تهیه پیش نویس مستندنگاری آثار تاریخی

به گزارش فروشگاه کوچک، سیدهادی احمدی روئینی، مدیرکل بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی هدف از تهیه این پیش نویس را ایجاد وحدت رویه و استانداردسازی تهیه اطلاعات تصویری و گرافیکی برای بستن قراردادهای مستندسازی با مشاوران، توصیف شکل کالبدی، تحولات و شرایط اماکن میراث تاریخی در بازه زمانی معین در سراسر کشور ذکر کرد.

تهیه پیش نویس مستندنگاری آثار تاریخی

به گفته او، بناها، یادمان ها و محوطه های تاریخی از جمله ثروت های ملی غیرقابل جایگزین با اطلاعات بی شمار و گاهی ناشناخته هستند که دستیابی به آن مستلزم بهره گیری از مهارت ها، ایده ها و فنون مختلفی از دانش های میان رشته ای و برداشت میدانی است.

احمدی با تاکید بر این که گردآوری، تحلیل و تفسیر شواهد مستتر در کالبد آثار، شناخت کافی برای مراقبت از آثار و زیرساخت قرارگیری از آن ها، ترسیمات فنی و نقشه های مربوط به آن اثر را فراهم خواهد ساخت، اضافه نمود: از این رو مستندنگاری باید بر پایه استفاده از اطلاعات دقیق برداشت شده انجام شود.

مدیرکل بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی با اشاره به تهدیدها و خطرهای طبیعی و انسانی معطوف به آثار، مستندنگاری آثار را ضروری دانست و گفت: با تدوین پیش نویس دستورالعمل مستندنگاری آثار تاریخی تلاش شده تا استانداردهای لازم برای هر دو جنبه توصیفی و تصویری با توجه به غنا و تنوع آثار تاریخی گنجانده شود.

به گزارش وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نوشت، این پیش نویس برای اجرا و اعلام نظر به مراکز استانی ارسال شده و شامل تعاریف و چهارچوب نظری، مطالعه و ارزیابی روش های مستندنگاری، تدوین دستورالعمل ها و راهنماها و فهرست منابع و مآخذ با واژه نامه تخصصی است.

منبع: گردشبان
انتشار: 3 خرداد 1400 بروزرسانی: 3 خرداد 1400 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1702

به "تهیه پیش نویس مستندنگاری آثار تاریخی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهیه پیش نویس مستندنگاری آثار تاریخی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید