مشخص طولانی ترین مرز دریایی ایران در دریای عمان، نهایی شدن یکی از حساس ترین موافقتنامه های ایران با کشورهای حاشیه خلیج فارس

به گزارش فروشگاه کوچک، معاون وزارت امور خارجه کشورمان از نهایی شدن یکی از حساسترین موافقتنامه های ایران با کشورهای همسایه حاشیه جنوبی خلیج فارس و مشخص طولانی ترین مرز دریایی ایران در دریای عمان اطلاع داد.

مشخص طولانی ترین مرز دریایی ایران در دریای عمان، نهایی شدن یکی از حساس ترین موافقتنامه های ایران با کشورهای حاشیه خلیج فارس

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

به گزارش گروه بین الملل فروشگاه کوچک به نقل از ایرنا، معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه از معین طولانی ترین مرز دریایی جمهوری اسلامی ایران در دریای عمان اطلاع داد و گفت: نوآوری اساسی در موافقتنامه ایران و عمان مربوط به نحوه استفاده از منابع احتمالی هیدروکربن موجود در محدوده مرز دریایی است.

سید عباس عراقچی روز سه شنبه در یادداشتی نوشت: در حالی که بعضی از کشورهای منطقه و کشورهای خارج از منطقه به تنش های موجود دامن زده و سعی در تخریب فضای سیاسی حاکم بر روابط جمهوری اسلامی ایران با کشورهای همسایه دارند، برای نخستین بار بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی و در یک تحول تاریخی یکی از مهم ترین و حساس ترین اسناد و موافقتنامه های ایران با کشورهای همسایه حاشیه جنوبی خلیج فارس نهایی شده و طولانی ترین مرز دریایی جمهوری اسلامی ایران در دریای عمان معین شده است.

معاون وزیر امور خارجه اضافه نمود: مذاکرات و گفت وگوهای مربوط به معین حدود بین کشورها همیشه یکی از سختترین و پیچیده ترین مذاکرات در طول تاریخ بوده و حتی کشورهای متحد و هم پیمان نیز در خلال چنین مذاکراتی به اختلافات اساسی رسیده اند که عمدتاً به مراجع بین المللی حل و فصل اختلاف ارجاع شده یا با قدمت های طولانی لاینحل مانده است.

عراقچی ادامه داد: این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران و دولت پادشاهی عمان با توجه به روابط بسیار نزدیک خود و با تکیه بر اصول حسن نیت و حسن همجواری مذاکرات پیچیده و سخت فنی و حقوقی مربوط به معین مرز دریایی خود را با موفقیت به انجام رسانده و گام بسیار مهمی را در تاریخچه روابط فی مابین و تعاملات منطقه ای برداشته اند.

به گفته وی، این گام مهم درخلال سفر هفته گذشته محمود بن فیصل البوسعیدی وزیر کشور پادشاهی عمان به تهران و دیدار با دکتر ظریف وزیر امور خارجه کشورمان تکمیل شده و اسناد تصویب موافقتنامه معین مرز دریایی بین دو کشور مبادله شد.

معاون وزیر امور خارجه به نتیجه رساندن مذاکرات سخت و سخت حقوقی و فنی مربوط به معین طولانی ترین مرز دریایی را به عنوان اقدام مهم دیگری بعد از تجربه مذاکرات مربوط به برجام نشان دهنده عزم و اراده جدی جمهوری اسلامی ایران برای ایجاد ثبات و امنیت در منطقه و توسعه گسترده روابط و تعاملات با همه کشورها به خصوص کشورهای منطقه مطرح کرد.

عراقچی ادامه داد: این امر نشانه دیگری است بر حقانیت موضع اصولی و اساسی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اینکه همه موضوعات منطقه ای توسط کشورهای منطقه و بدون حضور دیگر کشورها به وسیله مذاکره و گفت وگو قابل تفاهم است.

وی توضیح داد: نوآوری اساسی موافقتنامه معین مرز دریایی ایران و عمان در دریای عمان که حاصل گفت وگوهای فشرده و طولانی دوجانبه بوده است مربوط به نحوه استفاده از منابع احتمالی هیدروکربن موجود در محدوده مرز دریایی بین دو کشور است که صرفاً با توافق دو کشور امکانپذیر شده است.

معاون امور حقوقی و بین الملل اظهار داشت: این نوآوری که در چارچوب اصول و رویه های بین المللی مبنای توافق شده حکایت از عزم و اراده اساسی دو کشور برای گسترش مناسبات و ایجاد ثبات در منطقه داشته و یک الگوی بسیار مناسبی برای کشورهای منطقه محسوب می شود.

عراقچی، موافقتنامه مرزی با عمان را در سه سطح بین المللی، منطقه ای و داخلی حائز اهمیت دانست و گفت: در حالی که اختلافات مرزی بین بسیاری از کشورها در مناطق مختلف دنیا تنش های مرزی بین این کشورها را به دنبال دارد، ایران و عمان توانسته اند به وسیله مذاکره و گفت وگوهای دوجانبه به معین مرز دریایی خود مبادرت نمایند.

وی اضافه نمود: در حالی که بعضی کشورها در منطقه ما با کوبیدن بر طبل جنگ و دشمنی و ایران هراسی کوشش می نمایند که چهره غیرقابل اعتماد از ایران به نمایش بگذارند، ایران و عمان در سایه تدابیر رهبران خود روابط بسیار ممتاز و منحصر به فردی را تجربه می نمایند و در بستر روابط بسیار خوب سیاسی دو کشور است که امکان دستیابی به توافقی این چنین مهم در معین مرز دریایی دو کشور دوست فراهم می شود.

عراقچی همچنین گفت: در سطح داخلی به نتیجه رسیدن مذاکرات و امضای این موافقتنامه نمونه بارزی از همکاری و تعامل سازنده همه دستگاه های ذی ربط، بخش های نظامی و غیرنظامی است.

منبع: تسنیم
انتشار: 17 آبان 1398 بروزرسانی: 13 شهریور 1399 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 505

به "مشخص طولانی ترین مرز دریایی ایران در دریای عمان، نهایی شدن یکی از حساس ترین موافقتنامه های ایران با کشورهای حاشیه خلیج فارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشخص طولانی ترین مرز دریایی ایران در دریای عمان، نهایی شدن یکی از حساس ترین موافقتنامه های ایران با کشورهای حاشیه خلیج فارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید