جینا هاسپل رئیس جدید سیا کیست؟، خانمِ سرشکنجه گر در بالاترین مقام اطلاعاتی آمریکا

به گزارش فروشگاه کوچک، این که ترامپ زن ستیز با سابقه ای طولانی از رفتار شنیع با زنان زیردست، یک زن را به بالاترین مقام اطلاعاتی آمریکا می رساند، نشان از ویژگی های خاص دارد که از سوابق سیاه هاسپل در تایلند آشکار می شود.

جینا هاسپل رئیس جدید سیا کیست؟، خانمِ سرشکنجه گر در بالاترین مقام اطلاعاتی آمریکا

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، روز سه شنبه (22 اسفند) رسانه های آمریکا خبر برکناری رکس تیلرسون وزیر خارجه امریکا را، بعد از ماه ها چالش و جدل میان او و رییس جمهور آمریکا، منتشر کردند. همزمان از واشینگتن خبر رسیده که مایک پومپئو، رییس کنونی سیا، گزینه ترامپ برای جایگزینی تیلرسن است. اما خبر مهم دیگر این که، ترامپ اعلام کرده با رفتن پومپیو از سیا، یک زن را به نام جینا هاسپل (قائم مقام کنونی پومپیو در سیا) به عنوان رییس سیا منصوب می کند. از این رو، در گزارش پیش رو، نگاهی به سوابق اولین زنی می اندازیم که به بالاترین مقام اطلاعاتی در تاریخ ایالات متحده رسیده است.

جینا شری هاسپل (Geena Cheri Haspel)، متولد 1956(62 ساله)، افسر ارشد اطلاعاتی آمریکاست که از 1985 به سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا) پیوست. او در فوریه سال 2017، از سوی دانلد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده، به عنوان قائم مقام ریاست سیا منصوب شد. او چند سالی هم کننده سیا در بریتانیا بود.

هاسپل در 2002، مسوول یکی از زندان های مخفی سیا در تایلند بود (این نوع زندان های سیا به Black Site معروفند) که با کد چشم گربه شناخته می شد. دو تن از اعضای القاعده با نام های عبدالرحیم الناشری و ابو زبیده، مدتی در این زندان مخفی محبوس بودند. طبق گزارش های متعددی که بعدها منتشر شد، در این زندان، تحت مسوولیت هاسپل، روی زندانیان القاعده شکنجه هایی چون غرق مصنوعی (waterboarding) به صورت مرتب و متعدد اجراء می شد. طبق گزارش های داخلی سیا که از محرمانگی خارج شدند، ابوزبیده در 83 نوبت در یک ماه با شیوه غرق مصنوعی شکنجه شد. بارها به مدت چند روز متوالی او را بی خواب نگه داشتند و به واسطه قرار دادن او در یک محفظه تنگ به مدت طولانی، در حالی که سرش به دلیل تنگی این محفظه با دیوار در تماس بود، چشم چپ خود را از دست داد. در نهایت طبق همین گزارش های داخلی، بازجویان سیا تایید کردند که او اطلاعات به درد بخوری در اختیار نداشته است.

شکنجه غرق مصنوعی

هاسپل بعد از این، مدیر دفتر خوزه رودریگز، مسوول وقت مرکز ضدتروریزم سیا شد. رودریگز در کتاب خاطرات خود نوشت که هاسپل در سال 2005 دستور داد که چند دوجین نوار ویدیویی که از فرایند بازپرسی ها در زندان مخفی سیا در تایلند (تحت مسوولیت هاسپل) تهیه شده بود و در واقع اسناد محکومیت خود او بودند، نابود شود.

در 2013، جان برنان، مدیر وقت سیا، هاسپل را به عنوان معاون سرویس ملی عملیات مخفی مشخص کرد که وظیفه آن انجام عملیات سرّی در سراسر دنیاست. با این حال، این تصمیم، به واسطه نقدها شدید و گسترده ای که به عملکرد گذشته هاسپل و نقش او در برنامه بازپرسی، بازداشت، بازپرسی سیا وجود داشت، مورد پذیرش مقامات ارشد سیا قرار نگرفت. با این حال، هاسپل به عنوان معاون این قسمت در امور جاسوسی و اقدام خارجی به فعالیت مشغول شد.

در 2 فوریه 2017، دانلد (دونالد) ترامپ هاسپل را به عنوان قائم مقام ریاست سیا منصوب کرد. در 8 فوریه، چند عضو کمیته اطلاعات سنا، خواستار تجدیدنظر ترامپ در این انتصاب شدند. سناتور شلدون وایتهاوس، از طرف خود و دو همکار سناتور نوشت:

من به خصوص نگران گزارش هایی هستم که درباره نقش این فرد(هاسپل) در نابودی بدون مجوز نوارهای بازپرسی سیا در اختیار دارم، نوارهایی که کاربرد شکنجه علیه محبوسین توسط سیا را مستند می کرد. همکاران من سناتور وایدن و سناتور هینریش گفته اند که اطلاعات محرمانه ای در اختیار دارند که نشان می دهد فرد تازه منصوب شده برای این جایگاه نامناسب است و درخواست خارج شدن این اطلاعات از محرمانگی را داده اند. من هم با این درخواست همراه هستم.

در 15 فوریه 2017، اسپنسر آکرمن، خبرنگار حوزه اطلاعات و امنیت در روزنامه دیلی بیست، گزارش داد که دو روانشناس به نام های بروس یِسِن و جیمز میچل، طراح اصلی برنامه بازپرسی تشدید شده هستند که در زندان مخفی سیا در تایلند روی ابو زبیده، و بعد، دیگر زندانیان سیا در سراسر دنیا اجراء شد. یِسِن و میچل با شکایت سلیمان عبدالله سلیم، محمد احمد بن سعود و عبیدالله، زندانیان سابق سیا که به شدت شکنجه شده بودند، تحت تعقیب قرار گرفتند. این سه تن، در واقع از طرف یک تبعه افغانستان به نام گل رحمان شکایت را طرح کردند که این فرد به عنوان مظنون توسط سیا دستگیر شد و از شدت شکنجه در بلک سایت سیا(تحت نظارت هاسپل) کشته شد.

در حال حاضر، این پفراینده در جریان است و یِسِن و میچل به شدت دنبال آن هستند که هاسپل و دیگر همکار سابق او در تایلند را به شهادت به نفع خود وادار کنند. این دو روانشناس به دادگاه گفتند که کلیه اقدامات آن ها بدون اجازه و دستور هاسپل امکانپذیر نبوده و قاضی باید او را برای ادای شهادت به دادگاه فرا بخواند. علاوه بر هاسپل، پای دو مقام ارشد دیگر سیا که در زمان وقوع شکنجه علیه گل رحمان و این سه شاکی مسوولیت داشتند، به میان آمد و قاضی پفراینده آن ها را برای ثبت اظهارات احضار کرد. البته خانم هاسپل که از حمایت ویژه ترامپ برخوردار است، تا به امروز از سوی قاضی به دادگاه فراخوانده نشده است.

در 17 دسامبر 2014، بعد از انتشار گزارش جنجالی کمیته اطلاعاتی سنا درباره شکنجه در سازمان های اطلاعاتی آمریکا، مرکز اروپایی حقوق اساسی و بشر اتهامات جنایی را علیه ماموران ناشناس سیا که مرتکب شکنجه شده اند، طرح کرد.

در 7 ژوئن 2017، همین مرکز اروپایی از دادستان کل آلمان خواست که حکم بازداشت خانم جینا هاسپل را به دلیل آن که شکنجه مظنونین تحت مسوولیت او انجام گرفت، صادر کند.

طبق گزارش روزنامه گاردین(15 فوریه 2017)، هاسپل زمانی که با نام مستعار جینا دو(Geena Doe) رییس دفتر رودریگز در مرکز ضدتروریزم سیا بود، به او کمک کرد که حدود 100 نوار ویدیویی از بازپرسی های سیا در زندان های مخفی نابود شود. افشای این مساله جرقه اصلی بود که تحقیقات جنجالی کمیته اطلاعاتی سنا را درباره شکنجه در دستگاه های اطلاعاتی آمریکا در 2014 رقم زد.

لازم به ذکر است که ترامپ در 26 ژانویه گفت که به زودی با صدور یک فرمان اجرایی، کاربرد شکنجه را دوباره به سیستم های اطلاعاتی آمریکا بازخواهد گرداند که البته این تصمیم با مخالفت های جدی در درون سیا و سایر تشکیلات اطلاعاتی آمریکا، به ویژه سناتورها و کنندگان دمکرات کنگره روبرو شد و موقتا مسکوت ماند. اما در درون تشکیلات ترامپ خط بازگشایی دوباره زندان های مخفی (بلک سایت ها) که در زمان وزارت دفاع لئون پانتا ظاهرا تعطیل شده بود، به شدت دنبال می شود. به گفته برخی تحلیل گران، انتصاب فردی چون هاسپل با آن سابقه در زمینه شکنجه به عنوان قائم مقام سیا، و اکنون به عنوان نامزد ریاست سیا، نشان از آن دارد که ترامپ قصد دارد همه شیوه های کثیف سیا را به این تشکیلات بازگرداند. ترامپ در توجیه این تصمیم، سخنانی گفت که به شدت سر و صدا کرد:

من در 24 ساعت گذشته با شماری از بلندمرتبه ترین مقامات اطلاعاتی صحبت کردم و از آن ها این سوال را پرسیدم که آیا این(شکنجه) جواب می دهد؟ و جواب بله، قطعا بود. تا جایی که به من مربوط می شود، آتش را باید با آتش جواب داد.

در سال گذشته که هاسپل با دستور ترامپ قائم مقام سیا شد، صدای منتقدان زیادی بلند شد. برای مثال، کریستوفر آندرس، نایب رییس دفتر واشینگتن اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا در مصاحبه با نیویورک تایمز از نگرانی شدید خود از انتصاب هاسپل خبر داد. او گفت:

مایک پومپیو(رییس سیا) باید به مردم آمریکا توضیح دهد که چگونه ارتقاء فردی که به اداره یک شکنجه گاه متهم است(هاسپل) با سوگند او در کنگره مبنی بر مخالفتش با هر نوع شکنجه و آزار، جور درمی آید.

پومپیو در جلسه تایید انتصاب خود در سنا سوگند خورده بود که تحت ریاست او، اقدامی در جهت بازگرداندن شیوه های غیرقانونی بازپرسی به سیا انجام نخواهد گرفت.

گرچه، شماری از مقامات امنیتی سابق و چهره های حرفه ای سیا، انتخاب هاسپل را تحسین کردند و او را گزینه ای مناسب برای این کار دانستند. از آن جمله، جیمی کِلَپر ، مشاور امنیتی پیشین رییس جمهور و مسوول سابق جامعه اطلاعاتی آمریکا بود که درباره هاسپل چنین گفت:

او یک کهنه سرباز باتجربه در آژانس است که هم در محیط اطلاعاتی و هم خارج از آن بسیار مورد احترام است.

به هر حال، همان طور که جینا هاسپل در سال گذشته اولین زنی بود که به جایگاه نفر دوم سازمان سیا رسید، با اعلام نامزدی او برای پست ریاست سیا، اولین زنی است که به این جایگاه می رسد. این که ترامپ، که گزارش های بسکمک درباره زن-ستیزی و رفتارهای شنیع و شرم آور او با زنان زیردستش منتشر شده، یک زن را به مهم ترین پست اطلاعاتی ایالات متحده رسانده، نشان از آن دارد که هاسپل ویژگی های خاصی دارد که برای پیشبرد برنامه های سیاست خارجی ترامپ مناسب است. بخشی از این ویژگی های خاص البته از سوابق سیاه او در تایلند مشخص است.

منبع:مشرق

منبع: تسنیم
انتشار: 22 اسفند 1398 بروزرسانی: 22 اسفند 1398 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 814

به "جینا هاسپل رئیس جدید سیا کیست؟، خانمِ سرشکنجه گر در بالاترین مقام اطلاعاتی آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جینا هاسپل رئیس جدید سیا کیست؟، خانمِ سرشکنجه گر در بالاترین مقام اطلاعاتی آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید