راه های مهاجرت به ایتالیا؛ (تحصیلی، کار، سرمایه گذاری و ...)

به گزارش فروشگاه کوچک، مهاجرت به ایتالیا به وسیله تحصیل، کار، ازدواج، سرمایه گذاری و اعلام پناهندگی امکان پذیر است. معمولا بهترین روش برای مهاجرت به ایتالیا اخذ ویزای تحصیلی است.

راه های مهاجرت به ایتالیا؛ (تحصیلی، کار، سرمایه گذاری و ...)

با ما همراه باشید و با تور ایتالیا از به بهترین کشور اروپا سفر کنیم و در شهرهای ونیز، فلورانس و رم بگردیم و بناهای تاریخی این کشور تاریخی را از نزدیک ببینیم.

ایتالیا کشوری است که چه از لحاظ اقتصادی و چه از لحاظ سیاسی همیشه در بین 5 قدرت برتر اروپا قرار می گیرد. برندها و مارکت های مختلف، صنایع غذایی مطلوب و جاذبه های فراوانی گردشگری باعث شده که این کشور زیبا به یکی از غول های قاره سبز و مقصد مهاجرت بسیاری از مردمان جهان گردد. با آغاز جنگ داخلی در سوریه و سیل مهاجرین به وسیله آب های مدیترانه به ایتالیا قوانین مهاجرتی این کشور دست خوش تغییرات سختگرانه تری شده است.

به طور کلی راه های مهاجرت به ایتالیا به چند دسته تقسیم بندی می شوند:

 1. مهاجرت به ایتالیا به وسیله پناهندگی
 2. مهاجرت به ایتالیا به وسیله تحصیل
 3. مهاجرت به ایتالیا به وسیله کار
 4. مهاجرت به ایتالیا به وسیله ازدواج
 5. مهاجرت به ایتالیا به وسیله سرمایه گذاری

1. پناهنده شدن به ایتالیا

همانگونه که از نام این مهاجرت معین است فرد قصد ورود به خاک کشور ایتالیا را به وسیله اعلام پناهندگی دارد. این راه یکی از پر مخاطره ترین راه های سفر به ایتالیاست. فقط در سال 2016 میلادی نزدیک به 4000 نفر در راه سفر به ایتالیا به وسیله کشتی های غیرقانونی کشته شدند. هرگز از این راستا برای رسیدن به کشور مقصد استفاده نکنید.

2. مهاجرت تحصیلی

دانشگاه پلی تکنیک میلان، دانشگاه پلی تکنیک تورینو، دانشگاه بلونیا و بسیاری از دانشگاه های معتبر ایتالیایی هستند که میزبان مهاجرین فراوانی از سراسر جهان برای ادامه تحصیل هستند.

مراکز دانشگاهی ایتالیایی زبان

ادامه تحصیل در ایتالیا یا به زبان ایتالیایی و یا به زبان انگلیسی میسر است. در صورتی که مشتاق به ادامه تحصیل به زبان ایتالیایی هستید (و یا قصد دریافت مدرک کارشناسی در کشور ایتالیا را دارید)، قبل از درخواست ویزای تحصیلی از ایتالیا ابتدا شما احتیاجمند گذراندن دوره های زبان ایتالیایی و دریافت نمره قبولی در آزمون Esterni که توسط مدرسه ایتالیایی درتهرانپیترو دلا واله برگزار می گردد، خواهید بود. این امتحانات بهمن هر سال برگزار شده و دانشجو با خواندن کتاب 1 و 2 Espresso و کسب حداقل نمره 160 از 200 نمره می تواند برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام نماید. گفتنی است که داشتن این مدرک تنها برای دریافت ویزا می باشد و برای ورود به دانشگاه باید مدارک مورد احتیاج هر دانشگاه را تهیه نمایید.

دانشگاه های انگلیسی زبان

بسیاری از دوره ها و برنامه های به زبان ایتالیایی ارائه و آموزش داده می گردد اما تعدادی از برنامه های زبان انگلیسی نیز برای دانشجویان بین المللی در دسترس است و میزان آنها رو به رشد است. این امر به ویژه برای دوره های سطح کارشناسی ارشد رو به افزایش است. مراکزی مانند:

 • دانشگاه پاویا
 • دانشگاه میلان
 • آموزشگاه ایتالیا
 • دانشگاه لورنزو د مدیچی: فلورانس، ایتالیا
 • و ...

بعضی از رشته های خود را به صورت انگلیسی زبان ارائه نموده تا موجب حضور هر چه بیشتر متقاضیان برای تحصیل در ایتالیا گردند.

نکات عمومی:

مدرک زبان مورد احتیاج: متغیر، گاها مورد احتیاج نیست. درحالت کلی ایلتس 5

شهریه تحصیل در ایتالیا: 1000 تا 2000 یورو. قابل کاهش به 500 یورو در سال برای تمام متقاضیان

امکان بورسیه تحصیلی ایتالیا: بله. برای تمام متقاضیان در تمامی مقاطع بین 4000 تا 5000 یورو در سال

3. مهاجرت به ایتالیا به وسیله کار

دریافت ویزا به وسیله کار در کشور ایتالیا کمی سخت است. به این صورت که در ابتدا بایستی شخصی به عنوان کارفرما برای شما دعوتنامه بفرستد که این خود دارای شرایطی به توضیح زیر است:

 • کارفرما باید کارفرما به مدت 3 ماه در روزنامه و اینترنت آگهی شغلی خود را دهد اگر در کشور خود متقاضی یافت نکرد باید به مدت 3 ماه در کل اتحادیه اروپا آگهی دهد و اگر مجددا متقاضی یافت نکرد، میتواند برای شما دعوتنامه کاری ارسال نماید.
 • کارفرما می بایست نشان دهد که توانایی تامین اقتصادی شما و خانواده تان را داراست.

نکته: اگر شخصی به عنوان دانشجو در ایتالیا باشد می تواند به محض آگهی شدن شغل اقدام به دریافت مجوز نماید.یعنی اگر شما در کشور ایتالیا کارفرمایی دارید میتوانید به وسیله تحصیل وارد خاک ایتالیا شوید و پس از آن اقدام اخذ ویزای کار ایتالیا نمایید.

4. ازدواج و مهاجرت

در کشور ایتالیا به مانند دیگر کشورهای جهان در صورتی که یک فرد با اتباع کشور ایتالیا (چه مرد و چه زن) ازدواج کند می تواند به واسطه ازدواج درخواست تابعیت ایتالیا کند.

توجه:ازدواج در ایتالیا دارای مراسم و شریفات خاص به خود می باشد، اعلان ازدواج و انجام ازدواج در کلیسا اجباری و الزامی است و برای اینکه ازدواج در ایتالیا حالت رسمی پیدا کند می بایستی که به صورت رسمی در کلیسا اتفاق بیفتد.

قانون مدنی ایتالیا امکان ازدواج یک شهروند و تبعه خارجی با مرد یا زن ایتالیایی یعنی اتباع ایتالیا را منوط به مدارک زیر مجاز می شمارد :

 • گواهی تولد و مدارک تولد فرد که به زبان ایتالیایی ترجمه شده باشد و مورد تایید سفارت باشد
 • مدارک شناسایی و پاسپورت فرد متقاضی که دارای اعتبار باشد
 • مدارکی مبنی بر اینکه فرد منعی برای ازدواج ندارد مثل اینکه در عقد زوجیت فرد دیگر نباشدج
 • گواهی ها و مدارک مذکور بالا هر دو باید به زبان ایتالیایی ترجمه گردد و به آفیس محلی و افسر دولت ارائه گردد تا درخواست اعلان ازدواج در کلیسا پذیرفته گردد .
 • همچنین دو مدرک دیگر ممکن است احتیاج به ارائه داشته باشد یکی اینکه بستگان و اطرافیان زوج و زوجه گواهی و شهادت بدهند که ازدواج آنها بر پایه روابط واقعی است دوم اینکه مدارک و گواهی هایی مبنی بر وجود رابطه عاطفی بین طرفین وجود داشته باشد.

5. مهاجرت با سرمایه گذاری

کشور ایتالیا اقامت خاصی به وسیله برنامه سرمایه گذاری ندارد، اما ممکن است بتوان مجوز اقامت را به وسیله خرید ملک یا مهاجرت به ایتالیا به وسیله سرمایه گذاری را به دست آورد. مقدار لازم سرمایه گذاری برای کسب ویزای سرمایه گذار در ایتالیا معین نمی گردد. با این حال، قوانین مهاجرت ایتالیا این امکان را برای متقاضیان خود کارفرما، از جمله کارآفرینانی که ممکن است مجوز اقامت موقت درایتالیا را بدست آورند فراهم می نماید، در صورتی که وجوه لازم برای فعالیت برنامه ریزی شده در دسترس باشد.

مجوز اقامت (Permesso di Soggiorno)

این مجوز برای متقاضیانی که مایل به کار در ایتالیا نیستند، اما مایلند در آن زندگی نمایند و از سبک زندگی کشور زیبای اروپایی لذت ببرند. دو نوع ویزا در ایتالیا وجود دارد که برای سرمایه گذاران قابل اجرا می باشد، ویزای اقامت دائمی و ویزای خود کارفرما.

هزینه زندگی در ایتالیا

واحد پول در ایتالیا همچون سایر کشورهای اروپایی، یورو می باشد. میانگین هزینه های زندگی در ایتالیا به صورت ماهانه معمولا بین 600 تا 700 یورو متغیر است.

بعضی از هزینه های متداول در ایتالیا

 • هزینه یک وعده غذا، در رستوران معمولی به طور میانگین در ایتالیا: 15.00یورو
 • هزینه برنج (سفید)، (1 کیلوگرم): 2.25 یورو
 • آب (بطری 1.5 لیتری): 0.46 یورو
 • بلیط یک طرفه (حمل و نقل داخلی) : 1.50یورو
 • بنزین (1 لیتری) : 1.53 یورو
 • و ...

هزینه زندگی در ایتالیا چقدر است؟

کلام آخر

مهاجرت عملی است بسیار سخت. بدون شناخت از فرهنگ، نوع زندگی و شرایط اقتصادی کشور مقصد نمی توان اقدام برای خروج کشور کرد. تمامی شرایط زندگی خود و کشور مقصد را بسنجید سپس سودای خروج از کشور را در سر بپرورانید.

گروه گردشگری خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 6 دی 1399 بروزرسانی: 6 دی 1399 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1421

به "راه های مهاجرت به ایتالیا؛ (تحصیلی، کار، سرمایه گذاری و ...)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه های مهاجرت به ایتالیا؛ (تحصیلی، کار، سرمایه گذاری و ...)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید