کمیاب ترین گروه خونی در کشور، 4 استان در صدر اهدای پلاسمای بهبودیافتگان کرونا

به گزارش فروشگاه کوچک، سخنگوی سازمان انتقال خون با اشاره به شرایط اهدای خون طی 10 ماهه سال 1399، گفت: از اردیبهشت ماه تا سرانجام دی ماه 1399، 18 هزار نفر از بهبودیافتگان بیماری کووید-19 جهت اهدای پلاسما مراجعه نموده اند که از این تعداد 15 هزار واحد پلاسما اهدا شده است.

کمیاب ترین گروه خونی در کشور، 4 استان در صدر اهدای پلاسمای بهبودیافتگان کرونا

دکتر بشیر حاجی بیگی در گفت وگو با خبرنگاران، درباره شرایط اهدای خون در کشور طی 10 ماه گذشته، گفت: از ابتدای سال 1399 تا سرانجام دی ماه، مجموعا یک میلیون و 998 هزار و 895 نفر جهت اهدای خون به مراکز انتقال خون سراسر کشور مراجعه نموده اند که از این تعداد یک میلیون و 581 هزار و 180 واحد خون اهدا شده است.

وی اضافه نمود: در 10 ماهه امسال دو میلیون و 755 هزار و 708 واحد خون و فرآورده های آن شامل گلبول قرمز فشرده شده پلاکت و پلاسما به مراکز درمانی و بیمارستانی کشور توزیع شده است.

کمیاب ترین گروه خونی در کشور

حاجی بیگی ادامه داد: 34 درصد اهداکنندگان خون در 10 ماهه سال 1399 در گروه خونی O مثبت بوده اند و تنها یک درصد از اهداکنندگان خون در کشور از گروه خونی AB منفی بوده اند. باید توجه کرد که AB منفی کمیاب ترین گروه خونی در کشور محسوب می گردد.

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: همچنین بیشترین میزان رشد در شاخص اهدای خون بانوان در 10 ماهه سال 1399 در استان های چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، هرمزگان و گلستان بوده است. همچنین بالاترین شاخص اهدای خون بانوان در کشور مربوط به استان های لرستان با هشت درصد، کردستان با هشت درصد و خراسان جنوبی با هشت درصد بوده است. شاخص اهدای خون بانوان در کشور در حال حاضر 5.2 درصد است.

3 استان در صدر اهدای خون کشور

حاجی بیگی همچنین گفت: بیشترین میزان اهدای خون در استان های تهران با 15 درصد، استان فارس با هفت و نیم درصد و استان خراسان رضوی با هفت درصد بوده است. همچنین در 10 ماهه سال 99 نسبت به مدت مشابه در سال 1398 بیشترین میزان رشد اهدای خون در استان های خراسان جنوبی و قم بوده است.

وی ادامه داد: همچنین بیشترین میزان اهدای خون به صورت مستمر در استان های سمنان با 73 درصد، لرستان با 65 درصد و مازندران با 64 درصد بوده است. باید توجه کرد که اهداکننده مستمر فردی است که در سال حداقل دو بار پیروز به اهدای خون می گردد.

4 استان که بیشترین میزان اهدای پلاسما از بهبویافتگان کرونایی را دارند

وی درباره میزان اهدای پلاسمای بهبود یافتگان از کووید 19 نیز گفت: از اردیبهشت ماه تا سرانجام دی ماه 1399، 18 هزار نفر مراجعه کننده داشتیم که از این تعداد 15 هزار واحد پلاسما اهدا شده است. استان های تهران، آذربایجان غربی، یزد و خوزستان به ترتیب چهار استان اول در زمینه اهدای پلاسمای بهبود یافتگان بیماری کووید 19 هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 اسفند 1399 بروزرسانی: 25 اسفند 1399 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1572

به "کمیاب ترین گروه خونی در کشور، 4 استان در صدر اهدای پلاسمای بهبودیافتگان کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمیاب ترین گروه خونی در کشور، 4 استان در صدر اهدای پلاسمای بهبودیافتگان کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید