موسوی: از لهستان، ایتالیا و ترکیه پیشنهاد دارم، احتیاج به یک مربی مانند ولاسکو داریم

به گزارش فروشگاه کوچک، مدافع تیم ملی والیبال ایران و اولشتین لهستان، گفت: برای فصل آینده پیشنهادات زیادی از باشگاه های لهستان، ایتالیا و ترکیه دارم، اما به دلیل بحران کرونا، فعلا مذاکرات متوقف شده است.

موسوی: از لهستان، ایتالیا و ترکیه پیشنهاد دارم، احتیاج به یک مربی مانند ولاسکو داریم

با ما همراه باشید و با تور ایتالیا از به بهترین کشور اروپا سفر کنیم و در شهرهای ونیز، فلورانس و رم بگردیم و بناهای تاریخی این کشور تاریخی را از نزدیک ببینیم.

به گزارش گروه ورزشی خبرنگاران، سید محمد موسوی در گفت وگو با سایت فدراسیون والیبال، با بیان این که هنوز تکلیف باشگاه های اروپا برای بعد از بحران کرونا مشخص نیست، توضیح داد: حتی در لهستان زمزمه هایی از خاتمه کار بازیکنان خارجی به گوش می رسد. همچنین خبر دارم که در لیگ ایتالیا، مبالغ زیادی از قراردادها کسر خواهد شد. در مجموع شرایط نرمال نیست و هیچ کسی نمی داند سال آینده چه اتفاقی می افتد. حتی شاید فصل آینده لیگی وجود نداشته باشد و فعلاً باید صبر کنیم تا ببینیم که چه اتفاقاتی می افتد.

** حفظ آمادگی جسمانی، اولویت نخستم است

لژیونر والیبال ایران درباره شرایط کشور لهستان در دوران بحران کرونا، با بیان این که در این کشور نیز مانند بسیاری از کشورهای جهان، قوانین سخت گیرانه ای برای جلوگیری از شیوع و گسترش ویروس کرونا به اجرا گذاشتند، گفت: دولت کوشش دارد تا به بهترین شکل این بیماری را مهار کند.

وی با اشاره به این که مردم هم با رعایت قوانین قرنطینه، همکاری بسیار خوبی با دولت دارند و از خانه ها بیرون نمی آیند، گفت: خیابان ها بسیار خلوت است و مردم همه از دستکش و ماسک استفاده می نمایند. البته در ابتدای آغاز بحران، لهستان نیز مانند بسیاری از کشورها دچار کمبود لوازم بهداشتی و ضدعفونی نماینده بود، اما الان شرایط خیلی بهتر است. هرچند که اینجا هم بسیاری از اقلام، افزایش قیمت داشته است.

موسوی با یادآوری این که لهستان از نظر تعداد مبتلایان و جانباختگان این بیماری، شرایط بهتری نسبت به کشورهای اروپایی دارد، درباره شرایط خودش و چگونگی سپری کردن قرنطینه، اضافه نمود: من هم بیش تر در خانه هستم و کار خاصی نمی توان انجام داد. یک روز در میان، به جنگل می روم و با دویدن به مدت بیش از یک ساعت، کوشش دارم که از نظر جسمانی در شرایط مناسبی باقی بمانم.

وی تاکید نمود: باید کوشش کنیم که بدن خود را آماده نگه داریم چون اگر از شرایط ایده آل دور شویم، بازگشت به شرایط خوب بسیار سخت است. در مجموع، شرایط بسیار عجیبی به دلیل بحران کرونا در جهان حاکم است و واقعا نمی دانم که چه اتفاقی قرار است در آینده بیفتد.

** فاصله اجتماعی در لهستان، سه متر است

موسوی درباره میزان مشارکت مردم با دولت لهستان برای مبارزه با شیوع و گسترش ویروس کرونا گفت: بر اساس قوانین، فاصله اجتماعی در کشور لهستان برای هر فرد، حداقل 3 متر است. اگر مقابل فروشگاه ها نیز صف تشکیل گردد، مردم این فاصله را رعایت می نمایند و در صورتی که کسی مقررات را نقض کند، مردم ناراحت می شوند و خودشان تذکر می دهند. بر اساس پروتکل های فاصله اجتماعی، به ازای هر صندوق در فروشگاه ها، سه مشتری اجازه ورود دارد؛ مثلاً اگر فروشگاهی عظیم، 10 صندوق داشته باشد، 30 مشتری اجازه حضور در آن فروشگاه را دارند. بعد اگر کسی خارج شد، مشتری جایگزین وارد می گردد.

بازیکن ایرانی تیم اولشتین توضیح داد: در لهستان نیز تمامی مراکز خرید، سینماها، مراکز فرهنگی، پارک ها و ساحل ها تعطیل هستند و از چند روز پیش برای حفظ روحیه مردم، ورود به بعضی مراکز عمومی مانند پارک ها، ساحل ها و جنگل ها را آزاد کردند، ولی با حفظ فاصله اجتماعی اجازه ورود داده می گردد. البته رعایت مقررات بهداشتی، الزامی است و اگر کسی ماسک و دستکش نداشته باشد، قطعا از سوی پلیس جریمه می گردد. تمامی پروازهای ورودی و خروجی نیز ممنوع است و فرودگاه ها تعطیل هستند.

** 15 درصد قراردادها را کم کردند

ملی پوش والیبال ایران درباره شرایط لیگ های ورزشی در لهستان و برخورد مسئولین باشگاه ها با این بحران نیز گفت: در لهستان نیز پرونده لیگ سال جاری بسته شد و البته در ابتدای شیوع ویروس کرونا، بازی ها یک هفته بدون تماشاگر برگزار گردید اما در ادامه، تمامی مسابقات تعطیل و لیگ متوقف شد.

وی با بیان این که در حال حاضر باشگاه ها به دلیل مسائل حامیان مالی، با کمبود بودجه روبه رو شده اند، گفت: به همین دلیل باشگاه ها حدود 15 درصد از قرارداد بازیکنان را کاهش دادند. البته این موضوع، به صورت توافقی اجرا شده است زیرا حامیان مالی توان پرداخت نداشتند و بازیکنان نیز این موضوع را پذیرفتند.

موسوی تاکید نمود: فعلا شرایط بسیار نامشخص است و به همین دلیل، هیچ باشگاهی نمی تواند برای آینده برنامه ریزی کند چون باشگاه ها نمی دانند که شرایط حامیان مالی، بازیکنان، مسابقات و… چگونه خواهد شد. این موضوع تنها برای والیبال نیست؛ بلکه تمامی رشته ها سردرگم هستند.

** هفته ای 30 کیلومتر می دوم

لژیونر والیبال ایران درباره برنامه هایش برای ورزش در دوران قرنطینه، گفت: برای حفظ شرایط فیزیکی، یک روز در میان حدود 10 کیلومتر می دوم. در خانه نیز از تمرینات غافل نیستم و با امکانات موجود، کوشش خود را برای حفظ شرایط جسمانی ام انجام می دهم.

وی توضیح داد: قطعاً این فعالیت ها مثل تمرینات بدنسازی که در اردوها و باشگاه انجام می دهیم، نیست اما برای این که شرایط مناسب و ایده آل حفظ گردد، تمام کوشش خودم را انجام می دهم.

موسوی ادامه داد: خوشبختانه خانواده ام قبل از آغاز بحران کرونا به لهستان آمدند و در حال حاضر اینجا هستند زیرا تمامی پروازها لغو شده و امکان بازگشت به تهران را ندارند.

** سال 98، سخت اما پرافتخار بود

مدافع تیم ملی والیبال ایران درباره عملکرد این تیم در سال 98، گفت: سال گذشته برای تیم ملی ایران، فوق العاده سخت و پرکار از نظر رقابت ها بود. تیم ملی والیبال در لیگ ملت ها فوق العاده کار کرد و می توان گفت که یکی از بهترین حضورهای ایران در لیگ جهانی و لیگ ملت ها، در سال 2019 بود. تیم های عظیمی را شکست دادیم و به عنوان تیم دوم گروه به مرحله نهایی صعود کردیم؛ همچنین در آسیا قهرمان شدیم و در انتخابی المپیک، پیروز به کسب تنها سهمیه المپیک در آسیا شدیم.

وی توضیح داد: در مجموع، سال خیلی سختی بود ولی خوشبختانه به رغم آسیب دیدگی زیاد و خستگی فراوان، پیروز عمل کردیم و سربلند بودیم.

** عنوان بهترین مدافع پلاس لیگا، افتخار عظیمی برای من است

سید درباره نخستین تجربه حضور در پلاس لیگا و کسب عنوان بهترین مدافع، گفت: در مجموع فصل خیلی خوبی را در لیگ یک کشور اروپایی سپری کردم. البته در ابتدای فصل، عملکرد تیم اولشتین زیاد رضایت بخش نبود.

وی با بیان این که باشگاه اولشتین نسبت به تیم های قدرتمند لیگ لهستان، از نظر بازیکن و توان مالی قابل مقایسه با دیگر تیم ها نیست، گفت: به همین دلیل وقتی دو بازیکن تیم مصدوم شدند، جایگزین مناسب نداشتیم. تیم اولشتین نتیجه 10 مسابقه را واگذار کرد و شرایط تیم در جدول نامناسب شد اما در ادامه با بهبودی بازیکنان مصدوم، تا صندلی هشتم جدول بالا آمدیم.

موسوی تاکید نمود: به نظر من اگر مسابقات پلی آف برگزار می شد، تیم اولشتین شگفتی ساز رقابت ها می شد چون پتانسیل و توانایی آن را داشت و من هم شرایط خوبی داشتم و با بازیکنان تیم، به هماهنگی خوبی دست پیدا نموده بودم.

بازیکن تیم ملی والیبال ادامه داد: همان گونه که اطلاع دارید، در پست من ارتباط با بازیکنان کناری، بسیار مهم و درگیرانه است و باید آن ها شرایط خوبی داشته باشند تا دفاع وسط هم عملکرد خوبی داشته باشد. اما تیم ما شرایط خاصی داشت و مخصوصا در بازی هایی که باختیم، به اندازه کافی مهره هایی نداشتیم که بتوانند به تیم یاری کند. به ویژه در پست های قطرپاسور و دریافت نماینده، تیم ما اذیت شد. اما در کل من خودم از ابتدا کوشش کردم تا جایی که می توانم، شرایط آمادگی ام را خوب حفظ کنم.

وی با ابراز رضایت از عملکرد خود در پلاس لیگا، گفت: خدا را شکر که در بخش دفاع، نفر اول لیگ لهستان شدم و افتخار عظیمی برای من است چون پلاس لیگا از لیگ های مطرح اروپا و جهان است و به نظرم برای اولین تجربه، عملکرد خوبی داشتم. اما مطمئنم که قطعا اگر در تیم بهتری بازی کنم، عملکردم از الان نیز بهتر می گردد.

** انگیزه، تنها رمز تداوم پیروزیت است

موسوی که در چند سال گذشته بهترین عملکرد را در تیم ملی و باشگاه هایش داشته است، رمز تداوم پیروزیت خود را انگیزه فراوان برای ارتقای توانایی هایش دانست و گفت: من از زمانی که ورزش قهرمانی را آغاز کردم، دوست داشتم کارم را به بهترین شکل ممکن انجام دهم و برای بهترین شدن، قطعا باید خیلی کوشش کرد و سختی کشید و ذهن آماده ای داشت.

وی تاکید نمود: باید به صورت مداوم تمرین کنی و انگیزه کافی برای کوشش داشته باشی. به نظر من، مهم ترین موضوع برای ورزش حرفه ای، انگیزه است و اگر انگیزه نداشته باشی، به هیچ وجه پیروز نخواهی شد. من عاشق ورزش و کارم هستم و همواره سعی کردم انگیزه خودم را حفظ کنم. دوست دارم تا جایی که امکان دارد و بدنم اجازه می دهد، ادامه بدهم چون در ذهنم آمادگی دارم و می خواهم که برای تیم ملی و تیم باشگاهی خود، همچنان مثمر ثمر باشم. البته شرایط سنی هم در ورزش مهم است و تا جایی که از نظر بدنی بتوانم، دوست دارم که خوب تمرین کنم و پیروز باشم. بنابراین رمز پیروزیت، این است که انگیزه خود را همواره بالا نگه داری و هیچ سقفی برای خود مشخص نکنی.

بازیکن تیم ملی والیبال ادامه داد: البته من احساس می کنم که حتی از شرایط عملکرد فعلی نیز می توانستم بهتر باشم و در لیگ های معتبر و تیم های باشگاهی عظیم بازی کنم و باز هم بالاتر بروم اما خب شاید دلیل آن، کم کاری خودم بوده است. من در گذشته تصمیم گرفتم که در لیگ ایران بمانم و خیلی هم برایم خوب بود و به هیچ عنوان پشیمان نیستم اما همان طور که گفتم، فکر می کنم این توانایی را داشتم که در جهان، بازیکن مطرح تری از الان باشم.

** شرایط جهان، مثل فیلم های تخیلی شده است

بازیکن تیم ملی والیبال ایران درباره تعلیق یک ساله المپیک و در پاسخ به این پرسش که آیا ورزشکاران در سال آینده با آمادگی کامل در المپیک حضور خواهند یافت، گفت: شرایط فعلی جهان و مسئله بحران کرونا، بیش تر شبیه فیلم های تخیلی شده است. شرایط به گونه ای است که باور و درک آن سخت است. قطعا المپیک سال آینده، شرایط سال جاری را نخواهد داشت چون ورزشکاران از فرم ایده آل، دور هستند و این امکان وجود دارد که قبل از المپیک توکیو، شاید حتی بعضی بازیکنان جهان بازنشسته شوند.

وی توضیح داد: من خودم در این فکر بودم که بعد از المپیک توکیو، از تیم ملی جدا شوم اما الان باید یک سال دیگر خودم را آماده نگه دارم و در شرایط عالی باقی بمانم تا در المپیک شرکت کنم و به این فکر می کنم که آیا واقعا می توانم در المپیک نقش مناسب و خوبی در تیم ملی ایران داشته باشم؟

موسوی با بیان این که ورزش حرفه ای، شرایط خاص خود را دارد و بسیاری از بازیکنان، مدت کوتاهی در شرایط ایده آل قرار دارند، اضافه نمود: یک سال، واقعا برای یک ورزشکار زمان کمی نیست. یک ورزشکار حرفه ای، در حالت نرمال معمولا 5 تا 6 سال در اوج آمادگی قرار گرفته است و البته استثناهایی همانند لیونل مسی و کریستیانو رونالدو در ورزش وجود دارند که بیش از 10 تا 12 سال خودشان را در اوج حفظ می نمایند اما در مجموع، وقتی یک سال ورزشی به این شکل از دست برود، لطمه سنگینی به بدنه ورزش وارد می گردد و مطمئنا بسیاری از ورزشکاران نمی توانند به میزان آمادگی لازم برای حضور شایسته در المپیک سال آینده دست پیدا نمایند. قطعا سال آینده این موضوع در در المپیک خودش را نشان خواهد داد.

وی یادآور شد که تعویق یک ساله المپیک، می تواند به عنوان یک فرصت نیز برای والیبال ایران مطرح باشد تا بازیکنان با شرایط مناسب تری برای رقابت با تیم های عظیم جهان آماده شوند. به عنوان مثال، به نظر من در حالت عادی، تیم ملی والیبال ایران هنوز توان قهرمانی در المپیک و جهان را ندارد و از نظر ذهنی و فیزیکی، با رقبای اصلی مان فاصله داریم اما شاید با بهره برداری از این فرصت و با یک برنامه درست، بتوانیم روی سکوی المپیک برویم و مدال بگیریم.

** شهر اولشتین آرامش عجیبی دارد

بازیکن تیم والیبال اولشتین، درباره زندگی در لهستان و نحوه سپری کردن اوقات فراغت خود، گفت: من در شهر اولشتین لهستان زندگی می کنم که 200 هزار نفر جمعیت دارد و شهر بسیار آرام و تمیزی است. این شهر آب و هوای خوبی دارد و در زمستان نیز از سرما و یخبندانی که شنیده بودم، خبری نبود. شاید گاهی هوا از ایران نیز گرم تر بود و من برف آنچنانی اینجا ندیدم و روزهای خیلی کمی بود که دمای هوا به زیر صفر درجه برسد.

وی با بیان این که شرایط زندگی در این شهر، بسیار آرام و بدون استرس و هیجان های خاص است، گفت: من به زندگی در شهرهای شلوغ عادت داشتم اما اینجا مثل شهرهای عظیم و شلوغ مثل تهران و یا شهرهای عظیم لهستان مانند ورشو و کراکف نیست و خیلی خوب است اما خب فقط بعضی وقت ها حوصله ام سر می رفت. مثلاً فاصله منزلم تا باشگاه، با ماشین 5 دقیقه است و حتی فرصت گوش کردن به یک آهنگ را هم ندارم. در مجموع از زندگی در این شهر، راضی ام چون خیلی آرامش بخش است و از فشارهای عصبی و دغدغه های فکری شهرهای عظیم خبری نیست.

** والیبال ایران احتیاج به مربی سطح بالا دارد

مدافع تیم ملی والیبال ایران درباره لغو قرارداد کولاکوویچ و خاتمه همکاری فدراسیون با این مربی، گفت: ما سه سال فوق العاده خوب را در کنار هم بودیم. کولاکوویچ انسان فوق العاده عظیمواری است و من از همکاری با ایشان، خیلی لذت بردم.

وی با بیان این که شاید از عملکرد این مربی در بعضی بازی ها به ویژه برای تعویض و وقت فنی انتقاد گردد، اما این موارد قطعا جزو اصول اصلی مربی گری محسوب نمی گردد. یک مربی ابتدا باید تیم خود را خوب مدیریت کند و تیم را به گونه ای ساماندهی کند که هیچ موقع بین بازیکنان و کادرفنی، اختلاف به وجود نیاید. زیرا این موضوع عظیم ترین سم برای یک تیم است و کولاکوویچ از این نظر، بهترین عملکرد را در این سه سال داشت و تیم در امنیت کامل بود.

موسوی تاکید نمود: مدیریت وی به گونه ای بود که بازیکنان، به هیچ عنوان با یکدیگر یا با کادر فنی و رسانه ها، درگیر نمی شدند. امیدوارم باز هم بتوانم با این سرمربی همکاری کنم. قطعا انتقاداتی نیز به عملکرد این مربی وجود دارد اما باید قبول کنیم که هیچ انسانی کامل نیست و حتی به ولاسکو هم که از سوی بسیاری از کارشناسان و مردم مورد تایید بود، انتقاداتی می شد. بنابراین اشتباهات برای انسان ها طبیعی است و شامل مربیان، داوران و حتی مسئولین ورزش نیز می گردد زیرا هیچ انسانی کامل نیست.

وی توضیح داد: کولاکوویچ برای بازیکنان بسیار احترام قائل بود و بازیکنان نیز متقابلا احترام زیادی برای او قائل بودند و در سایه مدیریت او، با تمام توان و انگیزه در خدمت تیم ملی والیبال ایران بودند.

مدافع تیم ملی والیبال ایران درباره ویژگی های سرمربی آینده ایران گفت: سرمربی آینده تیم ملی والیبال باید یکی از مربیان عظیم جهان باشد؛ تجربه خیلی خوبی داشته و از نظر فنی جزو بهترین های جهان باشد.

وی با اشاره به جوان گرایی در تیم ملی والیبال ایران، گفت: جوان گرایی خوبی در این تیم شکل گرفته است و باید سرمربی جدید، سطح ذهنی و فنی بازیکنان جوان را افزایش دهد. احتیاج به یک مربی مانند ولاسکو داریم که به بازیکنان جوان فعلی، ذهنیت قهرمانی دهد.

وی تاکید نمود: دیگر پیروزی مقابل تیم های عظیم جهان برای ما کافی نیست و باید به قهرمانی در جهان و لیگ ملت ها فکر کنیم. والیبال ایران در رده سنی نوجوانان و جوانان، قهرمان جهان شده و اگر مربی عظیمی در تیم ملی داشته باشیم، این ذهنیت نیز در ملی پوشان به خوبی شکل خواهد گرفت چون مهم ترین موضوع برای قهرمانی، ذهنیت بازیکنان است.

موسوی با اشاره به این که طراحی تمرینات والیبال، خیلی کار سختی نیست و البته نمی گویم که کار ساده ای است، گفت: بیشتر مربیان می توانند از عهده طراحی تمرینات آماده سازی برآیند ولی ما احتیاج به یک مربی خوب و سطح بالا داریم که بتواند ذهنیت بچه ها را پیشرفت دهد.

وی یادآوری کرد که در ایران، مربیان خوبی فعال هستند و اگر قرار باشد مربی سطح اول جهان را جذب نکنیم، می توانیم از مربیان ایرانی استفاده کنیم و اضافه نمود: قطعا مربیان ایرانی از مربیان درجه دو خارجی، بهتر هستند.

لژیونر والیبال ایران تاکید نمود: به نظر من در ورزش والیبال، جذب مربیان طراز اول جهان هزینه زیادی ندارد. قرارداد این مربیان، از مربیان درجه پنج و شش فوتبال هم کم تر است. فدراسیون والیبال ایران نیز توانایی استخدام و جذب مربی طراز اول جهان را دارد.

حتی با شرایط مالی کنونی نیز این توانایی وجود دارد و سال جاری در لیگ لهستان که من حضور داشتم، مربیان خوبی مثل آناستازی که از بهترین های جهانست، دستمزد خیلی بالایی ندارند و البته شاید برای حضور در ایران مبلغ بیش تری را درخواست نمایند چون از زندگی در اروپا و شرایطی که دارند، دور می شوند اما ارزشش را دارد و حضور یک سرمربی عظیم، یاری بسیاری به پیشرفت بهتر والیبال ما خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 25 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1053

به "موسوی: از لهستان، ایتالیا و ترکیه پیشنهاد دارم، احتیاج به یک مربی مانند ولاسکو داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موسوی: از لهستان، ایتالیا و ترکیه پیشنهاد دارم، احتیاج به یک مربی مانند ولاسکو داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید