سند استاندارد بین المللی سفره خانه های سنتی منتشر شد

به گزارش فروشگاه کوچک، ایرنا/ براساس آخرین خبرهای منتشر شده، سند استاندارد بین المللی سفره خانه های سنتی منتشر شد.

سند استاندارد بین المللی سفره خانه های سنتی منتشر شد

خوراک جز مهم صنعت گردشگری و یکی از زنجیره های اصلی سفر است، بطوریکه مطابق اعلام رسمی سازمان دنیای گردشگری یک سوم هزینه های گردشگری به خوراک اختصاص دارد. توجه به کیفیت غذا و نحوه پذیرایی یک موضوع، اما جنبه های فیزیکی مکان پذیرایی اعم از مدرن یا سنتی، از ظاهر ساختمان و بنا، مبلمان و چیدمان تا عناصر مربوط به میزبانی و پذیرایی و الزامات کارکنان مانند لباس، رفتار و زبان باید تابع دستورالعمل جامع مطابق با استاندارهای بین المللی باشد؛ ضوابطی که همه گردشگران حرفه ای به آن توجه می نمایند و روی جذب گردشگری و توسعه پایدار صنعت گردشگری تاثیر مسقیم دارد.

یکی از مکان های مورد توجه گردشگران در دنیا، سفره خانه ها یا غذاخوری های سنتی است. تجربه خوردن غذاهای بومی و نوشیدنی های محلی و سنتی در فضایی با طراحی و معماری خاص، نحوه پذیرایی، حتی لباس و پوشش و گویش محلی افرادی که در آن خدمات ارائه می نمایند از جاذبه های خاطره ساز در صنعت گردشگری و گردشگری خوراک است. از همین رو در کنار رستوران های نو و گران قیمت، ساخت و افتتاح رستوران های سنتی یا تبدیل کاربری بناهای تاریخی فرهنگی به این نوع اماکن پذیرایی در دو دهه اخیر در دنیا افزایش پیدا کرد، اما سوال اینجاست که آیا راه اندازی و مدیریت یک رستوران سنتی در دنیا تابع ضوابط و استاندارد خاصی است؟

استانداردسازی سفره خانه ها؛ تسهیل آشنایی گردشگران با غذاهای محلی

هنسا قادری سفره خانه های سنتی را از اجزا و ارکان مهم در توسعه گردشگری خوراک دانست و گفت: سازمان بین المللی استاندارد به منظور برطرف مسائل سفره خانه های سنتی در دنیا و انتخاب آگاهانه گردشگران از یک سو و افزایش کیفیت خدمات این نوع سفره خانه ها و فراهم آوردن تجربه ای مطلوب برای گردشگران از سوی دیگر، اخیرا استاندارد بین المللی شماره 21621 را با عنوان سفره خانه های سنتی، جنبه های ظاهری، چیدمان و خدمات منتشر نموده است.

دبیر کمیته متناظر گردشگری و خدمات وابسته، جنبه های ظاهری، چیدمان و خدمات در سازمان بین المللی استاندارد گفت: تدوین این سند که با پیشنهاد و مدیریت جمهوری اسلامی ایران انجام شد، پنج سال طول کشید و الزامات و توصیه های مربوط به فضا و خدمات مورد ارائه سفره خانه های سنتی را که به یک سفره مربوط به یک کشور یا ناحیه خاص و آداب مربوط به آن است، ارائه می دهد.

قادری اضافه کرد: سفره خانه های سنتی، امروزه یکی از مکان های مورد علاقه گردشگران در سراسر دنیا و گاه، خود یک جاذبه منحصر بفرد در صنعت گردشگری و گردشگری خوراک است. اما در بسیاری از موارد نداشتن شناخت و آشنایی گردشگران به سفره غذایی مقصد و آداب مرتبط با آن، به انتخاب اشتباه، تجربه نامطلوب و گاه سوء استفاده های اقتصادی ارائه دهندگان خدمات از گردشگران با عناوین گمراه نماینده منجر می گردد.

مدیر طرح تدوین استاندارد سفره خانه های سنتی گفت: استانداردسازی سفره خانه های سنتی علاوه بر شفاف سازی ویژگی های یک سفره خانه واقعی و هدایت ارائه دهندگان خدمات این واحدها، امکان یک تجربه دلپذیر و آشنایی با غذاها و نوشیدنی های سنتی و آداب غذایی کشورهای مختلف را در سراسر دنیا برای گردشگران تسهیل نموده است.

وی درباره اهدف و دامنه کاربرد استانداردسازی سفره خانه های سنتی شرح داد: در سند استاندارد سفره خانه های سنتی بر جنبه های فیزیکی سفره خانه های سنتی (ویژگی های ظاهری ساختمان، مبلمان و چیدمان) و عناصر مربوط به سفره و آداب سنتی ارائه غذا و الزامات کارکنان (مانند لباس، رفتار و زبان) موثر بر سبک سنتی و کیفیت خدمات، تاکید شده است. البته الزامات مربوط به مشخصات فنی ساختمان ها و الزامات کلی آماده سازی غذا در آشپرخانه و پشت صحنه آماده سازی غذا، خارج از دامنه کاربرد این استاندارد است.

قادری گفت: استانداردهای بین المللی دیگری در ایزو مانند الزامات و هدایت هایی برای پیشگیری از انتشار کرونا واحدهای گردشگری و گردشگری درمانی الزامات خدمات تدوین شد که هم اکنون به منظور پذیرش به عنوان استانداردهای ملی ایران در حال ترجمه است و بزودی در کمیته ملی استاندارد طرح می گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1997

به "سند استاندارد بین المللی سفره خانه های سنتی منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سند استاندارد بین المللی سفره خانه های سنتی منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید