بهترین زمان سفر به پکن؛ قطب تاریخی و فرهنگی کشور چین

به گزارش فروشگاه کوچک، برای برنامه ریزی بهترین زمان سفر به پکن، پایتخت کشور پهناور چین، بر اساس آب و هوا، احتیاج به جزئیات اقلیمی این کلانشهر بین المللی دارید؟ این مقاله به شما یاری خواهد نمود تا سفری فوق العاده به پکن داشته باشید.

بهترین زمان سفر به پکن؛ قطب تاریخی و فرهنگی کشور چین

با تور چین ارزان سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

نفوذ و تاثیر کشور چین در هیج کجای این کشور پهناور به اندازه پکن، مشخص نیست. پکن، قطب سیاسی و فرهنگی کشور چین، به شما نگاهی به تاریخ گسترده این سرزمین و همچنین سیر سریع مدرنیزه شدن، را پیشنهاد می نماید.

شما در پکن با قصرهای به خوبی مراقبت شده در کنار ایستگاه های جدید مترو و همچنین صومعه های آرام لاما (lamaseries) در کنار ورزشگاه های سطح دنیای، روبه رو خواهید شد. بسیاری از بخش های تاریخی شهر، مانند شهر ممنوعه (Forbidden City) و میدان تیان آنمن (Tiananmen Square)، برای دنیایان، کاملا شناخته شده هستند. البته باید بدانید، جاذبه های گردشگری محبوب و مشهور، در خارج از شهر پکن، قرار گرفته اند؛ دیوار بزرگ چین، در دامنه های شمالی شهر امتداد دارد و شهر را احاطه نموده است.

هنگامی که شما شاهد موفقیت چشمگیر چین باستان هستید، پتانسیل غیر قابل اندازه گیری این کشور مدرن را حس خواهید کرد. برای سفر به این شهر منحصر به فرد و برنامه ریزی برای تورهای پکن، هرچه زودتر اقدام کنید.

زمانی ناپلئون در توضیح پکن، پایتخت کشور پهناور چین گفت:

پکن، یک اژدهای خوابیده است، بگذارید بخوابد! اگر بیدار گردد، تمام دنیا را خواهد لرزاند.

در سال 1803، امپراطوری آینده کشور فرانسه، پتانسیل کشور چین را درک نموده بود. ناپلئون با وجود قدرت نظامی و مالی در زمان خود، حواس ش به دشمنان و حریفان خود نیز بود. کمتر از دو قرن پس از عصر ناپلئون، GDP (فراوری ناخالص داخلی) کشور چین از دو کشور انگلستان و فرانسه، پیشی گرفت و کماکان در حال بالا رفتن است. اگر ناپلئون امروز به پکن می رفت، بدون شک می گفت:

من به شما گفته بودم.

بهترین زمان سفر به پکن بر اساس آب و هوا

بهترین زمان سفر به پکن، در ماه های مارس تا می (10 اسفند تا 10 خرداد) و سپتامبر تا اکتبر (10 شهریور تا 9 آبان)، است. این فصول معتدل، علاوه بر بهترین آب و هوا، رنگارنگ ترین مناظر شهری را برای شما فراهم می نمایند.

در مقابل، تابستان با گرمایی دم نموده، شما را کلافه خواهد نمود و زمستان، با آب و هوایی سرد و گاهی برف همراه است.

همان طور که به آب و هوا برای برنامه ریزی سفرتان توجه می کنید، تعطیلات ملی را نیز در نظر داشته باشید و از آن ها دوری کنید. میلیون ها گردشگر داخلی و چینی در روزهای تعطیلات ملی به بخش های تاریخی پکن، هجوم می آورند. هتل ها نیز در این زمان با افزایش بسیار زیاد قیمت، در اختیار گردشگران قرار می گیرند. (کارگران چینی تا دو روز پس از تعطیلات ملی، تعطیل هستند.)

بهترین زمان سفر به پکن بر اساس فصول

فصل پاییز: ماه های سپتامبر تا اکتبر (10 شهریور تا 9 آبان)

پکن کماکان در ماه سپتامبر (10 شهریور تا 8 مهر)، روزهای گرمی را تجربه می نماید، اما کاهش قابل توجه رطوبت سبب می گردد که گردش در خیابان های شهر، بسیار راحت تر باشد.

در فصل پاییز، دما در طول شب به 10 تا 4.4 درجه سانتی گراد می رسد، پس یک ژاکت سبک همراه داشته باشید. اتاق های هتل ها در این فصل، با کمی کاهش قیمت، در اختیار مسافران قرار می گیرند.

فصل زمستان: ماه های نوامبر تا فوریه (10 آبان تا 9 اسفند)

فصل زمستان با وجود تعطیلات ملی، فصل خلوت گردشگری شهر پکن به شمار می آید. به همین دلیل، اتاق های هتل ها را می توانید با نرخی کمتر از هزینه های میانگین سال رزرو کنید و همچنین در بعضی جاذبه های تاریخی پکن، فقط خودتان باشید و از آن لذت ببرید.

اگرچه، باید بدانید دما در این زمان از سال حدودا 1.1- تا 4.4 درجه سانتی گراد است و شب ها دما به زیر صفر می رسد و یخبندان می گردد.

فصل بهار: ماه های مارچ تا می (10 اسفند تا 10 خرداد)

فصل بهار، فصلی پویا و مناسب برای سفر به پکن است. دما در این فصل تا 10 و 15.6 درجه سانتی گراد بالا می رود و درختان، غرق در شکوفه های بهاری می شوند. قیمت هتل ها هرچه که به تابستان نزدیک تر می گردد، صعود می نماید، پس هرچه زودتر هتل مورد نظر خودتان را رزرو کنید.

آماده رویارویی با طوفان های خاکی در این زمان از سال باشید و سعی کنید در زمان وقوع آن، در محیط های داخلی بمانید و توصیه های احتیاطی هتل را انجام دهید.

فصل تابستان: ماه های ژوئن تا آگوست (11 خرداد تا 9 شهریور)

فصل تابستان، فصل داغ گردشگری خارجی پکن به شمار می آید. بنابراین، با قیمت های بیشتری در هتل ها و بلیط های هواپیما روبه رو خواهید شد. اما باید بدانید بیشتر از این قیمت ها در تابستان، عرق خواهید کرد. دمای 26.7 درجه سانتی گرادی در تابستان، با درصد رطوبت بالا همراه است. اگر در ماه های جولای و آگوست (10 تیر تا 9 شهریور) به پکن می آیید، حتما چتر به همراه داشته باشید، زیرا این دو ماه، پر باران ترین زمان سال هستند.

بهترین زمان سفر به پکن بر اساس فستیوال ها و رویدادها

فستیوال ها و رویدادهای فصل پاییز

فستیوال میانه پاییز (Mid-Autumn Day)

جشن ماه یا جشن میانه پاییز یک جشن محبوب برداشت محصول در چین و ویتنام است. این جشن در پانزدهمین روز از هشتمین ماه تقویم چینی که مصادف با ماه سپتامبر است (در واقع اوایل پاییز، دوم مهر) و هنگام بدر کامل برگزار می گردد. تهیه و صرف کیک ماه یکی از مهم ترین مراسم این جشن است.

هر سال، در این مراسم اژدهای بزرگی در خیابان ها به نمایش دادن مشغول می گردد. این مراسم سنتی، فصل دروچینی است که در آن طلوع ماه بدر پاییزی را جشن می گیرند. بنابراین در چین که یک چهارم جمعیت دنیا را تشکیل می دهد، ماه را منبع الهام و قدرت می دانند.

آنان می گویند وقتی که ماه کامل می گردد، تمام موجودات طبیعت نیز کامل می شوند. اگرچه امروزه نیز در هنگ کنگ می دانند که رسیدن گیاهان در فصل درو به سبب کامل شدن ماه نیست، ولی همانگونه که غربی ها به اساطیر یونانی احترام قائل هستند، چینی ها نیز قدرت ماه را ستایش می نمایند و بزرگ می دارند.

روز ملی جمهوری خلق چین

روز ملی جمهوری خلق چین، مجموعه ای از تعطیلات ملی، هر سال در تاریخ یکم اکتبر (9 مهر) در سراسر کشور، جشن گرفته می گردد. روز ملی در حقیقت شروع یکی از هفته های طلایی تعطیلات در چین است.

فستیوال ها و رویدادهای فصل زمستان

سال نو

سال نو در تاریخ یکم ژانویه (11 دی) در پکن با آتش بازی و جشن، هر سال از جذابیت های این شهر،به شمار می آید.

سال نوی چینی

سال نوی چینی از مهم ترین تعطیلات سنتی مردم چین است. تقویم چینی، تقویمی ترکیبی شمسی-قمری است و حرکت خورشید، ماه و ستارگان، مشخص نماینده روزها، ماه ها و سال ها هستند. هر سال، در ماه بهمن سال چینی نو می گردد.

سال نو، با پدیدار شدن ماه در نخستین روز سال شروع می گردد و به همین علت گاه به آن سال نوی قمری نیز گفته می گردد. جشن سال نو، عموما پانزده روز به طول می انجامد و با جشن فانوس انتها می یابد. در بیشتر کشورهایی که چینی ها اکثریت را تشکیل می دهند یا اقلیت قدرتمندی هستند، سال نوی چینی جشن گرفته می گردد؛ از آن جمله می توان به چین، هنگ کنگ، تایوان، برونئی، کره، مغولستان، نپال، بوتان، ویتنام، سنگاپور، ، مالزی، فیلیپین و تایلند اشاره نمود. شروع سال نو چینی در ماه بهمن (فاصله 21 ژانویه تا 21 فوریه) است.

فستیوال ها و رویدادهای فصل بهار

فستیوال پاکی و روشنایی (Pure and Bright Festival)

فستیوال پاکی و روشنایی (Qingming Festival)، که در اوایل ماه آوریل (12 فروردین)، برگزار می گردد، زمانی است که که مردم چین به کولومباریا (محل نگهداری خاکستر مردگان)، قبرستان ها یا مکان های دفن می روند و برای نیاکان خود دعا و به آن ها ادای احترام می نمایند.

روز می (May Day)

روز می، یکی از تعطیلات ملی کشور چین و از جمله جشنواره های سنتی بهاری نیم کره شمالی، در روز اول می (11 اردیبهشت)، جشن گرفته می گردد. پایکوبی، آواز و کیک، همواره جزوی از این جشن بوده است. از اواخر قرن نوزدهم، این روز به عنوان روز کارگر، توسط کمونیست ها نامگذاری شد.

روز جوان

روز جوان از سال 1949 در تاریخ چهارم می (14 اردیبهشت)، به عنوان بخشی از هفته طلایی تعطیلات چین، یکی از روزهای تعطیلات ملی است. روز جوانان یک تعطیلی ملی با ماهیت سیاسی و یک رویداد مهم تاریخی در توسعه دموکراسی چین، است.

فستیوال ها و رویدادهای فصل تابستان

روز بین المللی بچه ها

روز بین المللی بچه ها در تاریخ یکم ماه ژوئن (11 خرداد)، روز تعطیلی مدارس است. مدارس در این روز، معمولا، برنامه های تفریحی چون پخش فیلم، کمپ زدن در طبیعت و تئاترهای بچه ها، برگزار می نمایند.

فستیوال قایق اژدها

دراگون بوت یا قایق اژدها، گونه ای قایق پارویی درازپیکر و باریک چینی است که در مسابقات تیمی قایق رانی استفاده می گردد. فستیوال قایق اژدها، یکی از جشن های سنتی و تعطیلات عمومی چین است. سه فعالیت بزرگ و همگانی مهم در این روز، در ماه ژوئن، خوردن غذا، نوشیدن نوشیدنی سنتی و مسابقه قایق اژدها است.

روز ارتش

روز ارتش در تاریخ یکم آگوست (10 مرداد) برای بزرگداشت روز تاسیس ارتش آزادی جمهوری خلق چین در سال 1927، برگزار می گردد

بهترین زمان سفر به پکن بر اساس هزینه هتل ها

بهترین زمان سفر به پکن بر اساس هزینه هتل ها، ماه های فصل زمستان هستند.

چین؛ آب و هوا و اقلیم

در ادامه، با جداولی از میانگین بارش و دما در ماه های مختلف سال و همچنین به تفکیک هفته های مختلف، به شما ارائه خواهیم کرد تا بهترین زمان سفر را به صورت دقیق، انتخاب کنید و چمدانی متناسب با زمان انتخابی خود ببندید.

ماه دما (سانتی گراد) میزان بارش (سانتی متر)
ژانویه 1.1 0.5
فوریه 3.9 0.5
مارچ 11.1 0.8
آپریل 21.1 1.8
می 27.2 3.6
ژوئن 31.1 7.9
جولای 31.1 24.4
آگوست 30 14.2
سپتامبر 26.1 5.8
اکتبر 20 1.5
نوامبر 8.9 1
دسامبر 2.8 0.3

کشور پهناور چین، به دلیل وسعتش، تنوع اقلیمی زیادی را در نقاط مختلف خود، تجربه می نماید، از اقلیم گرمسیری تا معندل که سبب می شوند چین، کشوری با منظره و فصول مختلف باشد.

شمال چین

منچوری (Manchuria) و بخش شمال شرقی جمهوری خلق چین مانند شهر شن یانگ (Shenyang) و پکن، با زمستان هایی سرد که عملا نصف سال را از ماه اکتبر تا آوریل (9 مهر تا 10 اردیبهشت)، شامل می گردد، روبه رو هستند. دما در بعضی نقاط تا 33- درجه سانتی گراد در شمال کشور چین پایین می آید، در حالی که دما در بخش جنوبی کشور در زمستان، حدودا 15- درجه سانتی گراد است.

بقیه سال با آب و هوایی گرم تر معتدل است، اما دوره باد و باران های موسمی، آب و هوا را به صورت ناخوشایندی گرم و مرطوب می نماید و همچینین منجر به بارش فراوان باران در ماه های ژوئن تا آگوست می گردد.

در بخش های کوهستانی، سختی زمستان با خنکی تابستان جبران می گردد، زیرا به دلیل عرض جغرافیایی، دما، پایین تر از سایر قسمت های است.

پاییز، مانند بیشتر کشورهای آسیایی، بهترین زمان سفر به چین است. ماه های می و ژوئن هم به عنوان یک جایگزین، ماه های خوشایندی برای سفر هستند.

ماه هفته اول (دما و بارش) هفته دوم هفته سوم هفته چهارم
ژانویه 0.7 سانتی گراد- 0.5 سانتی متر 0.3 سانتی گراد- 0.4 سانتی متر 0.2 سانتی گراد- 0.4 سانتی متر 0.6 سانتی گراد- 0.3 سانتی متر
فوریه 3.2 سانتی گراد- 0.5 سانتی متر 2.5 سانتی گراد- 0.5 سانتی متر 1.8 سانتی گراد- 0.5 سانتی متر 1.1 سانتی گراد- 0.5 سانتی متر
مارچ 9.3 سانتی گراد- 0.7 سانتی متر 7.5 سانتی گراد- 0.7 سانتی متر 5.7 سانتی گراد- 0.6 سانتی متر 3.9 سانتی گراد- 0.5 سانتی متر
آپریل 18.6 سانتی گراد- 1.6 سانتی متر 16.1 سانتی گراد- 1.3 سانتی متر 13.6 سانتی گراد- 1.1 سانتی متر 11.1 سانتی گراد- 0.8 سانتی متر
می 25.7 سانتی گراد- 3.2 سانتی متر 24.2 سانتی گراد- 2.7 سانتی متر 22.6 سانتی گراد- 2.3 سانتی متر 21.1 سانتی گراد- 1.8 سانتی متر
ژوئن 30.1 سانتی گراد- 6.8 سانتی متر 29.2 سانتی گراد- 5.8 سانتی متر 28.2 سانتی گراد- 4.7 سانتی متر 27.2 سانتی گراد- 3.6 سانتی متر
جولای 31.1 سانتی گراد- 20.3 سانتی متر 31.1 سانتی گراد- 16.2 سانتی متر 31.1 سانتی گراد- 12 سانتی متر 31.1 سانتی گراد- 7.9 سانتی متر
آگوست 29.7 سانتی گراد- 11.7 سانتی متر 29.5 سانتی گراد- 9.1 سانتی متر 29.2 سانتی گراد- 6.6 سانتی متر 28.9 سانتی گراد- 4 سانتی متر
سپتامبر 25.1 سانتی گراد- 3.7 سانتی متر 24.2 سانتی گراد- 1.6 سانتی متر 23.2 سانتی گراد- 0.5 سانتی متر 22.2 سانتی گراد- 2.6 سانتی متر
اکتبر 18.5 سانتی گراد- 0.4 سانتی متر 17 سانتی گراد- 0.7 سانتی متر 15.4 سانتی گراد- 1.7 سانتی متر 13.9 سانتی گراد- 2.8 سانتی متر
نوامبر 6.1 سانتی گراد- 0.9 سانتی متر 3.4 سانتی گراد- 0.8 سانتی متر 0.6 سانتی گراد- 0.6 سانتی متر 2.2 سانتی گراد- 0.5 سانتی متر
دسامبر 1.3 سانتی گراد- 0.1 سانتی متر 0.3 سانتی گراد- 0.1 سانتی متر 1.8 سانتی گراد- 0.2 سانتی متر 3.3 سانتی گراد- 0.4 سانتی متر

مرکز و جنوب چین

اگر شمال کشور چین، تابستان هایی خشک و زمستان هایی سرد را تجربه می نماید، بخش بزرگی از چین بر طبق ریتم اقلیم بارش های موسمی به همراه تابستان هایی مرطوب و زمستان هایی سرد، زندگی می نمایند.

این اصل کلی اقلیم باد و بارش های موسمی به شرایط اقلیمی کشور وصل شده است؛ در حقیقت غیر از بخش شمالی چین، نباید فراموش کرد که کشور پهناور چین، دارای تفاوت های منطقه ای بسیاری است و همین امر موجب می گردد که هر منطقه ای میان شمال و جنوب کشور؛ نیمه بیابانی، بیابانی و کوهستانی؛ اقلیم و آب و هوای متفاوتی داشته باشد.

بخش جنوب و مرکزی چین از اقلیم گرمسیری و نیمه گرمسیری، بدون زمستان هایی واقعا سرد، بهره مند است. البته باید بدانید در بخش های مرکزی ای چون شانگهای، در بعضی روزهای زمستانی ممکن است دما به زیر صفر درجه سانتی گراد نیز برسد.

در مرکز کشور، از ماه ژوئن تا سپتامبر (11 خرداد تا 8 مهر)، با شروع دوره بارش های موسمی، با بارش های فراوان باران و رطوبت بالا روبه رو خواهید شد که به قدری بالا است که شاید تحمل آن برای شما بسیار مشکل باشد. ماه های می و اکتبر، ماه های مورد علاقه گردشگران، هستند.

در بخش جنوبی کشور، به خصوص هنگ کنگ، این تحریکات آب و هوایی بسیار برجسته است؛ بارش های موسمی شدید در ماه های می تا آگوست (11 اردیبهشت تا 9 شهریور) با اتمسفری خفه نماینده در این دوره، نقطه برجسته شروع تایفون های (طوفان و گردباد) ویرانگر در ماه سپتامبر هستند. بنابراین بهتر است در ماه های نوامبر تا دسامبر (10 ابان تا 10 دی)، به این بخش کشور سفر کنید.

چه زمانی به پکن برویم

ماه حداقل دمای میانگین حداکثر دمای میانگین حداقل دمای ثبت شده حداکثر دمای ثبت شده تعداد روزهای بارانی
ژانویه 9- 2 23- 13 3
فوریه 7- 5 18- 20 3
مارچ 0 12 14- 27 3
آپریل 8 22 3- 37 4
می 14 28 3 37 6
ژوئن 19 32 10 44 8
جولای 22 32 15 40 13
آگوست 21 31 11 39 11
سپتامبر 15 27 2 33 7
اکتبر 7 21 5- 32 3
نوامبر 1- 10 13- 23 3
دسامبر 7- 4 20- 14 2

هزینه روزانه توریستی در پکن

هزینه یک روز اقامت در پکن حدودا 1,500,000 تومان است. هزینه های تخمین زده شده برای یک نفر در یک روز شامل موارد زیر است:

1. برانچ (وعده صبحانه که دیر خورده می گردد و جای دو وعده ناهار و صبحانه است) در رستوران سه ستاره

2. شام در رستوران سه ستاره

3. یک شب اقامت در هتل سه ستاره

این هزینه ها بسته به اینکه در ماه های داغ سال یا کمتر توریستی به پکن سفر می کنید، تغییر می نماید. تخمین هزینه بالا در ماه های داغ در پکن اجرا شده است تا برای برنامه ریزی در سفر، به عنوان منبع از آن بهره ببرید.

منبع: کجارو / thebesttimetovisit.com / besttimetogo.com / travel.usnews.com
انتشار: 20 آبان 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 513

به "بهترین زمان سفر به پکن؛ قطب تاریخی و فرهنگی کشور چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین زمان سفر به پکن؛ قطب تاریخی و فرهنگی کشور چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید