک بسته تجسم داده برای برنامه نویسی آماری است.

سپس نیل کی نقشه نهایی را با استفاده از یک ابزار پیش بینی استروگرافیک ایجاد کرد یعنی یک تابع نقشه برداری که یک کره را بر روی یک صفحه تخت نمایش می دهد.

مرکاتور، که از 1512 تا 1594 زندگی می کرد، یک نقشه کش فلاندری بود که به دلیل ایجاد یک نقشه جهان بر اساس طرحی که مسیرهای قایقرانی را به صورت خطوط مستقیم نشان می داد، مشهور بود. بر خلاف دیگر دانشمندان جغرافیای هم زمان با او، سفر زیادی نداشت. در عوض، دانش او از جغرافیا از کتابخانه اش با بیش از هزار کتاب و نقشه به دست آمد.

در دهه 1580 او شروع به انتشار اطلس خود کرد که نام آن را به افتخار غولی که جهان را بر دوش خود در اساطیر یونانی نگه داشته بود، گذاشت. در طرح مرکاتور، آمریکای شمالی حداقل به اندازه آفریقا، اگر نه کمی بزرگتر به نظر می رسد. گرینلند نیز اندازه ای مشابه به نظر می رسد، اما در واقع آفریقا از هر دو بزرگتر است.

در واقع، شما می توانید آمریکای شمالی را در آفریقا قرار دهید و هنوز هم فضایی برای هند، آرژانتین، تونس و تعدادی به جای مانده داشته باشید.

این نقشه همچنین نشان می دهد که کشورهای اسکاندیناوی بزرگ تر از هند هستند، در حالی که در واقعیت، اندازه هند سه برابر همه آنها است.

جراردوس مرکاتور در اوایل دهه 1590 دچار یک سری سکته های مغزی شد که باعث شد تا حدی فلج و تقریباً نابینا شود تا اینکه سکته مغزی نهایی باعث مرگ او در سال 1594 در سن 82 سالگی شد.

منبع: یک پزشک
انتشار: 3 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1402 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 2308

به "نقشه واقعی جهان: این نقشه های هوشمندانه، مقدار واقعی کشورهای روی کره زمین را نشان می دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقشه واقعی جهان: این نقشه های هوشمندانه، مقدار واقعی کشورهای روی کره زمین را نشان می دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید