نکات اجرا و ساخت و انتخاب آلاچیق مناسب باغ

به گزارش فروشگاه کوچک، آلاچیق یکی از عناصر زیبایی و کاربردی در باغ ها و فضای سبز است که می تواند جایگاه خاصی را در طراحی منظر بدست آورد. آلاچیق ها مکان هایی هستند که می توان در آن ها از سایه و خنکی لذت برد، با دوستان و خانواده گفتگو کرد، کتاب خواند، غذا خورد و یا فقط به آرامش روحی دست یافت. اما برای این که آلاچیق شما هم زیبا و هم کاربردی باشد، باید در اجرا و ساخت و انتخاب آن توجه به چند نکته مهم داشته باشید. در این مقاله به برخی از این نکات اشاره می کنیم.

نکات اجرا و ساخت و انتخاب آلاچیق مناسب باغ

جهت دریافت خدمات اجرای آلاچیق با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

انتخاب محل مناسب برای آلاچیق

یکی از مهم ترین نکات در اجرا و ساخت آلاچیق، انتخاب محل مناسب برای آن است. باید محلی را برای آلاچیق انتخاب کنید که:

 • دارای چشم انداز زیبا و دلنشین باشد. مثلاً به درختان، گل ها، آبنما، استخر و یا منظره اطراف دید داشته باشد.
 • دارای نور و هوای مناسب باشد. مثلاً در معرض نور خورشید در فصول سرد و در سایه در فصول گرم قرار داشته باشد. همچنین از باد و باران و یا نویز محافظت شده باشد.
 • دارای دسترسی آسان و امن باشد. مثلاً نزدیک به مسیر عبور و مرور، پارکینگ، درب ورودی و یا سرویس بهداشتی باشد. همچنین از نظر امنیتی محفوظ باشد و از دید غیر مجاز محروم باشد.

انتخاب سبک و طرح مناسب برای آلاچیق

نکته دیگری که در اجرا و ساخت آلاچیق باید به آن توجه کنید، انتخاب سبک و طرح مناسب برای آن است. باید سبک و طرحی را برای آلاچیق انتخاب کنید که:

 • با سبک و طرح باغ و فضای سبز هماهنگ باشد. مثلاً اگر باغ شما سبک کلاسیک دارد، آلاچیق شما هم باید سبک کلاسیک داشته باشد. یا اگر باغ شما سبک مدرن دارد، آلاچیق شما هم باید سبک مدرن داشته باشد.
 • با اندازه و شکل باغ و فضای سبز متناسب باشد. مثلاً اگر باغ شما بزرگ و مستطیلی است، آلاچیق شما هم باید بزرگ و مستطیلی باشد. یا اگر باغ شما کوچک و گرد است، آلاچیق شما هم باید کوچک و گرد باشد.
 • با نیاز و سلیقه شما مطابقت داشته باشد. مثلاً اگر شما دوست دارید آلاچیق شما چند کاره باشد، باید طرحی را برای آن انتخاب کنید که بتواند عملکردهای مختلفی را انجام دهد. مثل نشیمن، آشپزخانه، انباری و یا حمام. یا اگر شما دوست دارید آلاچیق شما ساده و شیک باشد، باید طرحی را برای آن انتخاب کنید که بتواند زیبایی و ظرافت را به خوبی نشان دهد.

انتخاب مصالح و مواد مناسب برای آلاچیق

نکته دیگری که در اجرا و ساخت آلاچیق باید به آن توجه کنید، انتخاب مصالح و مواد مناسب برای آن است. باید مصالح و موادی را برای آلاچیق انتخاب کنید که:

 • با شرایط آب و هوایی منطقه شما سازگار باشند. مثلاً اگر منطقه شما دارای آب و هوای مرطوب و بارانی است، باید مصالح و موادی را برای آلاچیق انتخاب کنید که مقاوم در برابر رطوبت و فساد باشند. مثل سنگ، سرامیک، شیشه و یا فلز. یا اگر منطقه شما دارای آب و هوای خشک و گرم است، باید مصالح و موادی را برای آلاچیق انتخاب کنید که مقاوم در برابر خشکی و تابش خورشید باشند. مثل چوب، پارچه، پلاستیک و یا کاشی.
 • با کیفیت و استاندارد باشند. مثلاً باید مصالح و موادی را برای آلاچیق انتخاب کنید که دارای گواهینامه های معتبر و مورد تایید باشند. همچنین باید از مصالح و مواد تقلبی و غیر اصلی پرهیز کنید که ممکن است زودتر خراب شوند و یا به سلامتی شما آسیب برسانند.
 • با بودجه و هزینه شما همخوانی داشته باشند. مثلاً باید مصالح و موادی را برای آلاچیق انتخاب کنید که در محدوده قیمتی که شما تعیین کرده اید باشند. همچنین باید به هزینه های نصب و نگهداری آن ها هم توجه کنید که ممکن است در طولانی مدت برای شما بار مالی ایجاد کنند.

انتخاب مبلمان و لوازم مناسب برای آلاچیق

نکته دیگری که در اجرا و ساخت آلاچیق باید به آن توجه کنید، انتخاب مبلمان و لوازم مناسب برای آن است. باید مبلمان و لوازمی را برای آلاچیق انتخاب کنید که:

 • با سبک و طرح آلاچیق هماهنگ باشند. مثلاً اگر آلاچیق شما سبک روستایی دارد، باید مبلمان و لوازمی را برای آن انتخاب کنید که سبک روستایی داشته باشند. مثل مبلمان چوبی، فرش های گلدار، لوازم دست ساز و یا گلدان های سفالی. یا اگر آلاچیق شما سبک اسلامی دارد، باید مبلمان و لوازمی را برای آن انتخاب کنید که سبک اسلامی داشته باشند. مثل مبلمان قالیچه ای، فرش های نماز، لوازم خاتم کاری و یا گلدان های میناکاری.
 • با کاربرد و راحتی شما مطابقت داشته باشند. مثلاً باید مبلمان و لوازمی را برای آلاچیق انتخاب کنید که بتوانند نیازهای شما را در آلاچیق برآورده کنند. مثل مبلمان راحت و نرم، میز و صندلی، چراغ و پریز، بخاری و کولر و یا سرویس بهداشتی. همچنین باید مبلمان و لوازمی را برای آلاچیق انتخاب کنید که بتوانند راحتی و آسایش شما را در آلاچیق افزایش دهند. مثل مبلمان تاشو و جمع شونده، لوازم قابل حمل و سبک و یا لوازم ضد آب و ضد خش.

انتخاب گیاهان و گل های مناسب برای آلاچیق

نکته دیگری که در اجرا و ساخت آلاچیق باید به آن توجه کنید، انتخاب گیاهان و گل های مناسب برای آن است. باید گیاهان و گل هایی را برای آلاچیق انتخاب کنید که:

 • با شرایط آب و هوایی منطقه شما سازگار باشند. مثلاً اگر منطقه شما دارای آب و هوای سرد و یخبندان است، باید گیاهان و گل هایی را برای آلاچیق انتخاب کنید که مقاوم در برابر سرما و یخ زدگی باشند. مثل گیاهان همیشه سبز، گل های گلخانه ای، گل های چند ساله و یا گل های پاییزه. یا اگر منطقه شما دارای آب و هوای گرم و خشک است، باید گیاهان و گل هایی را برای آلاچیق انتخاب کنید که مقاوم در برابر خشکی و گرما باشند. مثل گیاهان کاکتوسی، گل های بوته ای، گل های تابستانه و یا گل های مقاوم.
 • با سبک و طرح آلاچیق هماهنگ باشند. مثلاً اگر آلاچیق شما سبک رنگارنگ و شاد دارد، باید گیاهان و گل هایی را برای آلاچیق انتخاب کنید که رنگ های زیبا و متنوع داشته باشند. مثل گل های رز، گل های لاله، گل های گلدانی و یا گل های مینیاتوری. یا اگر آلاچیق شما سبک ساده و زیبا دارد، باید گیاهان و گل هایی را برای آلاچیق انتخاب کنید که رنگ های آرام و هماهنگ داشته باشند. مثل گل های سفید، گل های صورتی، گل های زرد و یا گل های بنفش.
 • با نیاز و سلیقه شما مطابقت داشته باشند. مثلاً اگر شما دوست دارید گیاهان و گل های آلاچیق شما علاوه بر زیبایی، بوی خوش و خواص درمانی هم داشته باشند، باید گیاهان و گل هایی را برای آلاچیق انتخاب کنید که بوی خوش و خواص درمانی داشته باشند. مثل گل های یاس، گل های نسترن، گل های مریم و یا گل های آلوئه ورا. یا اگر شما دوست دارید گیاهان و گل های آلاچیق شما علاوه بر زیبایی، میوه و سبزیجات هم تولید کنند، باید گیاهان و گل هایی را برای آلاچیق انتخاب کنید که میوه و سبزیجات تولید کنند. مثل گیاهان مرکباتی، گیاهان توت فرنگی، گیاهان گوجه فرنگی و یا گیاهان کاهو.

نتیجه گیری

آلاچیق یکی از عناصر زیبایی و کاربردی در باغ ها و فضای سبز است که می تواند جایگاه خاصی را در طراحی منظر بدست آورد. اما برای این که آلاچیق شما هم زیبا و هم کاربردی باشد، باید در اجرا و ساخت و انتخاب آن توجه به چند نکته مهم داشته باشید. در این مقاله به برخی از این نکات اشاره کردی

انتشار: 17 آذر 1402 بروزرسانی: 17 آذر 1402 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1084

به "نکات اجرا و ساخت و انتخاب آلاچیق مناسب باغ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکات اجرا و ساخت و انتخاب آلاچیق مناسب باغ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید