روش تست تیروئید در منزل

به گزارش فروشگاه کوچک، همه ما بارها برای انجام آزمایشات مختلف به آزمایشگاه مراجعه نموده ایم. آزمایش تیروئید یکی از هزاران آزمایشی است که ممکن است پزشک برایتان نوشته باشد. این آزمایش برای افرادی که به تیروئید کم کار یا پرکار مبتلا هستند و به تازگی علائم آن را مشاهده نموده اند، انجام می شوند.

روش تست تیروئید در منزل

تست تیروئید در آزمایشگاه و با خون گیری انجام می گردد. گذشته از استرسی که برای نتیجه آزمایش وجود دارد، بسیاری از افراد از فضای آزمایشگاه نیز موج منفی دریافت می نمایند. حال اگر دغدغه و نگرانی از بابت دیر رسیدن و چگونه رسیدن به آزمایش نیز به آن اضافه گردد، موضوع کمی سخت تر می گردد. آیا تا کنون به نمونه گیری در منزل فکر نموده اید؟ شما می توانید با استفاده از خدمات نمونه گیری در منزل بسیاری از معضلات مربوط به انجام آزمایش را مرتفع کنید.

شرایط تست تیروئید در منزل

شرایط نمونه گیری در منزل با شرایط آن در آزمایشگاه تفاوتی ندارد. برای انجام آزمایش تیروئید یا هر آزمایش در آزمایشگاه چند نکته مهم وجود دارد که بیشتر شما با این نکات آشنایی دارید و برای انجام آزمایش و نتیجه صحیح آن انجام می دهید. معمولا برای انجام آزمایشات مختلف باید به صورت ناشتا باشید. این مورد برای انجام تست تیروئید در منزل نیز صدق می نماید.

نکته اینجاست که منظور از ناشنا بودن دقیقا چه چیزی است. برای تست تیروئید در منزل یا آزمایشگاه باید حدود 12 ساعت قبل از تست، غذا نخورید؛ اما مصرف مایعات منعی ندارد. ناشتا بودن کامل از حدود سه ساعت قبل آزمایش کافی است. با توجه به اینکه نمونه گیری در خانه ساعت خاصی ندارد، می توانید خودتان ساعت ناشنا بودن و انجام تست را مشخص کنید. اگر داروی خاصی مصرف می کنید، باید پزشک یا مسئول آزمایشگاه را در جریان قرار دهید.

نحوه نمونه گیری در منزل

نحوه انجام تست تیروئید در منزل نیز دقیقا مشابه روش آن در آزمایشگاه است و با خون گیری انجام می گردد؛ اما با توجه به اینکه نمونه گیری در منزل ساعت خاصی ندارد، می توانید بر خلاف آزمایشگاه ها که تنها صبح ها تا ساعت خاصی نمونه گیری را انجام می دهند، زمان ناشتا بودن و سپس زمان انجام تست را خودتان مشخص کنید. اپراتورهای متخصص آزمایشگاهی که خدمات نمونه گیری در خانه را ارائه می دهد، در هر زمان که شما مشخص کنید در منزلتان حضور یافته و با آرامش و دقت بسیار خونگیری را انجام می دهند و نمونه را در جعبه های مخصوص به آزمایشگاه منتقل می نمایند.

مزایای نمونه گیری در منزل

همانطور که می دانید، تیروئید یک غده درون ریز در زیر گلو است که وظایف بسیار مهمی را به عهده دارد. اگر به هر دلیلی در عملکرد این غده اختلال ایجاد گردد، بدن با مسائل بسیاری روبرو می گردد و علائم آن به شکل های مختلف بروز پیدا می نماید. به همین دلیل در آزمایش هایی که مربوط به چکاپ بدن است، تست تیروئید نیز دیده می گردد. این روزها نمونه گیری در منزل برای تست تیروئید به یک امر رایج و معمول تبدیل شده است.

قطعا ارائه چنین خدماتی از سوی آزمایشگاه ها مزایای بسیار زیادی برای بیماران به همراه دارد. یکی از اصلی ترین دلایلی که افراد برای مراجعه به آزمایشگاه و انجام آزمایش تیروئید کوتاهی می نمایند، نداشتن زمان کافی است. این مسئله برای افراد شاغلی که صبح ها سرکار هستند، اهمیت بیشتری دارد. افراد کارمند و سایر افراد شاغل می توانند از خدمات نمونه گیری در محل کار استفاده نمایند و با خیال آسوده به کار و فعالیت خود برسند.

بسیاری دیگر از افراد از جمله بیماران، زنان باردار و افراد ناتوان که مراجعه به آزمایشگاه برایشان سخت است، می توانند با استفاده از خدمات نمونه گیری در منزل بدون هیچ دغدغه ای آزمایش خود را انجام دهند و از شرایط غده تیروئید خود آگاه شوند. با توجه به اینکه این روزها شهروندان ساعات زیادی را درگیر شلوغی و ترافیک شهر هستند، مدام آشفتگی و دغدغه ذهنی دارند، به خوبی می توان اهمیت انجام تست تیروئید یا هر آزمایش دیگر در منزل را درک کرد. علاوه بر این ها افراد می توانند با انجام آزمایش در منزل از تنش ها، سر و صدای آزمایشگاه و جو استرس زای آن دور باشند و با آرامش بیشتری شرایط سلامت خود را چک نمایند. اهمیت چنین خدماتی در زمان شیوع ویروس های واگیردار بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.

تست عملکرد تیروئید در منزل

ممکن است این سوال برایتان پیش آید که چه کسی می تواند تست تیروئید را در منزل انجام دهد؟ با توجه به اینکه شرایط نمونه گیری در منزل با شرایط نمونه گیری در آزمایشگاه تفاوتی ندارد، تمامی افرادی که پزشک معالج برایشان تست تیروئید تجویز نموده است، می توانند این آزمایش را در منزل انجام دهند. تست عملکرد تیروئید در منزل به روش های مختلف از جمله غربالگری، تشخیص و نظارت بر درمان مورد استفاده قرار می گیرد. به این صورت که عده ای از افراد بدون هیچ علائمی مبنی بر اختلال در غده تیروئید و تنها برای اطمینان خود، آزمایش غربالگری تیروئید را در منزل انجام می دهند.

عده دیگری از افراد با بروز علائمی مبنی بر اختلال در عملکرد تیروئید و جهت تشخیص دلیل علائم، تست تیروئید در منزل را انجام می دهند. بعضی دیگر از افراد نیز که پیش تر عملکرد غیر طبیعی غده تیروئید در آن ها تشخیص داده شده است، برای نظارت بر فرآیند درمان، این تست را هر چند وقت یکبار در منزل انجام می دهند. در کل، اغلب افرادی این تست را انجام دهند که علائم اختلال تیروئید در آن ها مشاهده می گردد. با توجه به اینکه اختلالات تیروئید طیف گسترده ای از بیماری ها و مسائل را به وجود می آورد، گاهی پزشک برای تشخیص دقیق بیماری، در کنار آزمایش تیروئید، آزمایش های دیگری را نیز توصیه می نماید که می توانید آن ها را نیز با نمونه گیری در منزل انجام دهید.

جمع بندی

تست تیروئید یکی از آزمایشات مرسومی است که بیشتر افراد به منظور تشخیص شرایط سلامت غده تیروئید و عملکرد طبیعی یا غیر طبیعی آن انجام می دهند. بسیاری از افراد بنا به دلایلی شرایط مراجعه به آزمایشگاه را ندارند یا مراجعه به آزمایشگاه برای انجام تست تیروئید برایشان بسیار سخت است. این افراد می توانند با استفاده از خدمات نمونه گیری در منزل به راحتی تست تیروئید را انجام دهند و از شرایط تیروئید خود آگاه شوند. آزمایش تیروئید در منزل مزایای بسیاری به همراه دارد که در این مطلب به مهم ترین آن ها اشاره کردیم. برای نمونه گیری در خانه کافی است یک آزمایشگاه معتبر را انتخاب کنید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 اسفند 1401 بروزرسانی: 7 اسفند 1401 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 2287

به "روش تست تیروئید در منزل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش تست تیروئید در منزل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید