افتتاح رسمی از کتابخانه عمومی در متروی تهران

به گزارش فروشگاه کوچک، اولین کتابخانه عمومی مترو در دنیا در متروی تهران با 4 هزار جلد کتاب آغاز به کار کرد.

افتتاح رسمی از کتابخانه عمومی در متروی تهران

به گزارش گروه اجتماعی فروشگاه کوچک، در مراسم افتتاح کتابخانه عمومی در متروی تهران که بعدازظهر امروز 22 مردادماه99 در ایوان انتظار ایستگاه متروی حضرت ولیعصر (عج) با حضور محمدجواد حق شناس عضو شورای اسلامی شهر تهران، فرنوش نوبخت مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه، علیرضا مختار پورمدیرکل کتابخانه های عمومی کشور و هادی ناصری مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران برگزار گردید.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران اظهار کرد: یکی از ویژگی های این نوع کتابخانه ها این است که با توجه به اینکه ساخت کتابخانه هزینه های زیادی دارد، با ایجاد چنین ظرفیت هایی می توانیم کار کتابخوانی را راحت تر انجام دهیم.

هادی ناصری با اشاره به اینکه این کتابخانه کار خود را با 4 هزار جلد کتاب شروع کرد اضافه نمود:ارائه خدمات این کتابخانه با سایر کتابخانه ها متفاوت است و در آینده شاهد افزایش کتابخانه در تهران خواهیم بود.

ویژگی های مهم افتتاح کتابخانه عمومی در متروی تهران

در ادامه مدیرکل کتابخانه های عمومی کشوربا بیان اینکه 3 ویژگی در این کار اهمیت ویژه ای دارد و اولین آن، همکاری خوب بین 2 نهاد بود اضافه نمود: کسانی که این پروژه را اجرا کردند همگی جوان هستند و ویژگی مهم دوم کار اجرای همین موضوع است.

علیرضا مختارپور توضیح داد: بحث اخلاقی خوبی اتفاق داده و این روحیه قدرشناسی متقابل بسیار ارزشمند است، چراکه هر 2 نهاد کتابخانه استان تهران و شرکت بهره برداری متروی تهران رفتار خوبی با یکدیگر داشتند.

افتتاح ماهانه یک کتابخانه در ایستگاه های مترو

در سرانجام عضو شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه یکی از مصارف و احتیاج های شهروندان در حوزه معنوی و فرهنگی بحث استفاده و بهره گیری از کتاب است گفت: امیدوارم هر ماه شاهد افتتاح یک کتابخانه در ایستگاه های مترو باشیم.

حق شناس با اشاره به اینکه در دهه 50 جمعیت کشور حدود 1/3 جمعیت امروزبوده و تیراژ کتاب نیز حدود 3 هزار جلد بوداضافه نمود: با کمال تلخی، در دهه 90 تیراژ کتاب به کمتر از 500 جلد رسیده است.

وی توضیح داد: مهم ترین دغدغه ای که می توان در این شهر داشت، توجه به همین موضوع است که چگونه سرانه کتاب خوانی شهرمان را افزایش دهیم.

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: قبل از کرونا در تهران حداقل 1 میلیون مسافر و 2/5 ملیون سفر در مترو داشتیم.

وی با بیان اینکه به طور متوسط فاصله قطار ها حدود 4 تا 5 دقیقه است گفت: خوشبختانه این اتفاق ارزشمند انجام شد و امیدوارم حداقل هر ماه افتتاح یک کتابخانه را در مترو داشته باشیم و ما در شورا به سهم خود یاری می کنیم. حق شناس اعلام کرد: باید به فکر استفاده از کتاب های مجازی هم باشیم.

در حاشیه این مراسم مهندس فرنوش نوبخت با اشاره به افتتاح کتابخانه عمومی در متروی دنیا گفت: امروز شاهد افتتاح کتابخانه عمومی در متروی تهران هستیم و طبق تفاهم نامه منعقد شده بین شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه و نهاد کتابخانه های عمومی استان تهران در هشت ایستگاه منتخب مترو کتاب راه اندازی شد.

وی گفت: شرکت بهره برداری متروی تهران در کنار خدمات رسانی به شهروندان اقدام فرهنگی و اجتماعی خوبی در ایستگاه های خطوط متروی تهران انجام داده که می توان به طرح کتابخانه ای به وسعت یک شهر اشاره نمود.

نوبخت توضیح داد: این طرح با همکاری یکی از شرکت های کسب و کار اینترنتی متشکل از تعدادی از جوانان نخبه کشور شرایطی برای دسترسی رایگان به کتاب های الکترونیکی به وسیله گوشی های هوشمند بود که در 22 ایستگاه منتخب متروی تهران در بهمن ماه سال 1396 اجرا شد امیدواریم ما به عنوان یک نهاد خدمتگذار مردم، با افتتاح این کتابخانه عمومی بتوانیم در راستای توسعه فرهنگ کتابخوانی به افراد جامعه خدماتی داشته باشیم.

لازم به شرح است این کتابخانه در راستای برنامه های فرهنگی معاونت امور فرهنگی اجتماعی شرکت بهره برداری متروی تهران با مشارکت نهاد کتابخانه های عمومی استان تهران با هدف ارتقای فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در بین مسافران متروی تهران اجرا شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 مهر 1399 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1244

به "افتتاح رسمی از کتابخانه عمومی در متروی تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افتتاح رسمی از کتابخانه عمومی در متروی تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید