5 دلیل افزایش سریع وزن

به گزارش فروشگاه کوچک، در گزارش زیر 5 دلیل افزایش سریع وزن را آنالیز می کنیم.

5 دلیل افزایش سریع وزن

به گزارش ، وزن ما هر روز ممکن است به اندازه 2 تا 2/5 کیلوگرم تغییر کند. اما این مسأله همواره به آن معنی نیست که باید رژیم بگیریم و خود را لاغر کنیم. حتی عواملی مثل اینکه چه وقتی از روز باشد یا چرخه قاعدگی می توانند روی وزن ما تأثیر بگذارند.

اگر فعالیت مستمر ورزشی داشته باشید بدن شما آغاز به ذخیره گلیکوژن می نماید. گلیکوژن در آب وجود دارد و طی فرآیندی که باعث آزاد شدن انرژی برای به کار افتادن عضلات می گردد با آب پیوند شیمیایی ایجاد می نماید. آب اضافی درون عضلات هم می تواند چند کیلوگرمی به وزن بدن اضافه کند.

اگر در دوران پریود یکی دو کیلوگرمی وزن اضافه می کنید، نگران نباشید؛ این مسأله کاملاً طبیعی است. این وزن اضافه بعد از انتها خونریزی از بین می رود. در زمان قاعدگی، فرآیند های مختلفی در بدن رخ می دهد، مثل تغییرات هورمونی، نفخ، کاهش سطح منیزیم بدن و بسیاری موارد دیگر.

بعد از خوردن غذا چیزی بین 6 تا 8 ساعت طول می کشد تا مواد غذایی از معده و روده کوچک عبور نمایند. بعد از آن هم 36 ساعت زمان می برد تا مواد غذایی از روده عظیم بگذرند. کل این فرآیند روی هم رفته، از زمان بلعیدن غذا تا زمان خروج آن از بدن به شکل فضولات، چیزی در حدود 2 تا 5 روز طول می کشد. اگر چند روزی غذا زیاد خورده باشید، نباید عددی که ترازو نشان می دهد را چندان جدی بگیرید.

اگر صبح متوجه بیشتر شدن وزن خود شدید، ممکن است به این خاطر باشد که اخیراً نمک زیادی مصرف کردید. به همین خاطر، بدن شما آب بیشتری در خود ذخیره نموده. علت این مسأله آن است که کلیه ها، که کار فیلتر کردن مواد زائد از خون را برعهده دارند، کوشش می نمایند سطح الکترولیت های بدن همواره نسبت مشخصی داشته باشد، مثل نسبت سدیم به پتاسیم و نسبت سدیم به آب.

ما معمولاً صبح ها وزن کمتری داریم تا شب ها. علت این مسأله می تواند این باشد که در طول شب مقادیر زیادی اتم کربن به وسیله نفس کشیدن از بدن ما خارج می گردد. این اتم ها به خودی خود تقریباً وزنی ندارند، اما با هر نفس چیزی در حدود 10 میلیارد تریلیون اتم از بدن خارج می گردد. حالا می توان تصور کرد که هر شب چه حجم عظیمی از این اتم ها از بدن ما دفع می گردد.

علاوه بر این، بدن شب ها عرق می نماید و آب زیادی را از دست می دهد که این مسأله هم باعث کاهش وزن می گردد.

منبع: روزیاتو

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 26 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1149

به "5 دلیل افزایش سریع وزن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 دلیل افزایش سریع وزن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید