گنجعلی خان طلیعه معماری و هنر اصیل ایرانی در دل کویر کرمان

به گزارش فروشگاه کوچک، مجموعه گنجعلی خان یکی از مشهورترین مکان های دیدنی کرمان است و در مرکز قدیمی شهر، در کنار بازار عظیم کرمان واقع شده است. گنجعلی خان که از حکام مشهور زمان شاه عباس بوده از سال 1005 تا 1034 هجری قمری بر کرمان فرمان روایی و آثار و بناهای زیادی ساخته و در آبادی این منطقه کوشیده است.

گنجعلی خان طلیعه معماری و هنر اصیل ایرانی در دل کویر کرمان

جهت دریافت خدمات پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

معمار مجموعه مذکور استاد محمد معمار یزدی و سبک معماری این بنا به شیوه اصفهانی است. مساحت مجموعه گنجعلی خان 11000 مترمربع و از چندین بنا تشکیل شده است.

مجموعه گنجعلی خان از قسمت هایی چون میدان، بازار، حمام، ضرابخانه، مدرسه، مسجد، چهارسوق و آب انبار تشکیل شده است و از شگفت انگیزترین آثار تاریخی (عصر صفوی) استان کرمان محسوب می گردد.

میدان گنجعلی خان

این میدان همانند میادین اصیل ایرانی مستطیل شکل است، در سه ضلع آن بازار واقع شده و در ضلع دیگر آن مدرسه گنجعلی خان واقع شده است. این میدان در مرکز داد و ستد شهر قدیـم واقع است، طول آن 99 متر، عرض آن 53 متر و دارای مساحت 5326 متر مربع وسعت است.

بازار گنجعلی خان

این بازار حد فاصل بین چهار سوق و بازار اختیاری است که سبک معماری جالبی از عصر صفوی به یادگار گذاشته و در بخش جنوبی میدان گنجعلی خان قرار گرفته اسـت، در سمـت چپ آن 16 طاق نما این بازار را به میدان ارتباط می دهد.

ضرابخانه گنجعلی خان (موزه سکه)

در ضلع شمال میدان گنجعلی خان، داخل بازار مسگری شمالی و روبروی حمام، ضرابخانه گنجعلی خان واقع است که با گـچ بری زیبایی تزیین شده است، در گذشته در آن مسکوکات طلا و نقره دولتی را ضرب می کردند، در سال 1370 همزمان با بزرگداشت خواجوی کرمانی، این مکان به عنوان موزه سکه مورد بهره برداری قرار گرفـت. در این موزه مسکوکات متعلق به ادوار مختلف تاریخی از قبیل اشکانی، ساسانی، اموی، عباسی و ... قاجاری و پهلوی به همراه اطلاعات مربوط در معرض دید بازدیدکنندگان واقع شده است.

حمام گنجعلی خان

حمام گنجعلی خان در سمت راسـت بازار گنجعلی خان واقع اسـت. این حمام مجموعه ای از تلفیق هنر معماری و کاربرد مصالح گوناگون با فضایی متناسـب و مردم وار است. حمام، اثری بدیع با کاشی کاری های زیبا، نقاشی ها، گچ بری ها، مقرنـس کاری ها و کاربندی هایی است که هر بیننده را به تحسین وا می دارد. حمام گنجعلی خان در سال 1005 ه. ق (دوره صفوی) به دستور گنجعلی خان حاکم وقت کرمان و معماری سلطان محمد معمار یزدی آغاز و در سال 1020 به سرانجام رسید. حمام تا حدود 80 سال پیش دایر بوده است اما در حال حاضر نقش و کارکرد گردشگری پیدا نموده و به موزه مردم شناسی تبدیل شده است.

مجسمه هایی به دست اساتید دانشکده هنر و دانشگاه تهران (استاد میربابایی و نشان تانیک) طراحی و در قسمـت های مختلـف حمام قرار داده شده تا بدین وسیله صحنه هایی از استحمام به شیوه سنتی در معرض نمایش گذاشته گردد.

مدرسه گنجعلی خان

این مدرسه در ضلع شرقی میدان واقع شده، گویا روزگاری مدرسه بوده و بعدها به کاروانسرا مبدل شده است. نمای داخلی و خارجی این مدرسه کاشی کاری معرق جالبی از عصر صفوی به یادگار گذاشته است. این مکان تا زمان حمله آقا محمد خان قاجار به کرمان مدرسه بوده و پس از ویران شدن به دستور او، تعطیل شده و در اواسط قرن سیزدهم به عنوان کاروانسرا با کاربری بازارچه صنایع دستی مورد استفاده قرار می گیرد. سال 1007 ساخت بنا آغاز و در سال 1029 به اتمام رسیده است.

مسجد گنجعلی خان

این بنا در گوشه شمال شرقی میدان و همجوار با مدرسه واقع شده است. این مسجد کوچک اما بی نهایـت زیبا در واقع موزه کوچکی از هنرهای تزیینی اسلامی نظیر کاشی کاری، گچ بری و خطاطی است که به سبک زیبایی آراسته شده است.

چهارسوق گنجعلی خان

محل متقاطع دو راسته بازار را چهار سوق می گویند. به دلیل برخورد متقاطع دو راسته بازار شمالی- جنوبی و شرقی- غربی، در محل چهار سوق گنجعلی خان در گذشته این مکان مهم ترین نقطه شهر محسوب می شده است، نمای داخل این چهار سوق با گـچ بری های جالب و نقاشی های زیبای عصر قاجار که چهره شهروندان آن دوره را به تصویر کشیده تزیین شده است، چهار سوق مرکز ثقل بازار است. گنبد چهارسوق مرتفع ترین گنبد شهر به شمار می آمده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 13 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 13 اردیبهشت 1400 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1665

به "گنجعلی خان طلیعه معماری و هنر اصیل ایرانی در دل کویر کرمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گنجعلی خان طلیعه معماری و هنر اصیل ایرانی در دل کویر کرمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید