برترین گل ها برای افراد مبتلا به آلرژی

به گزارش فروشگاه کوچک، با فرا رسیدن هر فصلی گل هایی وجود دارد که افراد مبتلا به آلرژی را کلافه کند! اما در عین حال گل هایی هم وجود دارند که در افراد ایجاد آلرژی نمی نمایند. آنها را در باغچه تان بکارید.

برترین گل ها برای افراد مبتلا به آلرژی

مثلا گل های خانواده آستر و یا گل هایی که با باد گرده افشانی انجام می دهند همواره باعث بروز آلرژی در افراد حساس می شوند. اما همانطور که گفتیم گل های زیبایی هم وجود دارند که می توان آنها را در باغچه با خیال راحت کاشت.

گل هایی با بوهای زیاد و شدید از نظر ما مشکوک به ایجاد آلرژی هستند، اما گل های زیادی با این مشخصه وجود دارند که اصلا ایجاد حساسیت نمی نمایند. گل هایی مانند کاملیا، رز و سوسن گرده هاشان را در باد رها نمی نمایند و معمولا آلرژی ندارند.

چند عدد از انتخاب های خوب برای چشم و بینی افراد مبتلا به آلرژی عبارت اند از:

1- آزالیا

آزالیاها از طریق حشرات گرده افشانی می نمایند و به ندرت گرده شان را در هوا منتشر می نمایند. اگرچه گیاه ایجاد آلرژی نمی نماید، تمام بخش های آن برای انسان سمی است و این شامل گرده شان هم می گردد. پس مراقب باشید که گل آزالیا را از نزدیک بو نکنید.

2- بگونیا

بگونیا در هر باغچه سایه داری دیده می گردد و همه انواع آن برای افراد مبتلا به آلرژی بی خطر است.

3- گل کاغذی

گل های زیبای گیاه گل کاغذی، در واقع براکته های رنگی هستند که اطراف گل را گرفته اند. گل حقیقی قسمت کوچک سفید یا زرد داخل براکته های رنگی است که گرده کمی هم فراوری می نماید.

4- کاکتوس

ممکن است کاکتوس ها را در دسته گیاهان گل دار به حساب نیاورید اما در حقیقت آنها یکی از زیبا ترین گل ها را در میان تمام گیاهان دارند. کاکتوس ها برای فراوری دانه و میوه احتیاج به گرده افشانی دارند اما این کار را با باد انجام نمی دهند. آنها برای گرده افشانی شان به حشرات یا پرندگان وابسته اند.

5- کاملیا

کاملیا ها بویی به دلپذیری گل هاشان دارند. ممکن است مشکوک شوید که کاملیا در شما ایجاد حساسیت می نماید اما باید بگوییم که کاملیا در واقع گیاهی دو پایه است. یعنی اندام های مادگی و نرینگی هر دو بر روی یک گیاه وجود دارد پس احتیاج نیست گیاه گرده هایش را در مسافت زیاد هوا پخش کند.

6- کلماتیس

این گیاه بومی شمال آمریکا نیز در افراد حساس ایجاد آلرژی نمی نماید و می توان با خیال آسوده آن را در باغچه کاشت و از گل های زیبایش استفاده کرد.

7- حسن یوسف

حسن یوسف با برگ های رنگی خود باغچه تان را رنگارنگ می نماید و دیگری احتیاجی به گل آن نیست. بیشتر پرورش دهندگان گل حسن یوسف را می چینند. این کار علاوه بر اینکه گیاه را شاداب تر نگه می دارد، خیال شما را هم از بابت گرده آن راحت می نماید.

8- گل تاج الملوک

اگرچه پرچم های شاداب گل تاج الملوک این تصور را به وجود می آورد که گیاه دارد از شدت گرده فراوری شده منفجر می گردد و آماده است آنها را در هوا رها کند، گیاه برای گرده افشانی خود به پرنده ها و حشرات شهد دوست متکی است. این موجودات برای خوردن شهد گل به طرف آن می آیند و کار گرده افشانی گیاه را انجام می دهند.

9- شمعدانی

شعمدانی گرده کمی فراوری می نماید. در حقیقت دانشمندان حتی یک گونه شمعدانی بدون گرده هم فراوری نموده اند، البته این شمعدانی هنوز به طور گسترده روانه بازار نشده است. این گل ممکن است باعث عطسه نگردد، اما تماس شاخسار آن با پوست بدن موجب خارش و حساسیت در برخی افراد می گردد.

10- گیاه چای ترش

گل های گیاه چای ترش گرده بسیار سنگینی فراوری می نمایند که با باد جا به جا نمی گردد.

11- هوستا

گیاه هوستا، گیاهی با دوام برای کاشت در باغچه است. علاقه زیاد باغبانان به هوستا به خاطر توقع کم گیاه است. از آنجایی که گل های گیاه قبل از رشد و به محض دیده شدن از گیاه جدا می شوند، مسئله ای از بایت گرده آن وجود ندارد.

12- ادریسی

انواع تازه گیاه ادریسی هیچ گونه حساسیتی در افراد ایجاد نمی نمایند. اما بهتر است از برخی گونه های آن دوری کرد.

13- گل حنا (ایمپشن)

گرده های گل حنا بزرگ و چسبناک هستند و تنها از طریق حشرات گرده افشان حمل می شوند.

14- زنبق

این گیاه هم گرده هایش را در هوا پخش نمی نماید و برای گرده افشانی منتظر حشاتی که برای شهد به سراغ گل می آیند می ماند.

15- لیلیوم

درست است که گیاه گرده های زیادی دارد، اما پرچم هایش را می توان به راحتی از آن جدا کرد. در هنگام جدا کردن پرچم ها مراقب باشید لباس یا دست تان رنگی نگردد.

16- ارکیده

گرده های ارکیده ایجاد آلرژی نمی نمایند اما ممکن است در افراد حساس باعث تب یونجه شوند. مراقب شیره گیاه باشید چون می تواند در پوست ایجاد التهاب کند.

منبع: فوت و فن / thespruce.com
انتشار: 18 مرداد 1401 بروزرسانی: 18 مرداد 1401 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 2188

به "برترین گل ها برای افراد مبتلا به آلرژی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین گل ها برای افراد مبتلا به آلرژی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید