نیسان به دنبال جدایی از رنو

به گزارش فروشگاه کوچک، خبرنگاران: طبق اطلاعات بدست آمده، نیسان به برنامه ریزی خود در رابطه با جدایی احتمال از رنو سرعت بخشیده است.

نیسان به دنبال جدایی از رنو

به گزارش خبرنگاران، به نقل از بلومبرگ؛ این برنامه ها شامل این می گردد که نیسان به تنهایی کار مهندسی و ساخت خودروهایی را انجام داده و تغییراتی نیز در هیات مدیره آن انجام گردد.

نیسان این برنامه ها را پس از اینکه مدیرعامل سابقش، کارلوس گوسن، از ژاپن، که در آنجا به دلیل اتهامات اقتصادی تحت تعقیب بود، به خانه کودکیش، لبنان، فرار کرد، تسریع نموده است.

مدیران نیسان احتمال قطع روابط با رنو را پس از آنکه روابط طولانی مدتشان با این کمپانی فرانسوی کارایی خود را از دست داد، مورد ارزیابی قرار داده اند. یک منبع مطلع گفته است: از سال گذشته نیسان در پی آنالیز نقاط ضعف و قوت نگهداشتن اتحادش با رنو، خصوصا در زمینه مهندسی اشتراک تکنولوژی، بوده است. به گفته این منبع، آغاز این آنالیز ها با رفتن گوسن از ژاپن مقارن شده است و در نتیجه هیچ نتیجه ای را به دنبال نداشته است.

هنوز معین نیست که در حالی که رنو بزرگترین سهامدار نیسان است، این جدایی چگونه امکان پذیر خواهد بود. این در حالی است که شریک فرانسوی برای ترمیم روابط فشار می آورد. کلید نجات این مشارکت بازسازی نقشه هایی است که برای پروژه های مشترک صنعتی جدید کشیده شده بودند، اما به گفته منابع مطلع، پس از وقوع رسوایی متوقف شده اند.

دو کمپانی کوشش دارند که راهکار هایی برای مشارکت طولانی مدت و راه اندازی پروژه های صنعتی مشترک جدید پیدا نمایند. البته تا به امروز این کوشش ها به نتیجه ملموسی ختم نشده اند. به گفته یک مقام بلندپایه سابق رنو: مشکل همین امروز است، وگرنه وقتی به آینده نگاه می کنیم، هیچ مساله پیچیده ای وجود ندارد

برخی از طرح هایی که در زمان گوسن کلید آن ها زده شد، در سال 2020 به سوددهی خواهند رسید. کراس اور الکتریکی نیسان بر پایه کانسپت آریا، اولین مدلی است که بر پایه پلتفرم الکتریکی مشترک دو کمپانی ساخته خواهد شد و سپس در سال 2021 نسخه مشابه آن توسط رنو شکل داده خواهد شد.

مدیرعامل رنو ژان سنارد در زمانی که جانشین گوسن شد، تردیدهایی را در خصوص ماندگاری این مشارکت عنوان کرد. در مصاحبه ای با رادیو فرانسه در نوامبر 2019 سنارد اظهار داشت که رنو و نیسان تنها چند ماه تا جدایی فاصله دارند. به گفته وی: اگر در سال 2020 از تمامی مزایای بالقوه این اتحاد بهره برداری نگردد، من این گونه در نظر خواهم گرفت که من و تیمم شکست خورده ایم.

انتظار می رود که سنارد در هفته های آینده چند پروژه مشتر را برای اتحاد معرفی کند. مدیرعامل تازه منصوب شده نیسان، ماکوتو اوچیدا به طور نزدیک با سنارد مشغول کار بر روی سه پروژه بوده است. اما حتی در دوره گوسن نیز به گفته برخی منابع، برخی از مهندسان از فشار گوسن برای تلفیق مهندسی و فراوری دو کمپانی راضی نبوده اند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 13 اسفند 1398 بروزرسانی: 13 اسفند 1398 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 791

به "نیسان به دنبال جدایی از رنو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیسان به دنبال جدایی از رنو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید