تجربه 29 روز هوای آلوده تهران در تیرماه

به گزارش فروشگاه کوچک، بر اساس اطلاعات ثبت شده در ایستگاه های سنجش کیفیت هوای تهران، تعداد روز های آلوده طی تیرماه امسال 29 روز بود که یک روز در شرایط بسیار ناسالم نهاده شد.

تجربه 29 روز هوای آلوده تهران در تیرماه

به گزارش ایسنا، آمار شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان می دهد تیر ماه سال جاری شهروندان تهرانی روز های آلوده بیشتری را نسبت به تیر ماه سال گذشته تجربه نموده اند.

شرایط هوای تهران در اولین ماه تابستان 1401 و مقایسه آن با سال گذشته نشان می دهد که در تیر ماه سال گذشته 17 روز قابل قبول ثبت شد که این عدد سال جاری به دو روز کاهش یافت.

در تیر سال 1400 تنها 13 روز هوای تهران در شرایط ناسالم برای گروه های حساس و یک روز در شرایط ناسالم برای تمام گروه ها قرار داشت که این شرایط در سال جاری به 25 روز ناسالم برای گروه های حساس و سه روز ناسالم برای همه گروه ها رسید.

در تیرماه سال 1400 تهران در شرایط بسیار ناسالم قرار نگرفت، این در حالیست که سال جاری یک روز بسیار ناسالم را تجربه کرد. در تیرماه هر دو سال 1400 و 1401 نیز تهران هیچ روزی هوای پاک را به خود ندیده است.

برجسته ترین نکته ای که در مقایسه کیفیت هوای تیرماه سال نو و سال گذشته به چشم می خورد، ثبت شرایط بسیار ناسالم هوا در روز 13 تیرماه 1401 است. شاخص آلودگی هوا در این روز به عدد 261 رسید.

افزایش تصاعدی غلظت آلاینده ها در این روز به دلیل خشک شدن آبگیر های جنوب البرز و جنوب غرب تهران و توده گردوخاکی بود که تهران را تحت تاثیر قرار داد، این توده منشا داخلی داشت و ناشی از وزش باد شدید و خیلی شدید در بخش هایی از بیابان های استان های قزوین و البرز بود به گونه ای که بر اثر وزش باد غربی به سمت تهران منتقل شده و متاسفانه شدت و غلظت بالایی داشت.

آلاینده شاخص هوای تیرماه سال 1401 نیز مانند تیر ماه سال گذشته ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون بود و هوای تهران 15 روز با این آلاینده شاخص آلودگی هوا را تجربه کرد. تنها در روز های 12 و 13 تیرماه که توده گرد و خاک تهران را تحت تاثیر قرار داد، ذرات معلق کمتر از 10 میکرون تبدیل به آلاینده شاخص هوای تهران شد و 14 روز از تیرماه سال جاری نیز آلاینده شاخص به ازن تبدیل شد.

کمینه شاخص ثبت شده برای آلاینده ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون عدد 79 و بیشینه آن عدد 144 را نشان می دهد. کمینه و بیشینه شاخص برای آلاینده ازن نیز 102 و 162 بود.

ذرات معلق کوچکتر از 10 میکرون درشت ترند و نسبت به ذرات معلق کوچکتر از 2.5 میکرون کمتر وارد بخش های تحتانی سیستم تنفسی می شوند و به طور جزئی خطر کمتری دارند، ولی در غلظت های بالا و در قیاس با حد مجاز می توانند مسائل زیادی به لحاظ بهداشتی و زیست محیطی در پی داشته باشند.

مطالعات علمی متعدد درباره ذرات معلق نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض این آلاینده باعث بروز مسائل زبادی می گردد. مرگ زودرس در مبتلایان به بیماری های قلبی و ریوی، بروز حملات قلبی غیرکشنده، ضربات قلب نامنظم، ابتلا به سرطان ریه، تشدید آسم، کاهش عملکرد ریه و افزایش علائم تنفسی مسائلی است که آلودگی هوا برای سلامت انسان ایجاد می نماید.

ازن نیز آلاینده ثانویه ای است که پیش ساز های آن VOC ها یا همان ترکیبات آلی فرار و ناکس هستند. این آلاینده ها با تابش شدید و مستقیم نور خورشید آلاینده ازن را فراوری می نمایند.

خودرو های دیزلی، موتورسیکلت های فرسوده و بخارات بنزین پیش ساز های ازن هستند بعلاوه استفاده از سوخت های غیر استاندارد در نیروگاه ها و پالایشگاه ها می تواند در افزایش غلظت ازن نقش داشته باشد. علاوه بر این آلاینده ازن سبب کاهش عملکرد ریه و افزایش علائم تنفسی مانند سرفه، تنگی نفس، تشدید آسم و سایر بیماری های ریوی می گردد. ازن در مرگ ومیر زودرس نیز تاثیرگذار است.

شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم بندی می گردد. بر اساس این تقسیم بندی از عدد صفر تا 50 هوا پاک، از 51 تا 100 هوا سالم یا میانه، از 101 تا 150 هوا ناسالم برای گروه های حساس، از 151 تا 200 هوا ناسالم برای همه گروه ها، از 201 تا 300 هوا بسیار ناسالم و از 301 تا 500 شرایط کیفی هوا خطرناک است.

لازم به ذکر است در هوای پاک که با رنگ سبز نشان داده می گردد، شرایط کیفیت هوا مناسب است و خطری برای سلامت انسان ندارد. در هوای سالم که به رنگ زرد شناخته می گردد، کیفیت هوا قابل قبول و غلظت آلاینده ها کمتر از حدی است که بر سلامت انسان تاثیر منفی داشته باشد، اما در هوای ناسالم برای گروه های حساس که به رنگ نارنجی نشانه گذاری می گردد، اندازه AQI بین 101 تا 150 قرار می گیرد که در نتیجه آن گروه های حساس اثرپذیری بیشتری از آلودگی هوا خواهند داشت.

در هوای ناسالم که به رنگ قرمز است، کلیه افراد جامعه در معرض مخاطرات ناشی از آلودگی هوا قرار می گیرند و حتی ممکن است گروه های حساس دچار عوارض شدیدتری شوند. افزون بر این در هوای بسیار ناسالم که به رنگ بنفش نشان داده می گردد و عدد AQI بین 201 تا 300 قرار می گیرد، احتمال بروز عوارض جدی برای سلامت افراد جامعه افزایش می یابد.

منبع: فرارو
انتشار: 8 مرداد 1401 بروزرسانی: 8 مرداد 1401 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 2179

به "تجربه 29 روز هوای آلوده تهران در تیرماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجربه 29 روز هوای آلوده تهران در تیرماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید