اولین مرکز همکار یونسکو کشور در دانشگاه علوم پزشکی مشهد افتتاح شد

به گزارش فروشگاه کوچک، به گزارش خبرنگاران به نقل از وزارت بهداشت، دکتر فرید نجفی معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در آیین افتتاحیه اولین مرکز همکار یونسکو در کشور در دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به دو جنبه با اهمیت همکاری های بین المللی گفت: اینکه جامعه بشری در حصر و انحصار امکان زندگی ندارد ما به همکاری با یکدیگر برای حل مسائل بشری نیاز داریم.

اولین مرکز همکار یونسکو کشور در دانشگاه علوم پزشکی مشهد افتتاح شد

وی گفت: دنیا به رغم مرزهای جغرافیایی و فرهنگی یکپارچه است و همه در یک زمین خاکی زندگی می کنیم. رفع مسائل در شرق و غرب کره خاکی راهی به جز همکاری ندارد. این افق عالی و واقعیتی است که همه باید به آن باور داشته باشیم.

نجفی افزود: در همکاری های بین المللی جایگاه و موقعیتی داریم که توانمندی های کشورمان را معرفی کنیم. از نظر نیروهای انسانی کشور توانمندی هستیم در منطقه بی نظیر هستیم. تنها مرکز کاکرین منطقه خاورمیانه در ایران است و بسیاری از مراکز همکار، سازمان دنیای بهداشت نیز در ایران واقع شده است.

به گفته وی، مسرور و مسروریم که اولین مرکز همکار یونسکو در حیطه علوم پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد افتتاح شده است در نوع خود برای مجموعه وزارت بهداشت افق جدیدی جهت تداوم و استمرار همکاری ها ایجاد می کند.

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه در بحث همکاری های بین المللی علاوه بر اینکه شناساندن توانمندی های کشور اهمیت دارد، بهره برداری از توانمندی های دنیای نیز مطرح است، گفت: هیچ ملت و فرهنگی نباید به توانمندی های خود مغرور شود و باید با روی گشاده نسبت به توانمندی های موجود در دنیا پذیرا باشد. خوشبختانه فرهنگ ایرانی همواره آغوش بازی برای جذب بهترین های دانش دنیا داشته است.

وی با قدردانی از رئیس سابق و فعلی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به گوشه ای از توانمندی های دانشگاه علوم پزشکی مشهد اشاره کرد و گفت: چهارمین دانشگاه کشور از نظر تحقیقات و فناوری است و یک قطب مهم در کشور است. با حدود 969 عضو هیات علمی که در دانشگاه علوم پزشکی فعال هستند در بحث اثرگذاری پژوهش دومین دانشگاه علوم پزشکی کشور به شمار می رود. در حیطه فناوری هم سومین رتبه را دارد. بنابراین اینکه اولین مرکز بین المللی یونسکو در مشهد افتتاح شده نباید جای تعجب داشته باشد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت افزود: جای امیدواری است که دکتر غیور در حال برنامه ریزی است تا تعدادی از مراکز را به عنوان مراکز همکار سازمان دنیای بهداشت ارتقا بدهند. حیف است این توانمندی در راه بهبود سطح سلامت بهداشت دنیای هیچ مشارکتی نداشته باشد.

وی افزود: وزارت بهداشت این توقع را از دانشگاه علوم پزشکی مشهد دارد تا در این جهت حرکت کند و چند مرکز را به عنوان مرکز همکار سازمان دنیای بهداشت معرفی کند. افق های بسیار روشنی پیش روی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به عنوان قطب در شرق کشور و یک دانشگاه مادر وجود دارد و از این ظرفیت ها برای توسعه همکاری های بین المللی استفاده شود.

نجفی از دکتر سید جعفر حسین سرپرست دفتر منطقه ای یونسکو به دلیل حضور در این مراسم و هم برای پیشبرد برنامه های بهبود تغذیه و پیشگیری استفاده از سیگار و تنباکو تشکر کرد و گفت: این دو برنامه جزو برنامه های بسیار مهمی است که در سازمان دنیای بهداشت مورد تاکید است.

دکتر محمدعلی کیانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، نیز در این مراسم گفت: افتتاح مرکز همکاری یونسکو پروژه طولانی است که اکنون پس از 10 سال به بار نشسته است. همکاری جمعی کمیسیون ملی یونسکو در ایران، نمایندگان سازمان دنیای بهداشت، معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در این امر تاثیرگذار بود تا در زمینه تغذیه انسانی، بهداشت و سلامت با موضوع دانشگاه علوم پزشکی مشهد مرجع همکاری باشیم.

مجید غیور مبرهن معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز با بیان اینکه امروز پیروز شدیم پس از سال ها موافقت راه اندازی این مرکز را بگیریم، گفت: نشان از توان علمی ماست که در خاورمیانه اول هستیم و باید به آن ببالیم. در سطح بین المللی می توانیم خدماتی ارائه دهیم و به عنوان یک الگوی اخلاقی و علمی معرفی شویم. کسب این افتخار برای کشور غرورآمیز است.

وی با اشاره به اینکه پل ارتباطی میان سازمان بهداشت دنیای و یونسکو هستیم، گفت: نمایندگان سازمان بهداشت دنیای هم در این نشست حضور دارند و امیدواریم تا خاتمه سال مرکز همکاری مشترک با آنها هم راه اندازی کنیم و به این ترتیب با دو سازمان دنیای بزرگ همکاری هایمان را شروع کنیم در مجموع این اتفاقات در دنیا بی نظیر است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 آذر 1400 بروزرسانی: 17 آذر 1400 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1957

به "اولین مرکز همکار یونسکو کشور در دانشگاه علوم پزشکی مشهد افتتاح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین مرکز همکار یونسکو کشور در دانشگاه علوم پزشکی مشهد افتتاح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید