وزیر بهداشت: تورهای بیماریابی کرونا در معابر شلوغ و پر جمعیت تهران راه اندازی می گردد

به گزارش فروشگاه کوچک، تهران (پانا) - وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تورهای بیماریابی کرونا را باید در معابر شلوغ و پرجمعیت تهران داشته باشیم تا بیماران و افراد در تماس با آنها که مشکوک هستند را با سرعت بالاتر شناسایی کنیم.

وزیر بهداشت: تورهای بیماریابی کرونا در معابر شلوغ و پر جمعیت تهران راه اندازی می گردد

به گزارش وزارت بهداشت، سعید نمکی روز چهارشنبه در نشست با روسا و معاونان بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی و ایران اضافه نمود: رفتارهای اجتماعی در کلانشهرها با شهرهای کوچک تر متفاوت است و تهران پذیرای مراجعات بیماران از سراسر کشور در بیمارستان امام خمینی (ره) و دیگر مراکز است. از روز اول که در وزارت بهداشت مسئولیت گرفتم، اعتقاد داشتم که کلانشهرها و به ویژه تهران را باید با یک شیوه به خصوص اداره کرد.

وی ادامه داد: همان گونه که سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان و خراسان جنوبی را نمی گردد با حد نصاب جمعیتیِ مازندران و البرز اداره کرد. اگر بخواهیم به ازای هر دو هزار نفر در مناطقی مانند سیستان و بلوچستان که پراکندگی جمعیت دارند، یک خانه بهداشت راه اندازی کنیم، هرگز همه جمعیت آن منطقه تحت پوشش حداقل خدمات قرار نمی گیرند و باید برای آن مناطق اشانتیونی از خدمت تعریف کنیم.

نمی توان تهران را با ساز و کار معمول اداره کرد

وزیر بهداشت اعلام کرد: در تهران شهرک هایی مانند اکباتان، شهید محلاتی یا شهرک غرب به اندازه چندین شهرستان جمعیت دارند. بنابراین تهران را نمی توان با ساز و کارهای معمول اداره کرد. اگر خدای ناکرده آتش به دامن تهران افتاد، خاموش کردن آن کار بسیار سختی است.

نمکی اضافه نمود: در اطراف تهران به فراخور توسعه خدمات و زیرساخت های حوزه سلامت، شاهد توسعه نبوده ایم. در اسلامشهر، شهر قدس، ملارد و شهریار با جمعیت چند میلیون نفری، هیچ تخت بیمارستانی وجود نداشت که در حال ساخت و در انتها مراحل تکمیل و راه اندازی است.

بیمارستان های پایتخت نقش مهمی در آموزش دارند

وی ضمن تقدیر از مدیریت درمان کرونا در تهران اعلام کرد: بیمارستان های عظیم پایتخت نقش مهمی در آموزش سایر بیمارستان های کشور داشتند و این اقدامات کاملا ستودنی است، اما در بخش پیشگیری و بهداشت در تهران هنوز مشکلاتی داریم که باید حل گردد.

قدرت سرایت و مرگ زایی کرونا بالاتر رفته است

وزیر بهداشت اضافه نمود: وقتی ویروس جهش یافته کرونا گزارش شد، مطمئن بودم که هم قدرت سرایت و هم قدرت مرگ زایی این ویروس بالاتر رفته است. با توجه به گستردگی اقلیم و تنوع ژنتیکی در ایران، نباید منتظر ورود ویروس جهش یافته جدید از خارج از کشور باشیم، بلکه ممکن است در کشور شاهد جهش ویروس باشیم که در این زمینه مراقبت و پیگیری مستمر ویروس، لازم است.

ممکن است شعله های بیماری در تهران روشن شده باشد

نمکی اظهار کرد: همین الان با توجه به رفت و آمد مردم، استفاده از وسایل نقلیه عمومی در تهران و حضور در مراکز خرید، ممکن است شعله های بیماری در تهران روشن شده باشد که باید با آن مقابله کنیم. یکی از مهمترین اقدامات ما در این شرایط، افزایش تست به ویژه تست سریع است و بخش خصوصی در تهران نیز در این زمینه می تواند به ما یاری کند، اما به شرطی که تست سریع به طور صحیح نمونه گیری گردد و بعد در سیستم ثبت و گزارش گردد.

وی ادامه داد: همچنین در استان تهران باید کارخانجات پرجمعیت، زندان ها و سایر مراکز پر جمعیت به صورت دوره ای تست سریع را انجام دهند.

پروتکل های بهداشتی در بعضی پروازها اجرا نمی گردد

وزیر بهداشت گفت: انتهاه های مسافربری و فرودگاه در تهران یکی از مهمترین محل ها برای جهش ویروس هستند. در بعضی از پروازها، پروتکل های بهداشتی کامل اجرا نمی گردد، بنابراین نظارت بر فرودگاه و انتهاه های مسافربری حتما باید تقویت و تشدید گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 9 اسفند 1399 بروزرسانی: 9 اسفند 1399 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1540

به "وزیر بهداشت: تورهای بیماریابی کرونا در معابر شلوغ و پر جمعیت تهران راه اندازی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر بهداشت: تورهای بیماریابی کرونا در معابر شلوغ و پر جمعیت تهران راه اندازی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید