انواع مکمل های دام و طیور تولید شد

به گزارش فروشگاه کوچک، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری، صنعت دام و طیور با گردش مالی سالانه بالغ بر 150 هزار میلیارد تومان یکی از صنایع مهم در امنیت غذایی کشور است. با توجه به وارداتی بودن بخش عمده ای از افزودنی های مورد استفاده در این صنعت شامل مکمل های ویتامینی، آنزیم ها، توکسین بایندر، محرک های رشد جایگزین آنتی بیوتیک، اسیدهای آمینه عبوری و غیره وارداتی است و ارزبری بالایی دارند. به همین دلیل تلاش برای کاهش واردات می تواند در شرایط تحریم سبب توسعه صنعت و اشتغالزایی شود.

انواع مکمل های دام و طیور تولید شد

بر همین اساس، یک شرکت دانش بنیان به حوزه تولید تولید مکمل، کنسانتره و افزودنی های خوراک دام و طیور و تولید توکسین بایندر، محرک رشد گیاهی و بلوس کلسیم ورود کرده است.

محصولات تولیدی این شرکت در حوزه های مختلف صنعت دام و طیور کاربردی است.

توکسین بایندر

توکسین های موجود در اقلام خوراکی، علاوه بر کاهش ارزش غذایی خوراک موجب بروز اثرات منفی بر عملکرد، تولید مثل و همچنین کاهش عمر اقتصادی دام می شوند. این سموم سبب تخریب بافت های کبدی، کلیوی شده و با استفاده منفی بر دستگاه گوارش سبب کاهش هضم و جذب می شوند به همین دلیل برای کاهش این اثرات استفاده از توکسین بایندر ضروری است.

این محصول هم از طریق این شرکت تولید شد؛ بر اساس اخرین امار، سالانه بیش از 4 هزار تن از این ماده در کشور مورد نیاز است که عمده نیاز به صورت وارداتی تامین شده و میزان ارزبری آن حدود 10 میلیون دلار است.

بلوس کلسیم

بیشتر گاوها در دوره شیردهی دوم یا بالاتر، تحت تاثیر هیپوکلسیمی گذرا قرار می گیرند. معمولا هیپوکلسیمی تحت درمانگاهی در مقایسه با موارد تب شیر درمانگاهی هزینه های بالاتری به دامداری های گاو شیری تحمیل می کنند.

توانایی مکمل های دهانی کلسیم در حمایت از غلظت کلسیم خون متفاوت هستند، اما همه اشکال آن مکمل های مناسبی برای گاوهای شیری نیستند. مکمل های دهانی کلسیم روش بهتری برای حمایت از گاوهایی است که علائم اولیه تب شیر را نشان می دهند، اما هنوز زمین گیر نشده اند.

درمان پیشگیرانه با استفاده از کلسیم دهانی پیرامون زایش می تواند خطر مسائل پس از زایش را کاهش و تولید شیر را در گاوهای شیری هدف افزایش دهد. این محصول دارای وزن 200 گرم الست و 40 گرم کلسیم را در مدت کمتر از یک ساعت در اختیار گاو قرار می دهد. متعاقب مصرف این بلوس ظرف مدت کمتر از یک ساعت غلظت کلسیم خون را به سطح طبیعی می رساند.

با توجه به اینکه هر گاو در هر چرخه تولیدی به 2 عدد بلوس نیاز دارد، نیاز سالانه آن حدود 2 میلیون عدد است که با میانگین قیمت 2 دلار حدود 4 میلیون دلار صرفه جویی ارزی دارد. بلوس کلسیم هم از طریق این شرکت دانش بنیان به تولید رسید.

محرک رشد گیاهی

در صنعت طیور استفاده از جایگزین های آنتی بیوتیک و بخصوص گیاهان دارویی مورد توجه قرار گرفته است. با توجه به اینکه اسانسهای گیاهی فرار بوده و قیمت بالایی دارند شرکت سروش سبز البرز پیروز به تولید اسانس نانو کپسوله شده است. این ترکیب میزان مصرف اسانس را به میزان 90 درصد کاهش داده و سبب کاهش تبخیر اسانس شده است.

این محصول در روده که محل هدف متخصصین تغذیه است آزاد شده و اثرات مثبت خود را اعمال می کند. محصولات متعددی در بازار از کشورهای مختلف وارد کشور شده اند ولی قیمت آنها بالا بوده و محصول ما با کارایی تقریبا مشابه و قیمت 20 هزار تومان قابل رقابت است.

با توجه به نیاز سالانه حدود 1000 تنی این محصول و حداقل قیمت 3 دلاری آن، میزان ارزبری آن حدود 3 میلیون دلار است. این مجرک رشد گیاهی هم از طریق این شرکت تولید شد.

مکمل و کنسانتره های ویژه دام وطیور

این شرکت با توجه به تیم تحقیق و توسعه خود اقدام به فرمولاسیون اقتصادی و ویژه بر اساس نوع مزارع و میزان تولید دام ها کرده است و در فصول مختلف با توجه به وجود استرس های محیطی سعی در حفظ پتانسیل تولیدی دام و طیور دارد. برای مثال در فصل گرم برای حفظ باروری دامها مکمل های ویژه باروری تولید می شود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 مرداد 1400 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1812

به "انواع مکمل های دام و طیور تولید شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انواع مکمل های دام و طیور تولید شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید