چگونه با دیگران ارتباط خوبی برقرار کنیم؟

به گزارش فروشگاه کوچک، ما انسان ها همه روزه با دیگران در حال برقراری ارتباط هستیم و این خیلی مهم است که بدانیم چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم. مطمئناً افرادی که توانایی برقراری ارتباط حرفه ای را دارند جایگاه بهتری چه از نظر شغلی و چه خانوادگی و فردی دارند.

چگونه با دیگران ارتباط خوبی برقرار کنیم؟

به گزارش باشگاه خبرنگاران، از اولین اصولی که در ارتباط با دیگران مهم است و بسیار از آن گفته می شود، برداشت اولیه دیگران نسبت به ماست. این موضوع، یعنی برداشت اولیه بیشتر زمانی رخ می دهد که با فردی ملاقات می کنیم که اولین بار است ما را می بیند.

در این مواقع در همان ابتدای ملاقات یک تصویر فکری از ما در مخاطب شکل می گیرد که می تواند در ادامه رابطه تاثیر گذار باشد.

اگر بتوانیم این برداشت را به سمت یک برداشت مثبت سوق دهیم، می توانیم در ادامه ارتباطاتمان نتایج بهتری بگیریم.

نکته مهم در برداشت اولیه این است که این برداشت در 3 تا 12 ثانیه اول رخ می دهد و در این زمان بیشتری موضوعی که جلب توجه می کند، ظاهر ماست.

اولین اقدام؛ لبخند بزنید!

شاید باورتان نشود، اما یکی از ساده ترین کار ها و در عین حال اثرگذارترین اقدام ها برای تاثیرگذاری و داشتن یک ارتباط عالی، لبخند است. زمانی که لبخند می زنیم این پیام را به ناخودآگاه طرف مقابل منتقل کرده ایم که فردی قابل اعتماد هستیم و می توان به ما اعتماد کرد.

دیگری هم مهم است

ارتباط یک جاده دوطرفه است. این موضوع را هیچگاه از قلم نیاندازید، خیلی اوقات برخی فکر می کنند که در گفتگو باید متکلم وحده باشند و همواره خودشان صحبت کنند و اجازه صحبت و حرف زدن به دیگری را نمی دهند یا خیلی راحت حرف های دیگران را قطع می کنند تا خودشان صحبت کنند.

بهتر گوش کنید

یکی از هنر هایی که در ارتباط موثر بسیار از آن صحبت می شود، هنر گوش دادن فعال است. گوش دادن در عین حالی که یکی از مهمترین کارهاست، اما در زمره اقدام های سختی است که هر کسی توانایی انجام صحیح آن را ندارد.

همه چیز دان نباشید

خیلی ها در صحبت هایشان سعی می کنند نشان بدهند که همه چیز دان هستند و در مورد هر چیزی اطلاعات دارند و به گونه ای رفتار می کنند که گویی خودشان عالم هستند و دیگران هیچ دانسته ای ندارند. این اشتباه در ارتباطات می تواند بسیار کشنده باشد؛ چرا که با این رفتار دیگری را خرد کرده ایم و عملاً او را پایین کشیده ایم.

از سوال استفاده کنید

یکی از نکات کلیدی در برقراری ارتباط با دیگران، پرسیدن است. زمانی که از دیگران سوال می پرسیم، عملاً آن ها را وادار به صحبت کردن می کنیم و هرچه اجازه بدهیم مخاطب بیشتر صحبت کند، هم حس بهتری به او داده ایم و هم اطلاعات بیشتری از او گرفته ایم.

علاوه بر این موارد، سوال کردن به صورت هوشمندانه می تواند به شما کمک کند مسیر گفتگو را هدایت کنید.

از عبارت های ساده استفاده کنید

گاهاً افراد فکر می کنند استفاده از کلمات پیچیده و یا عبارت های انگلیسی می تواند به ارتباط بهتر آن ها کمک کند و آن ها را فردی حرفه ای نشان دهد، اما واقعیت برعکس این است. شما باید سعی کنید در حد طرف مقابلتان از کلمات و جملات استفاده کنید و نکته مهم اینجاست که در بیشتر مواقع افراد صحبت های صمیمی و ساده را بیشتر می پسندند.

البته باید این نکته را هم بگوییم که اگر فردی با شما همین گونه، یعنی تخصصی و با استفاده از الفاظ انگلیسی، صحبت کرد، شما هم اگر می توانید همین طور صحبت کنید.

از نام طرف مقابل استفاده کنید

سعی کنید در بین صحبت های خودتان از نام طرف مقابل استفاده کنید؛ چرا که شنیده شدن نام هر فردی، برایش مجذوب کننده و دوست داشتنی است و زمانی که شما این کار را انجام می دهید، حس خوبی را به طرف مقابل خودتان منتقل کرده اید.

البته این نکته را هم مد نظر قرار دهید که استفاده زیاد از نام دیگری هم کار جالبی نیست؛ چراکه نشان می دهد که کار شما تصنعی است و نتیجه عکس می دهد.

قوی دست بدهید

دست دادن در اولین لحظه برخورد شاید 80 درصد قضاوت در مورد شما را در فکر طرف مقابل انجام بدهد. اگر می خواهید به عنوان یک فرد با اعتماد به نفس بالا قضاوت بشوید خیلی قدرتی دست بدهید. شل و بی روح دست ندهید. طوری دست بدهید که پیام فکری مثبت و مقتدرانه ای از طرف شما به فکر طرف مقابلتان ارسال بشود.

یک معرف پیدا کنید

اگر وارد مهمانی، جشن و یا جلسه ای شدید و هیچکسی را نمی شناسید یک معرف خوب پیدا کنید که بقیه را بشناسد و بخواهید که شما را به دیگران معرفی کند. چرا؟ چون نفوذ کلام یک فرد آشنا (معرف) برای اعتبار بخشیدن به هویت یک غریبه بار ها قوی تر ارتباط مستقیم با فرد غریبه است.

در چند دقیقه اول فقط علایق و سرگرمی های طرف مقابل را پیدا کنید

شما با داشتن این ابزار در جعبه ابزار مهارت هایتان می توانید حتی بدون کمتری حرفی نزد طرف مقابل، خوش صحبت ترین فرد حاضر در جلسه باشید. فقط کافیه چندتا سوال در مورد علاقه مندی ها و یا سرگرمیات و سرگرمی های طرف مقابل بپرسید.

تا می توانید کاری کنید طرف مقابل با شوق از چیزی حرف بزند که بهترین علایقش است. این کار باعث می شود احساس محبت آمیز ای به شما پیدا کند و اگر پیشنهاد همکاری و یا هر چیز دیگری به او دادید، راحت تر بپذیرد.

یک تعریف کوچک کاملا صادقانه کنید

اگر دنبال بهانه برای باز کردن سر صحبت هستید؛ این ابزار برای همین مواقع است. شما می خواهید شروع کنید با طرف مقابل ارتباط برقرار کنید و به قول معروف لینک بزنید، اما نه معرف دارید نه می دانید به چه چیزی علاقه دارد و اصلا موضوعی برای صحبت ندارید؛ فقط یک تعریف کوچک، اما صادقانه کنید.

چیزی مثل اینکه چقدر کفش های زیبایی پوشیدید، می توانم بپرسم از کجا خریدید؟ یا چقدر خوش خط هستید شما، خطاطی می کنید؟ دقت کنید که تعریفی که می کنید فوق العاده حساس است.

اگر طرف مقابل احساس کند تملق می کنید و یا اصلا تعریف شما بیجا باشد طرف مقابل احساس می کند شما با دید تمسخر چنین حرفی را زدید؛ پس قبلا از گفتن خوب بررسی کنید.

یک ذره از همه چیز بدانید

قبل از رفتن به جلسه یا سمینار یا حتی یک مهمانی، 10 دقیقه اخبار گوش کنید تا از آخرین وقایع اتفاق افتاده آگاه باشید. اگر از هر حوزه ای یک اندازه کوچک اطلاعات داشته باشید در حدی که بتوانید در مورد آن سوال بپرسید، به راحتی می توانید یک گام از دیگران در برقراری ارتباط جلوتر باشید.

در دسترس باشید

هر زمانی با فردی ارتباط برقرار کردید و موفقیت آمیز بود کار تمام نشده؛ بلکه شما باید از این به بعد با طرف مقابل در تماس باشید تا رابطه شما حفظ شود. اگر بعد از 72 ساعت یک زنگ و یا پیامکی به هر بهانه از به طرف مقابل نزنید بدون شک هفته بعد شما را از خاطر خواهد برد و تمام زحمات شما به هدر خواهد رفت.

منبع: فرارو
انتشار: 23 آذر 1401 بروزرسانی: 23 آذر 1401 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 2248

به "چگونه با دیگران ارتباط خوبی برقرار کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه با دیگران ارتباط خوبی برقرار کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید