11 روش کاهش مصرف انرژی در تابستان در خانه و محل کار

به گزارش فروشگاه کوچک، آیا با در تابستان آشنایی دارید؟ تابستان نه تنها در ایران، بلکه در بسیاری از کشورهای جهان با افزایش مصرف انرژی همراه است. مخصوصا در سال ها اخیر که دمای کره زمین رو به افزایش گذاشته است، بالا رفتن اندازه برق و جریان الکتریکی، محسوس تر از گذشته شده است. طبیعتا در طی ماه های فصل تابستان، قبض برق مصرفی به شما تفاوت مصرفتان را یادآوری می نماید. شاید همه این ها را به خاطر روشن ماندن کولر در طول روز یا شب بدانید. ولی همه ماجرا این نیست. شما می توانید با به کار بستن راه هایی برای کاهش مصرف انرژی در تابستان، هزینه های پرداختی برای قبض را هم کاهش دهید. در این مقاله از سرویس در 11 روش برای کاهش مصرف انرژی در تابستان به شما یاد می دهیم تا از آنها برای مصرف بهینه برق بهره ببرید.

11 روش کاهش مصرف انرژی در تابستان در خانه و محل کار

راه های کاهش مصرف انرژی در تابستان

1- سیستم تهویه مطبوع را آنالیز کنید

تهویه مطبوع هم مثل هر وسیله مصرفی دیگر، احتیاج به تعمیر و نگهداری منظم دارد تا در طول سال های کارکرد خود، به طور موثری کار کند. بی توجهی به تعمیر و نگهداری از این وسیله، عملکرد ضعیف و مصرف انرژی بالا را در پی خواهد داشت. آنالیز کویل ها، پره ها، کولر تبخیری، پمپ حرارتی، پمپ آب، سیم پیچ های موتور، تسمه، پوشال و … هم به دانش یک متخصص احتیاج دارد.

اما خودتان هم در طول مدتی که از کولرهای گازی یا آبی استفاده می کنید، می توانید دریچه های هوا را مرتبا جارو برقی بکشید تا هر گونه گرد و غبار را از بین ببرید. بعلاوه مبلمان و سایر اشیا را در مقابل دریچه های تهویه قرار ندهید تا مانع جریان هوا نشوند. از قرار دادن لامپ یا تلویزیون در نزدیکی ترموستات هم خودداری کنید. ترموستات گرمای ایجاد شده به وسیله این وسایل را حس می نماید و در نتیجه باعث می گردد سیستم تهویه مطبوع بیش از حد لازم کار کند و این یعنی مصرف برق بیشتر!

2- فیلترهای هوا را عوض کنید

تعویض فیلتر هوا یکی از ساده ترین و موثرترین روش های کاهش مصرف انرژی در تابستان است. فیلترهای گرفته و کثیف، جریان هوای معمولی را مسدود می نمایند و توانایی تهویه مطبوع را برای جذب گرما کاهش می دهند. تعویض فیلتر کثیف با فیلتر تمیز می تواند میزان مصرف انرژی مصرف شده در تهویه مطبوع را تا 15 درصد کاهش دهد.

فیلتر سیستم تهویه مطبوع خود را هر ماه یا دو ماه یک بار تمیز یا تعویض کنید. اگر سیستم تهویه مطبوع دائما مورد استفاده قرار می گیرد یا در معرض گرد و غبار بیش از حد قرار گرفته است یا حیوانات خانگی دارید که مو و پشم شان ریزش دارد، فیلترها احتیاج به توجه بیشتری دارند.

در سیستم های هوای مرکزی، می توانید فیلتر را در جایی در طول کانال برگشت پیدا کنید. مکان های رایج قرارگیری فیلترها، در قسمت دیواره ها، سقف ها، موتور یا در خود تهویه مطبوع است.

3. لامپ های LED را انتخاب کنید

اگر هنوز از لامپ های رشته ای استفاده می کنید، وقت آن است که آن ها را با LED عوض کنید. لامپ های رشته ای اصلا به صرفه نیستند و کارایی زیادی هم ندارند. شاید جالب باشد بدانید که فقط حدود 10 تا 15 درصد از برقی که آنها استفاده می نمایند، به نور، تبدیل و بقیه به شکل گرما اتلاف می گردد.

چراغ های LED کم مصرف ترین لامپ های بازار در حال حاضر هستند. آنها 75 درصد انرژی کمتری مصرف می نمایند، 25 برابر بیشتر عمر می نمایند و در حین کار کردن، بسیار خنک تر از چراغ های رشته ای معمولی هستند و استفاده از آن ها یکی از است.

4. از ترموستات هوشمند بهره ببرید

ترموستات های هوشمند یکی از راه های کاهش مصرف انرژی در تابستان هستند. به ترموستان دماپای هم گفته می گردد و وظیفه کنترل دمای وسایل برقی را به عهده دارند. یک ترموستات هوشمند می تواند انتقال دما را آسان کند و بعضی نمونه ها هم قابلیت اتصال به Wi-Fi را دارند و به طور اتوماتیک تنظیمات دمای خانه یا محل کار را برای حداکثر بهره وری انرژی انجام می دهند.

ترموستات های هوشمند عادت ها و ترجیحات شما را در نظر می گیرند و برنامه ای تنظیم می نمایند که به طور اتوماتیک روی حالت صرفه جویی در مصرف انرژی در هنگام خواب یا خالی بودن خانه، تنظیم شوند.

5. از فن با سیستم تهویه مطبوع بهره ببرید

استفاده از یک پنکه در تابستان بسیار مقرون به صرفه تر از کولر آبی یا گازی است. اما متاسفانه آنها فقط هوای موجود را به گردش در می آورند. با این کار جریان هوا یک اثر خنک نماینده ایجاد می نماید اما هیچ تغییری در دما اتفاق نمی افتد.

با این حال، پنکه و کولر با هم بسیار خوب کار می نمایند. اگر از سیستم تهویه مطبوع استفاده می کنید، یک پنکه سقفی به شما این امکان را می دهد که خیلی زودتر و بهتر احساس خنکی کنید. به یاد داشته باشید که هنگام خروج از خانه، این وسایل را خاموش کنید.

6- پرده ها را بکشید

پرده های جلو پنجره ها را در طول روز بکشید تا از گرما و اثرات گلخانه ای خورشید در امان بمانید. دیوارهای رو به جنوب و غربی بیشترین گرمای خورشید را متحمل می شوند. بنابراین روی ضخامت پرده های این قسمت ها بیشتر حساس باشید و هنگام تابش آفتاب، آنها را بسته نگه دارید.

پنجره های رو به شمال، نور نسبتا یکنواختی را ساطع نموده و تقریبا در تابستان هیچ افزایش گرمای اضافی ندارند. شما می توانید پرده های این پنجره ها را باز بگذارید تا نور طبیعی را بدون گرم کردن وسایل، وارد خانه خود کنید.

7. یک رطوبت گیر با برچسب انرژی کارآمد تهیه کنید

در آب و هوای گرم و مرطوب، یک دستگاه رطوبت گیر، شریک خوبی برای ایجاد تهویه مطبوع و راهی عالی برای کاهش سطح رطوبت در خانه است. رطوبت گیر به کاهش هزینه های انرژی یاری می نماید، چون تهویه مطبوع شما مجبور نیست به سختی کار کند. هنگامی که هوای خانه خیلی مرطوب است، کولر گازی باید دو وظیفه را انجام دهد؛ خنک کردن هوا و بعلاوه از بین بردن رطوبت. این کار باعث خراب شدن زودهنگام تهویه مطبوع و بالا رفتن مصرف انرژی می گردد.

8. با مایکروویو یا آرام پز آشپزی کنید

پخت و پز با اجاق معمولی می تواند گرمای زیادی را به خانه شما اضافه و دستگاه تهویه مطبوع را مجبور به انجام کار بیشتر و سخت تر کند. آشپزی خود را بیشتر با مایکروویو یا آرام پز انجام دهید تا آشپزخانه خنک بماند. بهتر است از گرمای تابستان به عنوان بهانه ای برای آشپزی با باربیکیو در حیاط خلوت بهره ببرید. کباب کردن در فضای باز، هم یک رسم تابستانی است و هم با این کار می توانید گرما را در بیرون نگه دارید.

9. شست و شو به روش سنتی

ترفندهای زیادی برای وجود دارد. از سوی دیگر ماشین های لباسشویی، خشک کن لباس و ماشین ظرفشویی همگی گرمای زیادی فراوری می نمایند. برای کاهش مصرف انرژی در تابستان، عملکرد این وسایل را روی کار با آب سرد تنظیم کنید.

برای جلوگیری از کار کردن بیش از حد وسایل، وقتی ظروف و لباس هایتان به قدری بود که ظرفیت ماشین لباسشویی یا ظرفشویی کامل شد، آن ها را روشن کنید و بشویید. ضمناً در تابستان از خشک کن لباس استفاده نکنید. در عوض پس از شستن، لباس های خیستان را آویزان کنید تا در مجاورت نور و هوا خشک شوند.

البته تکنیک آب سرد فقط برای لباس ها و ظروف نیست. می توانید از آن برای شست و شوی بدن خود هم بهره ببرید. ممکن است کمی طول بکشد تا به آن عادت کنید، اما یک دوش آب سرد می تواند در ماه های گرم تابستان، دلپذیر و طراوات بخش باشد. بنابراین در تابستان، از آن جایی که به میزان کافی از آب گرم استفاده نمی کنید، می توانید دمای آبگرمکن خود را کاهش دهید.

10. اگر از وسایل برقی استفاده نمی کنید، آن ها را از برق بکشید

از کامپیوتر گرفته تا توستر، تمام وسایل الکترونیکی، گرما فراوری می نمایند. حتی اگر خاموش باشند، فقط وصل شدن به برق میزان کمی گرما در سیم کشی ایجاد می نماید. برای و بعلاوه برای این که این وسایل و دمای خانه را خنک نگه دارید، وسایل الکترونیکی را که از آن ها استفاده نمی کنید، از برق بکشید.

11. خانه خود را درزبندی کنید

عایق کاری فقط برای ماه های سرد زمستان نیست. جلوگیری از بیرون رفتن هوا یکی از برترین راه ها برای خروج هوای خنک داخل در تابستان است. درزبندی ساده می تواند تا 30 درصد در هزینه های گرمایش و سرمایش صرفه جویی کند. این کار هم آسان، موثر و هم نسبتا مقرون به صرفه است. از درزگیر برای بستن شکاف ها و منافذ بین قاب در و پنجره بهره ببرید.

بعلاوه حتما اتاق زیر شیروانی و زیرزمین خود را از نظر نشت هوا آنالیز کنید، چون معمولا این طبقات دارای درزهای زیادی هستند. شکاف های کوچک را با فوم یا درزگیر ببندید و برای منافذ بزرگ تر، ممکن است احتیاج به نصب یا تعویض عایق داشته باشید.

سوالات متداول

مهم ترین راه های کاهش مصرف انرژی در تابستان چیست؟

سرویس کردن کولر و سیستم تهویه مطبوع، کشیدن پرده ها، بستن درزهای خانه، محدود کردن استفاده از وسایل گرم نماینده خانه مثل فر و … می توانند در مصرف برق طی تابستان صرفه جویی نمایند.

فیلتر هوای سیستم تهویه را چند وقت یک بار عوض کنیم؟

اگر از سیستم تهویه مطبوع به صورت مداوم کار می کشید، هر یک یا دو ماه بک بار، نسبت به تمیز کردن یا تعویض فیلتر هوا، اقدام کنید.

منبع: justenergy

منبع: افق کوروش
انتشار: 12 مرداد 1401 بروزرسانی: 12 مرداد 1401 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 2182

به "11 روش کاهش مصرف انرژی در تابستان در خانه و محل کار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "11 روش کاهش مصرف انرژی در تابستان در خانه و محل کار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید