تقلای مصر برای انتها روابط تیره 4 ساله با قطر

به گزارش فروشگاه کوچک، سامح شکری، وزیر امور خارجه مصر در اظهاراتی که منابع مصری آن را منتشر کرده اند، تاکید کرد که قاهره و دوحه هر دو مصمم به از سرگیری پیوندها و مناسبات مستحکم میان دو کشور هستند.

تقلای مصر برای انتها روابط تیره 4 ساله با قطر

از منابع رسانه ای مصر، شکری در قاهره و در یک نشست مطبوعاتی گفته که در سفر به دوحه درباره مسائل مربوط به تحریم و محاصره قطر از سوی مصر، عربستان، امارات و بحرین گفت وگو کردیم و با بسیاری از این مسائل هم افزایی مثبت وجود داشت و هر دو طرف بر تمایل خود برای از سرگیری روابط برادرانه و محبت آمیز تاکید کردند.

رئیس دستگاه دیپلماسی مصر با بیان اینکه قاهره روابط ویژه ای با دیگر کشورهای عربی دارد، گفت که با امیر قطر دیداری مثبت داشته است و وی بار دیگر بر حمایت از روابط دوجانبه و توسعه آن و ازسرگیری مناسبات قوی با رعایت دغدغه های طرفین و اتخاذ اقدامات تضمین کننده برای سرانجام دادن به همه مسائلی که به پیچیده شدن روابط در گذشته منجر شد، تاکید کرد.

شکری افزود که تنها یک یا دو مساله مورد بحث و مناقشه میان قطر و مصر در کمیته پیگیری روابط باقی مانده است و امیدواریم به زودی با اددامه رویکرد کنونی شاهد تحکیم روابط و بازگشت آن به روال طبیعی باشیم.

در همین پیوند، وزارت امور خارجه مصر محتوای نامه عبدالفتاح السیسی به تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر را منتشر کرد.

دستگاه دیپلماسی مصر پیشتر در توضیح نامه السیسی به امیر قطر در بیانیه ای نوشته بود: در این نامه که از سوی سامح شکری، وزیر امور خارجه مصر در دوحه به امیر قطر تقدیم شد، بر اهمیت تداوم رایزنی ها و همکاری ها برای پیشبرد مناسبات دو کشور در مرحله آینده و تمایل برای استمرار گام های متقابل با هدف از سرگیری سازوکارهای مختلف همکاری دوجانبه در هماهنگی با فرایند مناسبات دو کشور و پیشرفت های ملموس به دست آمده در همه زمینه های مورد اختلاف در چارچوب توافق العلا تاکید شده است.

وزارت امور خارجه مصر در سرانجام آورده است که السیسی در این نامه از امیر قطر دعوت کرد تا در نزدیک ترین فرصت ممکن به قاهره سفر کند.

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر و سامح شکری، همتای مصری وی دوشنبه این هفته در دوحه درباره تقویت همکاری ها و چشم اندازهای روابط دوطرفه گفت وگو کرده بودند.

شکری در نخستین سفرش به قطر بعد از یک دوره از روابط سرد میان مصر و قطر، پیام عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر را تحویل تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر داد.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه مصر، وزرای امور خارجه دو کشور در مقر وزارت امور خارجه قطر و با حضور هیات های دو کشور، مذاکره کردند.

مصر در نیمه سال 2017 در همراهی با عربستان و امارات، روابط خود را با قطر قطع کرد تا این عضو شورای همکاری خلیج فارس در یک محاصره کامل اقلیمی و سیاسی قرار بگیرد، اما پس از شکست سیاست تحریم و محاصره سعودی ها، در 5 ژانویه 2021 در شهر العلای عربستان، دو کشور بر سر از سرگیری روابط توافق کردند.، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 12 تیر 1400 بروزرسانی: 12 تیر 1400 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1763

به "تقلای مصر برای انتها روابط تیره 4 ساله با قطر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تقلای مصر برای انتها روابط تیره 4 ساله با قطر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید