آیا روت کردن گوشی اندرویدی همچنان ارزشش را دارد؟

به گزارش فروشگاه کوچک، اندروید مانند دیگر سیستم عامل ها، یک حالت پیشرفته تر هم دارد که از اصطلاح روت برای این حالت استفاده می گردد. روت کردن گوشی اندرویدی مزایای مختلفی ارائه می نماید ولی از سوی دیگر معایبی هم دارد. با وجود اینکه سال ها قبل روت کردن گوشی های اندرویدی هواداران بیشتری داشت، اما در حال حاضر دیگر محبوبیت سابق را ندارد. در این میان سوالی که ایجاد می گردد این است که آیا روت کردن گوشی اندرویدی همچنان ارزشش را دارد؟

آیا روت کردن گوشی اندرویدی همچنان ارزشش را دارد؟

روت کردن گوشی اندرویدی چه معنایی دارد؟

معمولا سیستم عامل های مختلف برای ارائه بالاترین حد از دسترسی، از عباراتی مانند Administrator، Root یا Superuser استفاده می نمایند. با این کار، قابلیت های پیشرفته مبتنی بر دستکاری فایل های سیستمی فعال می گردد. از سوی دیگر انجام چنین کاری، خطرات امنیتی به همراه دارد.

با گذشت سال ها، بعضی قابلیت های مفید و کاربردی اندروید به دسترسی روت احتیاج داشتند. این کار برای افزایش امنیت گوشی انجام می داد ولی در این میان کاربرانی که می خواستند از تمام پتانسیل گوشی اندرویدی خود بهره ببرند، از این شرایط ناراضی بودند. گاهی اوقات کاربران حتی برای دریافت گزارش های دقیق تر مربوط به شرایط باتری، ناچار به روت کردن گوشی اندرویدی خود می شدند.

در هر صورت به زبان ساده، با روت کردن گوشی اندرویدی به قابلیت های پیشرفته تری دسترسی پیدا می نماید که برای کاربران معمولی قرار نیست ارائه شوند.

قبل از روت کردن گوشی اندرویدی به چه نکاتی توجه کنیم؟

قبل از اینکه برای روت کردن گوشی یا تبلت اندرویدی دست به کار شوید، باید چند نکته توجه کنید. اول از همه باید به ریسک های انجام این کار بپردازیم تا قبل از عملی کردن این تصمیم، از عواقب آن مطلع باشید.

احتمال آسیب پذیر کردن گوشی اندرویدی

دسترسی روت در گوشی اندرویدی، یعنی می توانید تمام فایل های سیستمی را دستکاری کنید. به همین دلیل در این شرایط اگر یک بد افزار به گوشی شما نفوذ کند، می تواند آسیب به مراتب بزرگ تری به گوشی موردنظر بزند. از سوی دیگر اگر حرفه ای نباشید و فایل های اشتباهی را دستکاری کنید، ممکن است گوشی را عملا به یک پاره آجر تبدیل کنید که در بین کاربران، برای این موضوع اصطلاح bricking به کار می رود. گاهی اوقات امکان برگشت از این شرایط وجود دارد و گاهی اوقات هم اصلاح این اشتباه امکان پذیر نیست.

احتمال غیرفعال شدن بعضی قابلیت ها

این مورد معمولا نتیجه غیرفعال کردن bootloader است. اما از آنجایی که بدون غیرفعال کردن bootloader نمی توانید گوشی اندرویدی را روت کنید، در هر صورت باید به این موضوع بپردازیم. به عنوان مثال در صورت روت شدن گوشی های سامسونگ، نمی توانید از قابلیت های امنیتی مانند Secure Folder بهره ببرید.

از سوی دیگر، بسیاری از شرکت ها بعد از غیرفعال کردن bootloader، انتشار آپدیت را برای گوشی موردنظر متوقف می نمایند و از سوی دیگر حتی در صورت نصب آپدیت های تازه، ممکن است گوشی از کار بیفتد. بعلاوه بعضی اپلیکیشن های بانکی نسبت به روت شدن گوشی حساس هستند و اگر این موضوع را تشخیص بدهند، غیرفعال می شوند. البته کاربران حرفه ای با بعضی ترفندها، این محدودیت ها را دور می زنند.

پاک شدن داده های گوشی

این هم یکی دیگر از عوارض جانبی غیرفعال شدن bootloader است. زمانی که bootloader را غیرفعال می کنید، تمام حافظه داخلی گوشی پاک می گردد. از سوی دیگر گاهی اوقات بعد از روت شدن گوشی، این فرایند پاک شدن بار دیگر تکرار می گردد. البته طبیعتا چنین چیزی یک مشکل بزرگ نیست زیرا کافی است از داده ها یک بکاپ تهیه کنید و به همین دلیل در آموزش های مربوط به روت کردن گوشی اندرویدی، همیشه روی بکاپ گرفتن از اطلاعات قبل از انجام هر کاری تاکید می گردد.

برای روت کردن گوشی اندرویدی به چه چیزهایی احتیاج دارید؟

همانطور که گفتیم، برای روت کردن گوشی اندرویدی اول از همه باید bootloader را غیرفعال کنید. در این مطلب قصد نداریم به آموزش این کار بپردازیم ولی خوشبختانه با یک جستجوی ساده، می توانید نحوه غیرفعال کردن bootloader گوشی موردنظر خود را پیدا کنید.

از سوی دیگر باید از اپ Magisk بهره ببرید. برای بعضی گوشی ها، روت کردن به یاری کامپیوتر احتیاج دارد و برای بعضی مدل ها هم لازم نیست از کامپیوتر یاری بگیرید. در هر دو صورت اپ Magisk نقش مهمی ایفا می نماید. زمانی که برای اولین بار Magisk را اجرا می نماید، اپ به شما می گوید که این گوشی برای روت شدن باید چه فرایند هایی را پشت سر بگذارد.

باید خاطرنشان کنیم این اپ در گوگل پلی قرار ندارد زیرا گوگل انتشار اپ های مربوط به روت کردن گوشی را ممنوع نموده است. به همین دلیل باید از لینک گیتهاب ارائه شده، این اپ را دانلود و نصب کنید. بار دیگر باید تاکید کنیم در این مطلب قرار نیست آموزش روت کردن گوشی اندرویدی را ارائه دهیم زیرا جزئیات این کار با توجه به مدل گوشی، فرق دارد. اما خوشبختانه در سایت های مختلف و بعلاوه یوتیوب، می توانید آموزش روت کردن تقریبا تمام گوشی های اندرویدی را پیدا کنید.

آیا روت کردن گوشی اندرویدی همچنان ارزشش را دارد؟

با وجود اینکه سال ها قبل برای بهره گیری از چندین قابلیت کاربردی باید گوشی اندرویدی را روت می کردید، اما حالا بسیاری از این قابلیت ها به خود سیستم عامل اندروید راه پیدا نموده اند و حتی اگر در اندروید خام وجود نداشته باشند، بخش بزرگی از قابلیت های کاربردی در رابط های کاربری وجود دارد.

در این میان باید به اپ های مفیدی مانند Swift Backup و Titanium Backup اشاره کنیم که با استفاده از دسترسی روت، می توانند به غیر از اطلاعات اپ ها، داده های مربوط به اکانت ها، تنظیمات گوشی و دیگر موارد را هم بکاپ بگیرند. البته خود اندروید در این زمینه قابلیت های بسیار خوبی دارد، ولی امکانات آن به وسعت چنین اپ هایی نیست.

بعلاوه اگر می خواهید تبلیغات موجود در اپ ها را مسدود کنید و از اپ های پیشرفته ای مانند Greenify برای مدیریت باتری بهره ببرید، باید گوشی را روت کنید. از دیگر قابلیت های مفیدی که روت کردن گوشی اندرویدی ارائه می دهد، قفل کردن گوشی روی یک دکل مخابراتی به خصوص است. خود گوشی برای اینترنت موبایل به طور اتوماتیک به یکی از دکل های نزدیک وصل می گردد، ولی گاهی اوقات یک دکل به خصوص سرعت اینترنت بسیار بالاتری ارائه می نماید که در صورت روت بودن گوشی، به راحتی قادر به انجام این کار هستید. به همین دلیل بعضی کاربران ایرانی صرفا برای این کار، گوشی خود را روت می نمایند.

در این میان باید به کاربرانی اشاره کنیم که به نصب کاستوم رام ها علاقه زیادی دارند. به زبان ساده، این کاستوم رام ها، رابط های کاربری اختصاصی هستند که به وسیله کاربران توسعه پیدا نموده اند و مثلا اگر گوشی شما دیگر اندروید تازه را دریافت نمی کنید، با نصب کاستوم رام احتمالا می توانید چند نسخه بعدی اندروید را هم نصب کنید.

در نهایت در خصوص اینکه آیا باید گوشی اندرویدی خود را روت کنید یا نه، طبیعتا این موضوع بستگی به احتیاجهای شما دارد. افرادی که فنی هستند و می خواهند گوشی خود را دستکاری نمایند، معمولا از روت کردن گوشی استقبال می نمایند و به چشم یک چالش مجذوب کننده، سراغ انجام این کار می روند. بنابراین اگر می خواهید امکانات گوشی اندرویدی را افزایش دهید و مثلا برای بهره گیری از سرعت بهتر آن را به دکل خاصی وصل کنید، روت کردن گوشی مزایای قابل توجهی دارد. از طرف دیگر باید معایب احتمالی مانند آسیب پذیر کردن گوشی و احتمال از کار افتادن اپ های بانکی را هم باید در نظر بگیرید که البته در خصوص اپ های بانکی، راهکارهای نسبتا پیچیده ای برای حل این مشکل وجود دارد.

منبع: HowToGeek

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 5 آبان 1402 بروزرسانی: 5 آبان 1402 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 2369

به "آیا روت کردن گوشی اندرویدی همچنان ارزشش را دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا روت کردن گوشی اندرویدی همچنان ارزشش را دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید