پولیپ بینی چیست؟

به گزارش فروشگاه کوچک، پولیپ بینی یا Nasal polyp یک توده کوچک وغیر سرطانی است که در محل پوشش مسیرهای بینی یا سینوس ها قرار گرفته و با ایجاد حجم در مجرای بینی باعث مسائل تنفسی در فرد بیمار می گردد. از علت های بروز پولیپ بینی می توان به عوامل آلرژی و حساسیت، عفونت ها، آسم، حساسیت به مواد مخدر و یا اختلالات ایمنی اشاره کرد. البته عوامل دیگری نیز در ایجاد این بیماری مؤثر هستند که نادر و کمیاب هستند.

پولیپ بینی چیست؟

ظاهر پولیپ بینی

پولیپ بینی توده خاکستری و گاهی بی رنگی است که معمولاً از مخاط سینوس ها و گاهی از خود بینی منشأ می گیرد. در بیشتر افراد، پولیپ های بینی پایه دار و پرتعداد بوده و در داخل هر دو بینی وجود دارند، هرچند که ممکن است فقط در یک بینی و به طور منفرد نیز دیده شوند. پولیپ مای بینی از لحاظ ظاهر و شکل شبیه دانه های انگور است. اگر فردی با وسیله ای پولیپ های موجود در بینی را لمس کند در خواهد یافت که این پولیپ ها متحرک هستند یعنی با لمس می توان آن ها را جابجا کرد و لمس آن ها دردناک نیست. در موارد نادری که پولیپ خیلی عظیم شود، از سوراخ بینی نیز قابل مشاهده است و گاهی می تواند از پشت بینی وارد حلق شود و اگر بیمار دهانش را باز کند، در داخل حلقش قابل مشاهده است.

نشانه های ابتلا به پولیپ بینی

پولیپ بینی تا هنگامی که کوچک است علامت و نشانه خاصی ندارد، اما وقتی پولیپ در داخل بینی عظیم شد، معین ترین علامت آن مسدود شدن بینی است. سایر علائم این بیماری عبارتند از:

 • خشکی گلو و دهان به هنگام خواب

وقتی پولیپ بینی منجر به بسته شدن بینی شود، بیمار با مسائل دیگری نیز در زندگی روزمره خود روبرو خواهد شد. تنفس دهانی منجر به خشکی گلو و دهان به هنگام خواب خواهد شد. این امر به نوبه خود باعث می شود که فرد مبتلا، خواب شبانه خوبی نداشته باشد و این خود باعث مسائل دیگری می شود.

 • بروز سینوزیت شدید

پولیپ بینی ممکن است به شکلی باشد که باعث انسداد و بسته شدن مجاری سینوس ها شود. در این صورت ترشحات سینوس ها در داخل آن ها جمع می شود و احتمال بیماری سینوزیت در فرد افزایش می یابد. پس پولیپ می تواند عامل مساعد نماینده ای برای ایجاد و یا تشدید سینوزیت های شدید در فرد بیمار باشد

 • آبریزش و گرفتگی مجاری بینی
 • کاهش حس بویایی و به اصطلاح کر بو شدن فرد بیمار
 • کاهش حس چشایی و نفهمیدن مزه ها
 • درد در ناحیه سر و سردردهای شدید در فرد بیمار
 • صدای فرد بیمار به حالت تودماغی تغییر شکل می دهد
 • خرناس کشیدن در هنگام خواب
 • اگر پولیپ بینی در فرد بیمار عظیم باشد و به هر دلیل تحت درمان قرار نگیرد، می تواند به پهن شدن و عظیم شدن پل بینی منجر شود و بر روی چهره فرد تأثیرات عجیبی بگذارد.

علت های به وجود آمدن پولیپ بینی

علت ایجاد پولیپ بینی هنوز به صورت کامل و دقیق معین نیست؛ اما بدون شک، التهابات و عفونت های مزمن داخل بینی از عوامل اصلی پیدایش این بیماری هستند و نقش پررنگی در ایجاد این بیماری دارند. سایر عوامل عبارتند از:

 • وجود عواملی چون حساسیت و آلرژی، گردوغبار، قرار دریافت در معرض دود سیگار، باکتری ها و برخی ویروس ها در ایجاد پولیپ بی تأثیر نیستند. این محرک ها باعث التهاب در مخاط تنفسی بینی و سینوس ها و نهایتاً باعث ایجاد پولیپ می شوند.
 • پولیپ بینی در بیشتر موارد به دلیل آلرژی و حساسیت در بینی به وجود می آید که ممکن است با حساسیت های دیگری مثل آسم و یا حساسیت های پوستی نیز همراه باشد
 • شواهد علمی وجود دارد که نشان می دهد افرادی که پولیپ فراوری می نمایند، نشانگرهای شیمیایی و واکنش سیستم ایمنی متفاوتی نسبت به افرادی که پولیپ فراوری نمی نمایند دارند
 • پولیپ بینی در هر سن و سالی ممکن است ایجاد شود اما در بین افراد میان سال فراوانی بیشتری داشته و شایع تر است. پولیپ ممکن است در هر جای سینوس ها و مسیرهای بینی تشکیل شود اما اغلب اوقات در ناحیه ای که سینوس ها نزدیک چشم ها، بینی و استخوان گونه هستند ایجاد می شود و سبب انسداد این مسیرها می شود.
 • حساسیت به برخی داروها مانند آسپرین، می تواند باعث ایجاد پولیپ شود که البته باید زیر نظر پزشک آنالیز شود.

راه های تشخیص پولیپ بینی

برای تشخیص صحیح این بیماری روش های مختلفی وجود دارد که بر اساس تشخیص پزشک، یکی از آن ها مورد استفاده قرار می گیرد. این روش ها عبارتند از:

1. مشاهده پولیپ بینی به وسیله رینوسکوپ

اگر اندازه پولیپ های موجود در بینی بیمار به میزان زیادی عظیم باشد، پزشک می تواند به وسیله یک چراغ قوه پزشکی که رینوسکوپ نامیده می شود از سوراخ بینی به مجاری بینی نگاهی بیندازد و در این حالت پولیپ ها معین خواهند شد.

2. اندوسکوپی بینی

یک لوله نازک و البته انعطاف پذیر را که سر آن دوربین و چراغ نصب شده است، به وسیله انتهای مجاری وارد بینی خواهند کرد و از این طریق متوجه وجود پولیپ در بینی بیمار می شوند.

3. MRI و سی تی اسکن

جهت تشخیص اندازه و محل دقیق پولیپ از این روش استفاده می شود. این روش بسیار دقیق بوده و در بسیاری از موارد از این روش برای تشخیص پولیپ در فرد بیمار استفاده می شود.

4. تست آلرژی

همان طور که گفتیم وجود آلرژی و حساسیت در شخص بیمار نقش معین نماینده ای در افزایش این بیماری دارد. پس شناسایی نوع آلرژی و منشأ آن تأثیر زیادی در شناخت نوع پولیپ در بیمار دارد. از این تست جهت معین منشأ التهاب مزمن بینی استفاده می شود.

راه های درمان پولیپ بینی

برای درمان این بیماری، روش های مختلفی وجود دارد که بر اساس عظیمی و موقعیت قرار گیری پولیپ، یکی از روش های زیر انتخاب می شود.

 • استفاده از افشانه های مخصوص بینی یا کورتیکواستروئیدهایی به صورت اسپری
 • کورتیکواستروئیدهای خوراکی و تزریقی
 • آنتی هیستامین ها جهت کاهش آلرژی و حساسیت فرد بیمار
 • استفاده از آنتی بیوتیک ها برای کاهش عفونت های مزمنی که در اطراف پولیپ ایجاد می شوند

در مواردی که درمان دارویی مؤثر واقع نشود و پولیپ بینی خیلی عظیم باشد یا اینکه وجود پولیپ برای بیمار مشکل ایجاد کند ضروری است که پولیپ بیمار به روش جراحی برداشته شود، با اینکه احتمال عود پولیپ بعد از عمل جراحی نیز وجود دارد. پس از عمل جراحی، مصرف آنتی بیوتیک به مدت 10 روز و مصرف داروهای ضد آلرژی برای به تعویق انداختن عود پولیپ ضروری است.

نکات بهداشتی لازم که پس از درمان پولیپ باید رعایت کرد

 • مدیریت آلرژی و حساسیت
 • مدیریت آسم
 • دوری از استنشاق محرک های بینی مانند آلاینده های هوا، دود، گرد و خاک و دود سیگار
 • رعایت بهداشت فردی و توجه به بهداشت
 • استفاده از یک دستگاه مرطوب نماینده هوا یا همان دستگاه بخور جهت مرطوب کردن مسیرهای تنفسی، بهبود جریان مخاط از سینوس ها و جلوگیری از مسدود شدن و التهاب بینی
 • استفاده از شوینده بینی جهت پاک سازی مجرای داخلی بینی از آلودگی ها و محرک ها مانند افشانه های آب نمک
منبع: مجله انگیزه
انتشار: 15 تیر 1400 بروزرسانی: 15 تیر 1400 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1767

به "پولیپ بینی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پولیپ بینی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید