نگهداری شیر مادر؛ بهترین روش ها برای مراقبت طولانی مدت از شیر مادر

به گزارش فروشگاه کوچک، خبرنگاران | سرویس مادر و کودک - گاهی امکان شیر دادن مستقیم به نوزاد وجود ندارد؛ مثلا کودک نارس است و امکان مکیدن سینه مادر را ندارد. شاغل بودن مادر نیز موقعیت دیگری است که امکان ارتباط دائم مادر و نوزاد را کاهش می دهد. در این بین لازم است علاوه بر پرداختن به روش های افزایش شیر مادر به روش های نگهداری از آن نیز توجه شود؛ چرا که مزیت های تغذیه با شیر مادر بی شمار بوده و همواره تلاش بر استفاده از شیر مادر به جای شیر خشک است. در این مواقع لازم است مادر هر 3 ساعت یک بار هر دو پستان خود را بدوشد و شیر دوشیده شده را به درستی نگهداری کند.در این مطلب روش های نگهداری شیر مادر و نکات ضروری در این مورد آورده شده است.

نگهداری شیر مادر؛ بهترین روش ها برای مراقبت طولانی مدت از شیر مادر

برای دسترسی سریع به مطلب مورد نظرتان از فهرست موضوعی زیر استفاده کنید.

1. ظروف مناسب برای نگهداری شیر مادر

2. نگهداری شیر مادر در یخچال و فریزر

3. گرم کردن شیر فریز شده

4. نگهداری از شیر مادر در فلاسک

5. روش تشخیص شیر فاسد شده

6. سوالات متداول

ظروف مناسب برای نگهداری شیر مادر

 • همیشه ظروف شیشه ای در اولویت قرار دارند؛ زیرا مواد مغذی شیر نظیر پروتئین ها را جذب نمی کنند و به راحتی تمیز می شوند.
 • کیسه های پلاستیکی مخصوص ذخیره شیر مادر گزینه دیگری است که می توانید از آن استفاده کنید. اما دقت داشته باشید که زمان نگهداری باید کمتر از 72 ساعت باشد.
 • همچنین می توانید پک کاملی شامل یک کیسه خنک کننده، یک شیردوش و ظرف های نگهداری خریداری کنید.
 • هرگز از کیسه های پلاستیکی معمولی استفاده نکنید، چرا که ممکن است در زمان یخ زدن، پاره شده و پلاستیک وارد شیر مادر شود.
 • برای جلوگیری از نفوذ هوا، سرپوش و درب ظرف باید کاملا محکم باشد.
 • حجم ظرف برای فریز کردن شیر باید 60 تا 120 میلی لیتر باشد.
 • با در نظر دریافت حجم اضافی برای یخ زدن، یک چهارم از ظرف نگهداری شیر را خالی نگهدارید.
 • روی ظروف نگهداری شیر تاریخ بزنید. در این حالت شیر هایی که زودتر دوشیده شده اند زودتر مورد استفاده قرار می گیرند. اگر شیر را به مهدکودک می فرستید حتما روی آن نام کودک را نیز بنویسید.

نگهداری شیر مادر در یخچال و فریزر

بعد از دوشیدن شیر مادر، آن را به سرعت در یخچال و یا بسته های محتوی یخ قرار دهید. در صورتی که شیر مادر در دمای اتاق نگهداری شود، خیلی سریع فاسد می شود. شیر مادر هم مانند شیر گاو در صورت فاسد شدن، بوی بدی گرفته و ترش می شود. اگرچه نگهداری شیر مادر در فریزر می تواند کیفیت شیر را برای چند هفته حفظ کند، اما توصیه می شود که با رعایت موارد زیر، این زمان را بیش از حد طولانی نکنید.

 • اگر برای مدت زمان طولانی می خواهید شیر مادر را درون فریزر نگهداری کنید، از کیسه های مخصوصی که مختص نگهدرای در فریزر هستند استفاده کنید. در این صورت کیفیت شیر مادر در فریزر پایین نمی آید.
 • حتما قبل از قرار دادن شیر مادر در فریزر، تاریخ آن روز را بر روی بسته شیر بنویسید.
 • شیر را در انتهای فریزر قرار دهید تا احتمال فاسد شدن آن بر اثر نوسانات دمایی کمتر شود.
 • شیری که قبلا یک بار یخ زدایی شده را می توان به مدت یک روز در یخچال نگهداری کرد؛ اما هرگز نباید آن را دوباره منجمد و استفاده کرد.
 • به مواد دیگری که در یخچال و در مجاورت شیر قرار دارند، توجه کنید. آیا درب آن ها به اندازه کافی محکم است؟ این کار مانع از نفوذ بوی مواد غذایی به شیر می شود.
 • قابلیت نگهداری شیر مادر در یخچال، 24 تا 48 ساعت است؛ بنابراین اگر بخواهید تنها برای یک یا دو روز از شیر مادر استفاده کنید، می توانید آن را درون یخچال قراردهید.
 • قابلیت ماندگاری شیر دوشیده شده در کنار کیسه یخ تا 24 ساعت است.
 • شیر دوشیده شده در دمای 4 درجه سانتی گراد تا چهار روز قابل نگهداری است.

بیشتر بدانید: افزایش کیفیت شیر مادر با 10 روش علمی

گرم کردن شیر فریز شده

برای اینکه این کار به درستی انجام شود، به کمی زمان نیاز دارید. نکات لازم در این رابطه در زیر آورده شده است.

 • لازم است شب قبل از استفاده، شیر فریز شده را در یخچال قرار دهید تا به تدریج به حالت مایع برشود. توجه کنید که شیر یخ زده را مستقیما در دمای اتاق قرار ندهید.
 • شیر یخ زدایی شده را به مدت 20 دقیقه در یک کاسه آب گرم بگذارید. همچنین می توانید آن را زیر شیر آب سرد گرفته و به تدریج آب را کمی گرم کنید.
 • شیر داخل بطری را هم بزنید تا حرارت به طور یکنواخت توزیع شده و به حالت اول برشود.
 • در گرم کردن شیر، زیاده روی نکنید. پوست زبان نوزاد بسیار حساس است و تحمل گرمای زیاد را ندارد. به علاوه با گرم کردن بیش از حد، برخی از مواد مغذی شیر از بین خواهد رفت.
 • برای گرم کردن شیر، هرگز از مایکروویو یا حرارت مستقیم اجاق گاز استفاده نکنید. علاوه بر اینکه توازن حرارتی مایکروویو یکنواخت نیست، ممکن است سریعا شیر را سوزانده و کیفیت آن را نیز به سرعت کاهش دهد.

نکته: شیر ذوب شده در یخچال را می توان در هوای اتاق (15 - 25 درجه سانتی گراد) به مدت 4 ساعت نگهداری کرد؛ یعنی اگر کودک بار اول همه شیر را نخورد، تا 4 ساعت بعد هم می توان به دفعات از این شیر استفاده کرد.

نگهداری از شیر مادر در فلاسک

اگر می خواهید شیر فریزر شده مادر را با خود حمل کرده و در طول مسافرت از آن استفاده کنید، باید پس از خروج شیر مادر از فریزر آن را درون کیسه یا فلاسک پر از یخ قرار دهید. برای این منظور باید تمام اطراف ظرف محتوی شیر مادر با کیسه های یخ محافظت شود. با استفاده از این روش می توان شیر مادر را حدود 12 ساعت بدون فاسد شدن در خارج از فریزر نگهداری کرد.

بیشتر بدانید: افزایش شیر مادر با روش های طبیعی، غذا و دارو

روش تشخیص شیر فاسد شده

ظاهر شیر - در دوران شیردهی عوامل مختلفی باعث تغئیرات محسوس در رنگ و بافت شیر می شوند. ممکن است شیرتان در این دوران، سفید، صورتی، زرد، سبز و یا حتی قهوه ای شود. وجود بافت خامه ای و متراکم در شیر مادر نیز کاملا طبیعی است. کافی است که شیر را به آرامی تکان داده تا شیر مخلوط شده و بافت یکدستی ایجاد شود؛ بنابراین دقت داشته باشید که از ظاهر شیر مادر نمی توان در مورد تازگی یا فاسد بودن آن قضاوت کرد.

بوی شیر - این مورد کمک زیادی به شما می کند. شیر ترش شده و فاسد مادر، دقیقا همان بوی شیر ترش شده گاو را می دهد که تشخیص آن بسیار آسان است. البته در مورد بو، استشمام بویی شبیه فلز یا صابون هم نباید شما را نگران کند. گاهی شیر دوشیده شده ای که در شیشه نگهداری می شود، به مرور زمان، مزه و بویی شبیه فلز یا صابون می گیرد. دقت داشته باشید که این مورد هم دلیل بر فساد شیر نیست و بیشتر نوزادان هم متوجه آن نمی شوند و حساسیتی در این مورد ندارند؛ اما اگر کودک شما این شیر را نمی خورد، قبل از نگهداری آن، شیر را به مدت 4 تا 5 دقیقه حرارت داده تا دمای آن به 82.2 درجه سانتی گراد برسد. سپس شیر را سرد کرده و در یخچال یا فریزر نگهداری کنید.

در مجموع اگر شیری که دوشیده اید، به مدت سه ساعت بیرون از یخچال و یا سه روز داخل یخچال قرار داشته، حتما پیش از مصرف، به دقت آن را بو کرده تا مطمئن شوید که بوی تازگی می دهد.

سوالات متداول

 • آیا شیر دادن به نوزاد با این روش باعث عدم رشد کافی می شود؟ خیر؛ تغذیه نوزاد با شیر فریزشده تاثیر چندانی بر رشد او ندارد.
 • آیا استفاده از شیر فریز شده خطر مسمومیت نوزاد را افزایش می دهد؟ بله؛ در صورت رعایت نکردن نکات لازم و همچنین طولانی شدن مدت نگهداری این ریسک وجود دارد.
 • آیا شیر دادن به روش مستقیم دارای مزایای خاصی است؟ بله؛ همیشه توصیه می شود در صورت امکان به روش مستقیم به نوزاد شیر داده شود؛ چراکه در این صورت سینه مادر از سلامت بهتری برخوردار شده و خط عفونت و سفت شدن بافت سینه کاهش می یابد.

سخن آخر

توجه داشته باشید که کیفیت شیر مادر به سرعت تغییر می کند. پس اگر مجبور به نگهداری آن هستید، ضمن کوتاه کردن زمان نگهداری، تمامی نکات بهداشتی و سرعت عمل را رعایت کنید. همچنین حتی المقدور تنها در شرایطی که واقعا امکان شیردهی مستقیم مادر وجود ندارد، از شیر فریز شده استفاده کنید. لطفا اگر شما یا اطرافیان تان تجربه ای در این زمینه دارید، آن را با ما و دیگر کاربران در قسمت ارسال نظر در میان بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 21 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 21 اردیبهشت 1400 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1678

به "نگهداری شیر مادر؛ بهترین روش ها برای مراقبت طولانی مدت از شیر مادر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگهداری شیر مادر؛ بهترین روش ها برای مراقبت طولانی مدت از شیر مادر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید