گزارش ویژه، 10 نکته درباره ابهامات پیشنهاد برگزاری بازی ایران - آرژانتین و اظهارات حمیرا اسدی

به گزارش فروشگاه کوچک، با انتشار اسناد مربوط به پیشنهاد برگزاری دیدار ایران و آرژانتین و صحبت های رئیس دپارتمان بین الملل فدراسیون فوتبال، نکات و ابهامات زیادی به وجود آمده است.

گزارش ویژه، 10 نکته درباره ابهامات پیشنهاد برگزاری بازی ایران - آرژانتین و اظهارات حمیرا اسدی

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرنگاران، ماجرای پیشنهاد بازی ایران و آرژانتین وارد فاز تازه ای گردیده است. خبرنگاران روز 12 شهریور در گزارشی پرده از این ماجرا برداشت و نوشت که یک شرکت به ازای پرداخت 600 هزار دلار پیشنهاد داده که ایران در ماه نوامبر دو بازی دوستانه در کشور آمریکا به مصاف آرژانتین و کلمبیا برود. (لینک مطلب)

خبرنگاران به رسم امانت از انتشار نامه ارسالی به فدراسیون ایران خودداری اما بیان کرد که مستندات این موضوع را در اختیار دارد. شاید عدم انتشار این نامه باعث شد برخی افراد تصور نمایند که موضوع وجود خارجی ندارد، غافل از اینکه خبرنگاران هیچ گاه بدون در اختیار داشتن اسناد معتبر اقدام به انتشار چنین گزارش هایی نمی نماید.

پس از انتشار این گزارش، مسئولان فدراسیون فوتبال به تکاپو افتادند و گویی که خیلی از آنها که باید از این ماجرا خبر می داشتند، بی خبر بودند. این موضوع را می توان از تماس های گرفته گردیده از سوی فدراسیون فوتبال برای پیگیری ماجرا و سؤالاتی نظیر اینکه مطمئن هستید چنین نامه ای ارسال گردیده؟ و به کدام بخش از فدراسیون ارسال گردیده؟ دریافت. حدود سه ساعت پس از انتشار این گزارش از سوی خبرنگاران، حمیرا اسدی رئیس دپارتمان بین الملل فدراسیون فوتبال به سایت این فدراسیون گفت که برگزاری بازی تیم ملی فوتبال با آرژانتین و کلمبیا در دست آنالیز است و البته در اشتباهی فاحش گفت که پیشنهاد بازی برای ماه مارس داده گردیده نه نوامبر. (لینک مطلب)

کارلوس کی روش سرمربی تیم ملی هم در حاشیه تمرین روز چهارشنبه 14 شهریور ماه در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرنگاران گفت که اگر پیشنهاد بازی مقابل آرژانتین و کلمبیا واقعی باشد راضی ام از اینجا تا دبی روی زانوهایم راه بروم. (لینک مطلب)

پس از این موضوع و به راه افتادن حرف وحدیث های مختلف خبرنگاران روز گذشته اسناد مربوط به پیشنهاد اول و دوم (بازی با آرژانتین و یک تیم دیگر در کانادا با پرداخت 500 هزار دلار) را منتشر کرد. پس از این ماجرا بحث و حرف وحدیث های دیگری از سوی برخی رسانه ها و البته حمیرا اسدی به میان آمده که ضروری است توضیحاتی درباره آن داده گردد.

1-هدف خبرنگاران از انتشار این خبر صرفاً اطلاع رسانی بود. گفته می گردد برای بازی با تیم های بزرگ یک میلیون دلار باید خرج گردد و وقتی شرکتی مدعی است که علاوه بر تقبل تمام هزینه ها، 600 یا 500 هزار دلار هم پرداخت می نماید، نکته ای است که از نظر اطلاع رسانی قابل اهمیت است. اینکه حمیرا اسدی در مصاحبه های امروزش گفته هدف خبرنگاری که این اسناد را منتشر کرد نمی دانم. او باید بگوید که هدف او برای انتشار این اسناد سازنده بوده یا به دنبال اهداف دیگری مثلا به دنبال جنجال خبری بوده است، بیانگر این نکته است که او کوچکترین اطلاعی از رسانه و اهمیت خبر ندارد. قطعاً ذره ای آشنایی با کار خبری باعث می شد اسدی اینگونه صحبت نکند.

2- اینکه پس از انتشار سند از سوی خبرنگاران و تعیین شدن نام شرکت، با جستجو در اینترنت گفته گردد این شرکت این کاره نیست و تاکنون بازی بزرگ برگزار ننموده، موضوعی انحرافی است. اصل ماجرا این است که یک شرکت مدعی گردیده می تواند چنین مسابقه ای را برگزار کند و فدراسیون باید به آن پاسخ دهد؛ آری یا خیر. قطعاً فدراسیون فوتبال پیش از پاسخ دادن به چنین پیشنهادهایی درباره آن شرکت تحقیقات لازم به عمل می آورد اما اینکه پس از گذشت دو ماه از ارسال نامه پاسخی داده نگردد، چندان منطقی نیست. فدراسیون فوتبال می توانست با انجام تحقیقات لازم پی به ماهیت شرکت و توانایی آن ببرد اما قطعاً بی پاسخ گذاشتن نامه راهکار آن نیست. حمیرا اسدی امروز گفته که شاید برگزاری این بازی مشکل امنیتی داشته باشد، قطعاً فدراسیون فوتبال در این مدت می توانست به این نتیجه برسد که این بازی مشکل دارد یا نه و می توانست پاسخی به نامه ارسال گردیده بدهد. حال اینکه این شرکت این کاره هست یا نه وظیفه فدراسیون است و رسانه وقتی چنین خبری را دارد، در وهله اول اقدام به اطلاع رسانی می نماید.

3 - رئیس دپارتمان بین الملل فدراسیون فوتبال در بخش دیگری از حرف هایش گفته است: نامه سه خطی از سوی یک شرکت برای فدراسیون فوتبال ارسال گردیده و یکی از سایت ها چه جار و جنجالی که به راه نینداخته است! استناد روی این نامه آیا درست است؟ خانم اسدی درست گفته، نامه سه خطی که ارزشی ندارد. گویی درس انشا است که هر چقدر کیلویی تر باشد، سطحش بالاتر و نمره اش بیشتر است. خانم اسدی حتماً با این نوع نگاه که نامه سه خطی بوده دپارتمان بین الملل را به این حال و روز انداخته است که در صورت لزوم در این باره بیشتر خواهیم نوشت.

4- متاسفانه بعضی به جای فدراسیون فوتبال روی این نامه سه خطی تجزیه و تحلیل نموده اند و حتی برای تیم ملی و فدراسیون فوتبال هم تصمیم گرفته اند! اصلا این جنجال خبری آن هم در آستانه که تیم ملی دوباره تمرینات خود را استارت زده جالب نبود و هیچ کمکی به تیم ملی نکرد. همان طور که اشاره کردم پیشنهاد ارائه گردیده یک پیشنهاد خام است و حتی ما باید از نهادهای نظارتی سؤال کنیم آیا پاسخ به این دعوتنامه امکان پذیر هست یا نه. این بخش دیگری از صحبت های حمیرا اسدی است. از رئیس دپارتمان بین الملل فدراسیون فوتبال سؤال می پرسیم که خبرنگاران کجا به جای فدراسیون فوتبال تصمیم گرفته است؟ طرح این سؤال که چرا فدراسیون پاسخی به این نامه نداده، تصمیم گیری به جای فدراسیون است؟ آیا او در دپارتمان روابط بین الملل هم اینگونه تصمیم می گیرد و مدیریت می نماید؟ نکته دیگر اینکه با گذشت دو ماه از ارسال نامه و رسانه ای شدن آن از سوی خبرنگاران، خانم رئیس به یاد این افتاده اند که باید از نهادهای نظارتی سؤال نمایند! ضمن اینکه از نگاه ایشان انتشار یک خبر از سوی خبرنگاران، جنجال خبری نام گذاری می گردد و پنهان کاری و بی اطلاعی او و فدراسیون فوتبال حتماً تدبیر مدیریتی است.

5 - اسدی در پاسخ به این سؤال که یکی از انتقاداتی که به فدراسیون فوتبال شد این بود که چرا خیلی سریع جواب این نامه را نداد تا از شائبه های احتمالی جلوگیری گردد، گفته است: این مسئله به این خاطر بود که قرارداد سرمربی تیم ملی نهایی نگردیده بود و ما منتظر بودیم که پس از تعیین شدن سرمربی تیم ملی به این نامه جواب دهیم. به نظر شما می توانستیم وقتی سرمربی تیم ملی تعیین نبود جواب پیشنهاد را بدهیم؟ از خانم اسدی این سؤال را می پرسیم که چگونه است که قرارداد سرمربی تیم ملی نهایی نگردیده اما او در بازی روز سه شنبه هفته جاری با ازبکستان روی نیمکت تیم ملی می نشیند؟ چگونه است که برای بازی با آرژانتین و کلمبیا باید تکلیف سرمربی تیم ملی تعیین گردد اما برای بازی با ازبکستان نیازی به این کار نیست؟ نام این کار جز یک بام و دو هوا چه چیز دیگری می تواند باشد؟

6- خانم اسدی، خبرنگار خبرنگاران را متهم به حاشیه سازی و جنجال آفرینی نموده و گفته نمی داند هدف او از این کار چه بوده است. باید به ایشان یادآوری کرد که دوران پنهان کردن خبرها و مخفی کاری گذشته است. گذشت آن موقع که یک مدیر در اتاق شیشه ای اش می نشست و فکر می کرد هیچ کس از هیچ موضوعی باخبر نیست. خبرنگار خبرنگاران اگر این کار را نموده با تایید مستقیم مدیر بخش ورزشی بوده است. همانگونه که در بالا اشاره شد خانم اسدی که در مقاطع زیادی چند شغله بود (شاید الان هم همین گونه باشد) آشنایی با رسانه ندارد و نمی داند که یک خبرنگار وقتی خبری را تهیه و تنظیم می نماید باید چه مراحلی طی گردد که آن خبر در خبرگزاری، سایت یا روزنامه منتشر گردد.

7- در گزارش روز گذشته چند سؤال و ابهام را مطرح کردیم از جمله اینکه چرا خانم اسدی در مصاحبه با سایت فدراسیون فوتبال تاریخ پیشنهاد اول را ماه مارس اعلام نموده در حالی که تاریخ پیشنهادی ماه نوامبر بود. خانم اسدی که امروز پس از مدت ها سکوتش را شکسته در این باره هیچ توضیحی نداد و نگفت چرا چنین اشتباه فاحش و عجیبی انجام داده و درصدد اصلاح آن هم برنیامده اما تناقض گویی نموده و این بار به جای مارس از نوامبر نام برد. خوشحال خواهیم شد که توضیحات خانم اسدی را در این باره بشنویم.

8- خانم اسدی گفته در جریان نامه دوم این شرکت نیست. بهتر است ایشان یک بار دیگر ایمیل و سایر وسایل ارتباطی نظیر فکس فدراسیون را چک کند تا این بار در مدت زمانی کمتر از دفعه پیش، نامه رؤیت گردد.

9- سؤال دیگر این است که آیا مهدی تاج و محمدرضا ساکت به عنوان رئیس و دبیرکل فدراسیون فوتبال از روز اول در جریان این نامه قرار داشتند؟ آنها از چه زمانی متوجه ماجرا شدند؟

10- از خانم اسدی که نامه سه خطی را هیچ می داند انتظار می رود درباره نامه های کیلویی بامداد میرزایی و بازی های دوستانه ای که او برای تیم ملی تدارک دید، هم صحبت کند.

نوشته از محسن اثیمی مدیرکل ورزش خبرنگاران

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 20 آذر 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 38

به "گزارش ویژه، 10 نکته درباره ابهامات پیشنهاد برگزاری بازی ایران - آرژانتین و اظهارات حمیرا اسدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش ویژه، 10 نکته درباره ابهامات پیشنهاد برگزاری بازی ایران - آرژانتین و اظهارات حمیرا اسدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید