طراحی دکور با عناصر کم هزینه و در دسترس

به گزارش فروشگاه کوچک، بیشتر ما بسیاری از تابلوها، حلقه های گل و گیاه و بسیاری دیگر از لوازم جانبی (تزیینی و دکوری) را که از طریق پوست درختان یا برگ های آنها ساخته شده اند، دیده ایم.

طراحی دکور با عناصر کم هزینه و در دسترس

این هنر که هواداران بسیاری در جامعه ما دارد از زیرمجموعه های هنرها و صنایع دستی محسوب می گردد. در این نوشتار سعی داریم شما را با بعضی از محصولات این هنر ساده که به یاری ابزار دم دست تان در منزل و با استفاده از برگ های درختان و گیاهان می توانید خلق کنید، آشنا کنیم. قدم اول در خلق هنرهای دستی، اعتمادبه نفس، صبر، حوصله و دقت است؛ پس اگر یک بار این کار را انجام دادید و نتیجه دلخواه تان را نگرفتید، مأیوس نشوید و دوباره امتحان کنید. مطمئن باشید شما هم می توانید یک هنرمند خوب و خلاق باشید.

حلقه ای روی در

برای ساختن یک حلقه گل برای در ورودی منزل، شما می توانید ابتدا مجموعه ای حاوی حدود 40 شاخه نازک و خشک درخت چنار را پیدا نموده، 24 ساعت در آب بگذارید که نرم شوند و سپس با استفاده از نخ نایلونی، آنها را به هم پیچیده و شبیه یک حلقه کنید. بعد از آن، نوبت به برگ های خشک شده یا زردرنگی است که به دلخواه تان جمع آوری نموده اید. با چسباندن آنها روی حلقه با چسب گرم، حلقه شما آماده خواهد شد. برای آویزان کردن آن از در هم می توانید به سلیقه خود، یک آویز با روبان یا یک حلقه فلزی به حلقه ساخته خودتان وصل کنید. دقت کنید هنگام چسباندن برگ ها به شاخه های خشک شده، طوری عمل کنید که محل اتصال ساقه برگ با شاخه دیده نگردد و برگ ها با هم همپوشانی داشته باشند که حلقه برگ شما طبیعی تر به نظر بیاید.

گلدان های همواره بهار

این گلدان ها این ویژگی را دارند که در طول سال نیاز به آب دهی یا مراقبت ویژه نداشته باشند. تعجب نکنید گلدان ها جادویی نیستند، کافی است شما تعدادی برگ خشک شده با رنگ های متفاوت و شاخه ها و میوه های پاییزی و زمستانی را در یک گلدان شیشه ای قرار دهید. تنوع رنگ ها در داخل منزل، هم محیط خانه را سرزنده نشان می دهد و هم وقت شما را برای رسیدگی به گل های گلدان نمی گیرد. از آن بهتر، شما با استفاده از المان های طبیعی یک شی و حجم تزیینی و دکوری خلق نموده اید نه با ابزار و برگ های مصنوعی؛ این کار حس نزدیکی به طبیعت را به فضای خانه شما القا خواهد نمود.

تابلوهایی از طبیعت

بیشتر شما با هنر معرق کاری و خراطی آشنایی دارید؛ ساخت تابلوهایی از تکه های چوب که با ابزارهای متعدد و ظریف کاری های پیچیده منجر به خلق یک هنر دست ساز می شوند. آیا شما هم می توانید با ابزار دم دست تان در منزل یک تابلوی طبیعی خلق کنید؟ پاسخ مثبت است، کافی است کمی حوصله و سلیقه در جمع آوری برگ های خشک درختان و میوه ها و شاخه های خشک شده آنها به خرج دهید تا یک تابلوی زیبای طبیعی در منزل خود داشته باشید. شما به یاری یک مقوای ساده و کمی پارچه می توانید یک قاب را در منزل تان بسازید و سپس با دقت، تک تک برگ ها و شاخه های جمع آوری شده به وسیله خودتان را روی تابلو کنار هم بچسبانید تا یک اثر هنری در منزل تان داشته باشید.

شمعدان بسازید

کار سختی نیست! فقط کافی است کمی سلیقه به خرج دهید؛ شیشه های مربایی که بدون استفاده در خانه تان به کناری افتاده، کمی کنف و چسب، حلال مسائل شماست. شما به راحتی می توانید با برگ های خشک، دیواره شیشه مربا را با چسب بپوشانید، طوری که درون آن دیده نگردد. بهتر است از برگ هایی با رنگ قرمز و زرد بهره ببرید تا نوری که از شیشه بیرون می آید، جذابیت بیشتری داشته باشد، سپس با کنف یک پاپیون زیبا به دور در شیشه بزنید یا آن را به صورت آویز سقفی درآورید. حالا یک شمع استوانه ای یا والمری را درون شیشه مربا قرار دهید و آن را روشن نموده و از نور زرد و قرمز آن لذت ببرید. این جاشمعی برترین وسیله برای روشن کردن میز شام رمانتیک شما خواهد بود.

چگونه لوسترهای خود را به طبیعت نزدیک کنیم؟

این کار بسیار ساده ای به شمار می آید، کافی است کمی شاخه زرشک وحشی همراه با میوه اش را پیدا کنید و کمی هم برگ خشک جمع آوری کنید و آنها را به شاخه های لوسترهای فانتزی که معمولاً در اتاق خواب یا آشپزخانه دارید، به یاری چسب گرم یا کنف وصل کنید. توجه داشته باشید که هرگز این کار را برای لوسترهای پذیرایی که از نوع کلاسیک هستند انجام ندهید، زیرا با این کار باعث ایجاد ناهمگونی در فضای پذیرایی خانه تان خواهید شد. نتیجه این کارتان بسیار دیدنی است، گویی درختی زنده در آشپزخانه یا اتاق خواب تان دارید که تازه میوه هم داده است.

لوازمی برای پذیرایی

از انواع مجسمه ها و شمعدان های قدیمی و ظروف کریستالی و چینی دکوری اتاق پذیرایی تان خسته شده اید؟ دنبال یک چیز خاص تر می شد که احیاناً کسی آن را در منزلش نداشته باشد؟ نگران نباشید ما برای شما پیشنهادی داریم؛ یک حلقه پلاستیکی کوچک بردارید، تعداد نسبتاً زیادی برگ بلند و کشیده، ترجیحاً سبز جمع آوری کنید، برگ ها را به یاری کمی چسب گرم به صورت همپوشان یکدیگر روی حلقه بچسبانید و بر یک آویز فلزی در گوشه اتاق پذیرایی قرار دهید. مطمئن باشید این دست ساخته یکی از خاص ترین دکوری هایی است که به چشم همه مهمانان تان خواهد آمد.

پیشنهادی برای شومینه

بیشتر مواقع در فصل سرد، وقتی شومینه روشن است همه ما ترجیح می دهیم بر طاقچه بالای شومینه قاب عکس های مان را نگذاریم که در اثر حرارت خراب نشوند. ما یک راهکار ساده برای پر کردن این فضا داریم؛ کمی میوه درخت کاج، کمی شاخه درخت مو، چند انبه زردرنگ (ترجیحاً خشک شده و رنگ شده)، تعداد زیادی برگ سبزرنگ یا برگ های خشک شده قرمز، زرد و نارنجی. فکر می کنم شما هم می دانید باید چه کنید، فقط مراقب باشید که برگ ها در لبه پایینی شومینه و نزدیک حرارت قرار نگیرند، زیرا امکان دارد موجب آتش سوزی شوند.

درخت نورافشان

این شاید تنها پیشنهادی است که نیاز به صرف وقت و دقت بیشتری دارد، شما برای ساخت آن نیاز به سیم برق، تعدادی ال ای دی و باتری یا آداپتور و دست آخر به چسب نواری رنگی (قهوه ای رنگ) نیاز دارید. تعدادی برگ کوچک درختان را جمع آوری کنید، سپس ال ای دی ها را به پشت برگ ها بچسبانید و بعد از آن سیم ها را به دو سر ال ای دی به صورت سری وصل کنید. شما تا اینجای کار برای هر برگ دو رشته سیم دارید که به یک ال ای دی پشت یک برگ وصل شده اند.

هر دو سیم را به عنوان یک شاخه درخت فرض کنید و روی شان را با چسب قهوه ای رنگ نواری بپوشانید، حالا چندین شاخه درخت با برگ در اختیار دارید. برای ساختن تنه درخت کافی است تا جایی که ممکن است سیم های جداشده از شاخه ها را با هم دسته کنید و دوباره با چسب نواری قهوه ای رنگ بپوشانید. حالا یک درخت با تنه و شاخ و برگ در اختیار دارید. دو سیم آخر را به یک آداپتور وصل نموده و به پریز برق متصل کنید، درخت نورافشان شما آماده است. برای اینکه درخت تان نیاز به پایه برای ایستادن روی میز دارد، از یک صفحه مقوایی یا فلزی یاری بگیرید. برای اجرای این کار حتماً با یک متخصص در زمینه سیستم های برقی و مداری مشورت کنید.

فقط برای میز نهارخوری

در مواقعی که از میز نهارخوری استفاده نمی کنید، همواره ترجیح می دهید که روی آن خالی نباشد. ما یک پیشنهاد کاملاً استثنایی برای آن داریم؛ میوه های قهوه ای بلوط، برگ های زرد سوزنی، و کمی هم شاخه نازک درخت مو چیزهایی هستند که به آن نیاز دارید. همه آنها را به ترتیب درون چند ظرف شیشه ای پایه دار و بدون پایه قرار دهید و با هماهنگی و یک نظم خاص روی میز نهارخوری تان قرار دهید. حالا کمی عقب تر بروید و بگذارید نور طبیعی پنجره به آنها بتابد، ترکیب رنگ های قرمز، زرد و قهوه ای شکل خاصی به این مجموعه تزیینی و دکوری شما خواهند بخشید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 خرداد 1402 بروزرسانی: 3 خرداد 1402 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 2320

به "طراحی دکور با عناصر کم هزینه و در دسترس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی دکور با عناصر کم هزینه و در دسترس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید