حقایق تغذیه ای روغن زیتون فوق بکر

به گزارش فروشگاه کوچک، ارزش تغذیه ای روغن زیتون فوق بکر یا فوق العاده خالص به وجود اسیدهای چرب ضروری و ترکیبات آنتی اکسیدانی آنها در مقادیر بالا نسبت داده شده و در نتیجه بسیار مورد تمجید متخصصان تغذیه قرار دارند.

حقایق تغذیه ای روغن زیتون فوق بکر

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

ارزش تغذیه ای روغن زیتون فوق بکر یا فوق العاده خالص به وجود اسیدهای چرب ضروری و ترکیبات آنتی اکسیدانی آنها در مقادیر بالا نسبت داده شده و در نتیجه بسیار مورد تمجید متخصصان تغذیه قرار دارند.

روغن زیتون نوعی روغن گیاهی است که از له شدن و فشردن میوه های زیتون بدست می آید. براساس فرایند فراوری و مواد تشکیل دهنده ، روغن زیتون دارای چندین درجه است. هنگامی که می گوییم روغن زیتون فوق بکر، به این نکته اشاره داریم که این روغن تحت پردازش کمتری قرار گرفته است و روغنی خوش طعم دارای عطر خوشایندی بوده که حاوی 8ر0 درصدر اسیدهای چرب می باشد. این نوع روغن زیتون، روغنی است که در بازار بسیار متقاضی داشته و دارای فوائد سلامتی بخش زیادی بوده که افراد حساس و مطلع نسبت به سلامت خود علاقه داشته از حقایق تغذیه ای آن اطلاع کسب نمایند.

حقایق تغذیه ای و میزان کالری های موجود

استفاده از روغن زیتون فوق بکر تنها به مصارف پخت و پز محدود نشده، بلکه به طور گسترده ای در محصولات آرایشی، طب جایگزین و صنعت دارویی مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین می توانید میزان تقاضا برای این روغن گیاهی را متصور شوید. هنگامی که این روغن به منظور مصرف مورد استفاده قرار گیرد، تعادل میان اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 را برهم نخواهد زد. و در صورتی که علاقه داشته این روغن را وارد رژیم غذایی روزانه خود سازید، اطلاعاتی که در ادامه در مورد ارزش های تغذیه ای روغن فوق بکر آورده شده است شما را علاقمند خواهد ساخت.

میزان کالری

خواه از روغن زیتون معمولی استفاده نمایید و خواه روغن زیتون فوق بکر، میزان کالری تقریباً برای تمام مارک ها به طور یکسان خواهد بود. مصرف یک قاشق چای خوری از آن برابر با 60 کالری است. کالری کل از چربی هایی نشأت می گیرد که حدود 7 گرم از کل وزن روغن را شامل می شوند. ارزش تغذیه ای روغن زیتون فوق بکر جدا شده از اولین مرحله فشرده سازی زیتون، بیشتر از دیگر درجه های روغن زیتون است.

حقایق تغذیه ای

در شرح حقایق تغذیه ای روغن زیتون فوق بکر، بایستی گفت که دو ویژگی اصلی آن محتوای بالای اسید چرب اشباع نشده مونو یا با یک پیوند دوگانه (عمدتاً اسید چرب ضروری امگا 9) و وجود عوامل آنتی اکسیدان در مقادیر بالا است. اسیدهای چرب اولیه جدا شده از روغن زیتون، اسید اولئیک و اسید پالمتیک می باشند. سایر ترکیبات مفید این روغن گیاهی، اسکوالین (پیش ماده هیدروکربن برای استروئیدها)، استرول ها، ویتامین E و کاروتنوئید را شامل می شوند.

به استثنای اسیدهای چرب و آنتی اکسیدان ها، روغن زیتون فاقد ویتامین های A و C، کربوهیدرات ها، پروتئین، فیبر، کلسیم، آهن و دیگر مواد معدنی است. نکته مثبت حقایق تغذیه ای روغن زیتون فوق بکر عدم وجود کلسترول و سدیم یعنی دو ماده ی مهمی است که برای افراد مبتلا به بیماری عروق کرونر قلب دارای محدودیت می باشند. به عبارت ساده، مصرف این روغن زیتون برای بیماران قلبی و افرادی که در معرض ابتلاء به بیماری های قلبی عروقی قرار دارند، مفید می باشد.

برخلاف سایر مواد غذایی چرب، فوائد روغن زیتون در سلامت به محتوای چربی آن نسبت داده می گردد. این امر نشان می دهد که تمام مواد غذایی سرشار از چربی ناسالم نیستند، بلکه این نوع چربی های موجود در آنها است که معین می نماید آیا آن ماده غذایی سالم بوده و یا خیر. اسیدهای چرب اشباع نشده مونو جدا شده از روغن زیتون به منظور داشتن عملکرد طبیعی فرایندهای بدن ضروری می باشند. این چربی های سالم در جهت پایین آوردن کلسترول بد (LDL) مؤثر بوده، در حالی که به افزایش سطح کلسترول خوب (HDL) در خون یاری می نمایند.

طبق مطالعات صورت گرفته، معین شده است که مصرف 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون فوق بکر به صورت روزانه به مدت 7 روز سطح LDL را به طور قابل توجهی کاهش می دهد. در عین واحد، میزان سطح آنتی اکسیدان به طور چشمگیری افزایش می یابد. توانایی محافظت از قلب این روغن از محتوای فنلی و اسیدهای چرب ضروری نشأت می گیرد. میزان تأثیرگذاری روغن زیتون در به حداقل رساندن خطر ابتلاء به بیماری های قلبی هم از این حقیقت تشخیص داده می گردد که شاخص های سکته مغزی و حمله قلبی در مناطقی که روغن زیتون و زیتون به میزان بالایی مصرف می شوند، پایین است.

از اینرو، آیا حقایق تغذیه ای روغن زیتون فوق بکر جالب نمی باشد؟ شکی نیست که کالری ها موجود در روغن زیتون، نسبتاً بالا بوده و ضروری است منوی غذایی خود را با مقادیر سِرو تطابق و تنظیم نمایید. اما ترکیباتی که به میزان کالری آن نسبت داده می شوند اسیدهای چربی ضروری می باشند. بنابراین در مصرف میزان معین روغن زیتون فوق بکر به صورت روزانه هیچ گونه ضرری وجود ندارد، در صورتی که میزان کالری روزانه مورد احتیاج فراتر از حد مجاز نرود.

منبع: راسخون
انتشار: 30 مهر 1400 بروزرسانی: 30 مهر 1400 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1909

به "حقایق تغذیه ای روغن زیتون فوق بکر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقایق تغذیه ای روغن زیتون فوق بکر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید